Zobraziť kategórie

Najčastejšie otázky k snehovým frézam

✅ Ako vybrať snehovú frézu?

✅ Akú vrstvu snehu fréza uprace?

✅ Ako dokonale fréza sneh odhádže?

✅ Aké nadštandardné funkcie môžu mať snehové frézy?

✅ Čoho sa pri práci s frézou vyvarovať?

✅ Ako sa o frézu starať?

✅ Tip na záver

 

✅ Ako vybrať snehovú frézu?

Snehovú frézu vyberajte podľa podmienok, v ktorých bude prevádzkovaná. Jej rozmery aj výkon musia odpovedať účelu, na aký ju chcete používať. Veľká motorová fréza síce uprace rýchlo veľké povrchy, avšak na malých plochách sa s ňou podstatne horšie manipuluje. Naopak malé elektrické frézy majú jednoduchú obsluhu a bez problémov odpracete sneh aj z tých najužších chodníčkov. Na veľkých plochách vás však bude obmedzovať prívodný kábel a s menšou šírkou pracovného záberu frézy bude práca trvať o poznanie dlhšie. Pre správny výber je preto nutné pochopiť výhody aj obmedzenie rôznych typov snehových fréz. 

Elektrické frézy

Elektrické snehové frézy sú vhodné na upratovanie snehu v blízkosti domu na spevnených povrchoch. Šikovne tvarované rotujúce lopatky v jednom kroku naberú sneh a odhodia ho nastaveným smerom. Preto sú tieto frézy označované ako jednostupňové. Lopatky môžu byť plastové alebo kovové, ich hrana býva vybavená pružnou lamelou. Vďaka nej môžu lopatky rotovať veľmi nízko nad povrchom, alebo sa ho dokonca dotýkať, bez toho aby došlo k jej poškodeniu. Preto povrch očístí prakticky od všetkého snehu. Smer odhadzovania možno nastaviť otočným vyhadzovacím komínom. Niektoré menšie modely fréz nemajú komín, na vrchnej strane bunkru sú vybavené otočnými lamelami, ktoré smerujú odhadzovanie snehu šikmo do zvolenej strany. O pohyb frézy sa starajú tiež lopatky, ktoré s tým, ako sa zakusnú do snehu zároveň posúvajú frézu dopredu. Elektrické snehové frézy majú jednoduchú obsluhu aj údržbu. Sú ľahké, tiché, jednoducho sa s nimi manipuluje.

Vybrané modely môžu byť vybavené aj svetlometom. Ten oceníte predovšetkým v skorých ranných alebo neskorých večerných hodinách na miestach, kde nie je osvetlenie. Obmedzené sú iba dosahom predlžovacieho kábla, preto sú ideálne na upratovanie okolo vchodu do domu alebo pred garážou. Podobne pracujú akumulátorové snehové frézy. Výhodou je, že vás pri práci neobmedzuje napájací kábel. Je však nutné počítať s obmedzenou kapacitou akumulátora, preto sú vhodné iba na upratovanie snehu z malých plôch. 

Motorové frézy

Motorové frézy môžu byť jednostupňové alebo dvojstupňové. Jednostupňové motorové frézy môžu byť poháňané dvojtaktným alebo štvortaktným motorom. Pracujú rovnako ako jednostupňové elektrické frézy, spaľovací motor im však môže dodávať vyšší výkon a sú nezávislé na prívode energie. Preto sú vhodné aj na upratovanie dlhších ciest od čerstvého neušliapaného snehu. 
Dvojstupňové motorové frézy ukrývajú robustný oceľový šnek, ktorý bez problémov odkusne aj stvrdnutý a premrznutý sneh plný kusov ľadu a cencúľov. Sneh je prihŕňaný k stredu bunkru, kde ho rýchlo rotujúce lopatky druhého stupňa ešte viac rozdrvia a vysokou rýchlosťou vymrštia vyhadzovacím komínom von. Otáčaním komínu je možné nastaviť smer vyhadzovania, klapkou na vrchu komínu nastavíte aj požadovanú vzdialenosť. Dvojstupňové motorové frézy sú vybavené vlastným pojazdom - to znamená, že sa pohybujú vlastnou silou. Podľa vybraného modelu to môže byť aj niekoľko stupňov rýchlosti vpred aj vzad. 

 

✅ Akú vrstvu snehu upracú?

Hĺbka snehu je daná najmä výškou bunkru, v ktorom rotujú lopatky alebo šnek. Pri elektrických frézach sa maximálna hĺbka pochybuje spravidla okolo 25 cm snehu. Pri najvýkonnejších dvojstupňových motorových frézach je maximálna hĺbka aj viac ako 50 cm. 

 

✅ Ako dokonale fréza sneh odhádže?

Jednostupňové frézy majú buď plastové alebo kovové lopatky vybavené pružnou lamelou. Vďaka tomu sa môžu dotýkať povrchu, bez toho aby ho poškodili. Sneh preto odhádžu prakticky úplne. Neporadia si však so zľadovateným a ušliapaným snehom. Dvojstupňové frézy majú oceľové šnekové lopatky vybavené zubmi. Preto dokážu podrviť aj naozaj tvrdý sneh, do ktorého napadali aj cencúle zo strechy. Takéto lopatky by ale poškodili upratovaný povrch a preto má fréza na stranách bunkru nastaviteľné klzáky. Tie udržujú zuby lopatiek tesne nad upratovaným povrchom. 

 

✅ Aké nadštandardné funkcie môžu mať snehové frézy?

  • Vybrané modely snehových fréz môžu byť vybavené napríklad svetlometom. Vďaka nemu pri práci uvidíte aj za tmy. 
  • Prácu tiež uľahčí ovládanie vyhadzovacieho komína z miesta obsluhy. V priebehu upratovania snehu môžete ľahko komínom otáčať a meniť smer odhadzovania, bez toho aby ste museli prácu prerušiť.
  • Pri veľkých motorových frézach určite oceníte až 6 stupňov rýchlosti pojazdu vpred a 2 rýchlosti vzad. Stroj je vďaka tomu lepšie ovládateľný a rýchlosť vždy prispôsobíte aktuálnym podmienkam. Pri upratovaní hrubej vrstvy zhutneného snehu proste zaradíte nižší stupeň a fréza sa tak nebude zahlcovať snehom. 
  • Motorové frézy môžu byť vybavené aj elektrickým štartérom. Štartovanie sa spravidla uskutočňuje pripojením do bežnej zásuvky 230 V/50 Hz. Pri snehovej fréze by klasický olovený akumulátor v mrazoch rýchlo strácal kapacitu a nie vždy by si poradil so štartom premrznutého motora. Štart z elektrickej zásuvky má výhodu, že máte stále dostatok energie. Akonáhle motor naštartujete a zahreje sa, pri krátkych prestávkach v práci nie je problém naštartovať teplý motor pomocou tiahla. 
  • Niektoré frézy majú aj vyhrievané rukoväte. Kovové riadidlá a ovládanie páky rýchlo premŕzajú a pri ďalšej práci ani mäkčené madlá na riadidlách nezabránia prechladnutiu rúk, čím môže byť práca veľmi nepríjemná. Vyhrievané madlá udržia ruky teplé aj v silných mrazoch. 
  • Snehové frézy sa spravidla pohybujú na kolesách. Ak má byť fréza prevádzkovaná v extrémnych podmienkach, môžete vyberať aj modely na pásovom podvozku. Takáto fréza sa bude ľahko pohybovať aj v zložitom teréne. Pásy sa nebudú toľko zabárať do snehu a budú mať lepšiu trakciu než kolesá. 

 

✅ Čoho sa pri práci s frézou vyvarovať?

Obsluha frézy by mala dobre poznať priestor, v ktorom frézu používa. Pred prvým snehom upracte všetko, čo by sa mohlo pod snehom skryť a neskôr spôsobiť poškodenie lopatiek frézy. Na miestach, kde je predpoklad výdatnejšej snehovej nádielky nie je od veci priestor, v ktorom budete neskôr s frézou pracovať dopredu vhodne vyznačiť napríklad dostatočne vysokými kolmi, ktoré budú vyčnievať aj z hlbokého snehu. Neskôr tak budete mať orientačné body, ktoré zabránia tomu, že s frézou zájdete niekam, kde by mohla napáchať škody. 

Pri práci s frézou dôsledne dbajte na to, aby sa v okolí nepohyboval žiadny iný človek alebo zviera. Fréza môže odhodiť kameň alebo kus ľadu, aj preto by mal byť smer vyhadzovania smerovaný do miesta, kde nemôže spôsobiť žiadne škody. Rozhodne nikdy nevstupujte pred rotujúce šnekové lopatky frézy. Nepodceňujte možno pošmyknutia na snehu! Ak napríklad mokrý sneh upchá komín frézy, vždy ju najskôr zastavte a až potom komín uvoľnite pomocou lopatky. Nepreceňujte možnosti frézy najmä v teréne s veľkým sklonom. Ak sa naštartovaná fréza prevráti, je veľmi nebezpečná. 

 

✅ Ako sa o frézu starať?

Elektrické frézy vyžadujú len minimálnu údržbu. Po práci ich hlavne očistite od snehu. Voda z roztopeného snehu by mohla zatiecť pod kryt frézy a poškodiť ju.

Pri motorových frézach sa musíte postarať o motor. To znamená pravidelnú výmenu motorového oleja (aspoň 1x za sezónu), kontrolu a prípadnú výmenu zapaľovacej sviečky alebo používanie kvalitného paliva. Palivo by nemalo v nádrži zostávať dlhšie ako mesiac. Moderné palivá totiž obsahujú biologické prímesy, ktoré na vzduchu rýchlo degradujú. Zabrániť tomu možno používaním vhodného aditíva alebo radšej palivo z nádrže vypustiť, stroj naštartovať a motor nechať spáliť aj posledné zbytky paliva z karburátora. 

Aby fréza dlho slúžila, je nutné ju udržiavať čistú, čo platí dvojnásobne, ak je používaná na miestach, kde prichádza do styku s posypovou soľou. Kúsky ľadu a kamienky, ktoré fréza môže nabrať so snehom jednoducho narušia aj najkvalitnejšiu povrchovú úpravu. Korózia spôsobená vodou a posypovou soľou jednoducho dokoná dielo skazy. 

Snehová fréza je sezónny stroj, veľkú časť roka nie je využívaná. Rozhodne ale nepodceňujte jej uskladnenie. Ak bude od jari do jesene zaparkovaná vonku alebo len pod nejakým prístreškom, dážď a slnko urobia svoje. Pneumatiky alebo pásy nečinne stojace striedavo v kaluži a na slnku dlho nevydržia. Životnosť im takto skrátite niekoľkonásobne. 

 

✅ Tip na záver

Ak zvažujete zaobstaranie motorovej snehovej frézy a vadí vám, že sa jedná o sezónny stroj, možno by vám mohla vyhovovať multifunkčná rotačná kefa, ktorú využijete po celý rok. Od jari do jesene kefu využijete na zametanie chodníkov, ciest a ďalších spevnených plôch. Na jeseň jednoducho a rýchlo pozametáte popadané lístie. Kefou dokonca zametiete aj menšiu vrstvu čerstvo napadaného snehu. Kefu však možno veľmi jednoducho odpojíte a nahradíte plnohodnotnou dvojstupňovou snehovou frézou, ktorá si ľahko poradí aj s poriadnou porciou ťažkého snehu. 

Stačí povoliť dve skrutky a kefu vymeniť za plnohodnotnú dvojstupňovú frézu

Kefu je navyše možné osadiť aj kontajnerom, do ktorého bude stroj zbierať zmietnutý odpad, prípadne radlicou, s ktorou budete odhŕňať sneh. 

Späť na predchádzajúcu stránku