Zobraziť kategórie

Čo je možné napájať generátorom elektriny?

Generátory elektriny sú vhodné nielen ako hlavný zdroj energie v miestach, kde nie je dostupná elektrická sieť, často bývajú tiež využívané ako záložný zdroj pre domy, chaty a chalupy pre prípad kalamity. Elektrocentrály sú vhodné aj pre využitie v karavanoch, na lodiach a ďalších mobilných zariadeniach.

Nanešťastie voľba správneho výkonu generátora nie je nič jednoduché, nie je totiž možné jednoducho určiť výkon generátora iba podľa príkonu uvedeného na štítku pripojovaného zriadenia, alebo jednoduchým súčtom týchto údajov uvedených na štítkoch všetkých pripájaných spotrebičov. Zásadným problémom je totiž skutočnosť, že mnoho spotrebičov pre svoj rozbeh potrebuje niekoľkonásobok energie - príkonu, uvádzaného na štítku. Tento rozbehový prúd potrebný pre rozbeh spotrebiča však na štítku spravidla nebýva uvedený.

Bezproblémovo možno ku generátoru pripojiť spravidla jednoduché spotrebiče využívajúce odporový princíp. Medzi ne možno zaradiť žiarovky, ale aj väčšinu rôznych ohrievačov, varičov, sušičov vlasov, žehličiek a pod., ktorých príkon je spravidla konštantný a preto z príkonu uvádzaného na štítku možno jednoducho vychádzať pre porovnanie s výkonom generátora.

Problém býva s určením správneho príkonu u spotrebičov využívajúcich pre svoju činnosť indukciu, najčastejšie teda elektromotory. Medzi ne sa radí bohužiaľ drvivá väčšina elektrického náradia, čerpadlá, elektrické píly, chladničky, práčky, kosačky. U týchto spotrebičov je odporúčané, aby mal generátor aspoň 10%, ešte lepšie 30% rezervu trvalého výkonu oproti uvádzanému príkonu spotrebiča, ďalšia rezerva je však nutná pre rozbeh motora. Vždy je lepšie riadiť sa údajom o rozbehovom prúde uvedeným výrobcom spotrebiča, ak však tento údaj nie je možné zistiť, všeobecne platí, že pre rozbeh synchrónneho elektromotora do výkonu cca 1,5 kW musí byť výkon generátora až 3x vyšší, pri motoroch nad 1,5 kW môže byť požadovaný výkon generátora nutný pre rozbeh motora aj viac ako 5x vyšší. U kompresorových chladničiek a mrazničiek je často požadovaný výkon pre rozbeh až 10x vyšší, než je príkon uvádzaný na štítku.

Pre napájanie citlivej elektroniky, počítačov, moderných televízorov a podobne je potom nutné zohľadniť aj reguláciu výstupného napätia generátora. Táto regulácia totiž zaisťuje stabilitu výstupného napätia a frekvencie.

Najjednoduchšie elektrocentrály bývajú vybavené kapacitnou reguláciou, ktorá síce spoľahlivo postačí pre pohon väčšiny ručného náradia, osvetlenia, čerpadiel a pod., avšak vďaka tomu, že táto regulácia nie je schopná rýchlo reagovať, výstupné napätie môže kolísať v rozsahu niekoľkých desiatok Voltov. Výhodou týchto generátorov je, že lepšie znášajú rôzne prúdové nárazy, nemožno ich ale použiť pre napájanie citlivej elektroniky.

Drahšie a prepracovanejšie generátory potom bývajú vybavené AVR elektronickou reguláciou, ktorá zaistí relatívne stabilné výstupné napätie a frekvenciu s charakteristikou, ktorá je do istej miery podobná charakteristike v bežnej rozvodnej sieti. Avšak výstupná charakteristika je závislá aj od otáčok motora, ktoré sa môžu z rôznych príčin náhle zmeniť. Pre pripojenie počítača je preto vhodné podobne ako pri pripojení do bežnej siete použiť záložný zdroj UPS s vhodným istením. Pripojenie citlivej elektroniky je potom lepšie konzultovať s výrobcom, alebo predajcom elektroniky.

Najlepšiu charakteristiku na výstupe majú invertorové generátory. Namerané výstupné napätie aj frekvencia spravidla dosahuje lepšie charakteristiky ako bežná elektrická sieť. Preto sú vhodné pre napájanie citlivej elektroniky. Výstup totiž nie je nijako ovplyvnený otáčkami motora, výstupné napätie aj frekvencia je generovaná invertorom. Otáčky motora sa preto môžu meniť podľa aktuálnej potreby energie, preto moderné invertorové elektrocentrály majú aj citeľne nižšiu spotrebu paliva, než centrály s kapacitnou, alebo AVR reguláciou.

Späť na predchádzajúcu stránku