Zobraziť kategórie

Čo udáva pojem výtlak a čo znamená prietok, ponorná alebo nasávacia hĺbka?

Rôzne čerpadlá majú podľa svojej konštrukcie aj účelu prevedenia rôzne parametre.

Pre čerpanie vody z určitej hĺbky je nutné poznať práve maximálny výtlak čerpadla. Táto hodnota nám udáva, do akej výšky je čerpadlo vodu schopné čerpať - "vytlačiť". Vždy je však nutné počítať s rezervou nad uvádzaný výtlak, pretože táto udávaná hodnota limitujúca a pri dosiahnutí maximálnej výšky výtlaku už nebude na konci potrubia prakticky žiadny tlak, ktorý by bol vodu schopný niekam prepraviť. Pokiaľ je teda napríklad u vibračného čerpadla udávaný výtlak 70 m, v žiadnom prípade to neznamená, že ho je možné použiť do vrtu 70 m hlbokého. Je nutné pripočítať nejaké straty vzniknuté trením - výpočet straty trením je zložitý, je nutné zahrnúť priemer, dĺžku a materiál hadice/potrubia, pre presné výpočty sa potom zahŕňa aj napríklad priemerná teplota vody a pod. Skutočne veľmi orientačne tak môžeme počítať priemerne približne so stratou 1 metra výtlaku na každých 10 m potrubia alebo 1/2" hadice. Ďalší tlak je potom potrebný, aby voda prúdila na konci systému pod dostatočným tlakom a rýchlosťou použiteľnou pre požadované účely. Ak hodláme čerpadlo použiť na čerpanie vody do domu, pohon zavlažovacích systémov a podobne, je lepšie sa vždy poradiť s odborníkom. Maximálny výtlak čerpadla vždy udáva výškový rozdiel medzi hladinou vody a ústím hadice alebo potrubia. U ponorných čerpadiel potom nezáleží na tom, ako hlboko je čerpadlo ponorené. U povrchových čerpadiel je to potom vrátane sacej hĺbky.

Maximálny prietok čerpadla je potom hodnota, koľko vody je za ideálnych podmienok čerpadlo schopné prečerpať. Väčšinou je táto hodnota udávaná v litroch za hodinu. Táto hodnota je opäť skôr orientačná, skutočný prietok potom záleží na spôsobe použitia čerpadla. To isté čerpadlo bude čerpať vodu inou rýchlosťou v závislosti od dĺžky a priemeru potrubia alebo hadice, rýchlosť prietoku je podstatne ovplyvnená aj výškou, do akej je voda prečerpávaná. Jednoducho povedané, ak je napríklad pri čerpadle udávaný maximálny prietok 7500 l/hod, tohto prietoku pri bežnom použití pravdepodobne nikdy nedosiahnete. Ide o hodnotu, ktorú je čerpadlo schopné dosiahnuť v ideálnych podmienkach a tento údaj možno použiť len na výpočet, kedy skutočný prietok bude ovplyvnený priemerom a dĺžkou použitej hadice či potrubia a prevýšením, do ktorého bude voda čerpaná.

U ponorných čerpadiel je udávaná často maximálna ponorná hĺbka. Táto hodnota nám udáva hĺbku, do akej možno čerpadlo bezpečne ponoriť. Ponorné čerpadlá obsahujú elektrické systémy pre pohon, ktoré sú hermeticky uzavreté tak, aby do nich nemohla preniknúť voda. So zvyšujúcou sa hĺbkou ponoru samozrejme stúpa aj tlak okolitej vody a hodnota ponornej hĺbky je teda odvodená od maximálneho tlaku, ktoré je čerpadlo schopné bezpečne trvalo vydržať. Tlak vody vo väčšej hĺbke by tak mohol preniknúť do vodotesných častí čerpadla, poškodiť ich, prípadne spôsobiť skrat.

U povrchových čerpadiel je potom udávaná maximálna nasávacia hĺbka. Povrchové čerpadlá sú umiestnené nad úrovňou vodnej hladiny na povrchu, vodu nasávajú pomocou savice alebo nasávacieho potrubia. Maximálna nasávacia hĺbka potom znamená maximálnu hodnotu rozdielu výšky čerpadla a vodnej hladiny. Ak kupujeme povrchové čerpadlo napríklad pre čerpanie zo studne alebo nádrže, pri určení nasávacej hĺbky potom musíme vychádzať z minimálnej hladiny, teda maximálne vyčerpanej jamy alebo studne a polohy čerpadla. Vďaka zákonom fyziky je možné bežným povrchovým čerpadlom čerpať účinne vodu maximálne z hĺbky 8 m.

 

Späť na predchádzajúcu stránku