Zobraziť kategórie

Brúsenie reťaze

Správne nabrúsená reťaz je základom reťazovej píly. Práca s tupou reťazou je pomalšia, zvyšuje záťaž nielen na motor, ale aj na obsluhu píly. Unavená obsluha potom ľahšie robí chybné rozhodnutia, ktoré môžu byť príčinou nehôd.

Špeciálny držiak ktorý po zatlčení do špalku
slúži k uchyteniu lišty píly pri brúsení

Pre majiteľov motorovej píly by malo byť samozrejmosťou mať v zálohe aj náhradnú reťaz. Využijeme ju nielen v prípade, ak by sa nám existujúca reťaz poškodila, ale aj napríklad v čase brúsenia reťaze. Ak nevieme nabrúsiť reťaz, je lepšie nechať túto prácu odborníkom v najbližšej predajni alebo servise. Brúsenie sa vykonáva spravidla do druhého dňa, nie je preto problém zastaviť sa jeden deň cestou z práce v servise a reťaz odovzdať a ďalší deň cestou z práce reťaz vyzdvihnúť.

Ak sa do brúsenia pustíme sami, máme niekoľko možností, ako si prácu uľahčiť. Skúsený majiteľ píly si spravidla vystačí s kvalitným pilníkom. Menej zdatní majitelia môžu využiť napríklad špeciálne prípravky a vodítka, ktoré držia pilník v nastavenom uhle a sklone, držiak lišty, cenovo dostupné sú aj elektrické brúsky reťaze.

Pri brúsení reťaze je nutné dokonale zachovať uhol a sklon pilníka. Ten je vždy daný daným typom reťaze a vlastnosťami rezaného materiálu.

Ak brúsime reťaz bez pomocných prípravkov, nasadíme guľatý pilník do zuba tak, aby čo najlepšie sedel v uhle aj sklone. Brúsenie vykonávame len pri pohybe pilníka smerom od seba. Pri pohybe pilníkom otáčame, aby sme využili celý jeho obvod. Pri pravidelne udržiavaných reťaziach pre nabrúsenie spravidla stačia 2 - 3 pohyby pilníka na jeden zub.
Ak pre brúsenie budeme používať nejaké vodítka alebo iné prípravky, podľa pokynov výrobcu nastavíme vhodný sklon a uhol pre brúsenie a opäť vykonávame brúsenie 2 - 3 ťahy pilníka na jeden zub.

Na reťazi píly sa striedajú rezacie zuby so zubmi
vymedzovacími. Výšku vymedzovacích zubov je nutné
tiež občas poupraviť.

Pri brúsení si však musíme uvedomiť, že kvôli správnej funkcii majú rezacie zuby mierny sklon a preto sa ich výška s každým brúsením nepatrne zníži. S ohľadom na to je čas od času nutné opraviť aj výšku obmedzovacích zubov. Tieto zuby počas rezania vlastne vymedzujú hĺbku, do akej môžu rezacie zuby preniknúť a ako hlbokú triesku teda odoberú. Ak sú príliš dlhé, rezacie zuby ​​po materiáli len kĺžu. Ak by sme však vymedzovacie zuby príliš zabrúsili, rezacie zuby by do materiálu prenikali moc hlboko, čím by dochádzalo k veľkému namáhaniu reťaze i celej píly, čo by v dôsledku mohlo viesť k poškodeniu. Pre správne určenie ich výšky sa môže použiť mierka.

Pri každej reťazi však príde chvíľa, kedy ju musíme vymeniť, žiadne reťaze nie je možné brúsiť do nekonečna. Na reťaziach niektorých výrobcov nájdete na zuboch rysky, ktoré vymedzujú hranicu, za ktorú už reťaz nemožno ďalej brúsiť. Ak reťaz rysku nemá, ako hranicu budeme chápať zadný koniec zuba, do ktorého sa nesmieme pri nastavenom uhle nikdy prebrúsiť.

Niektorí výrobcovia rezacie zuby vybavujú ryskami, za ktoré sa už nedoporučuje reťaz brúsiť.

Reťaz preto kontrolujeme nielen pri brúsení, ale dôkladnú kontrolu pohľadom vykonáme aj po každom dlhšom rezaní. Ak reťaz vykazuje akékoľvek známky poškodenia, radšej ju ihneď vymeníme.

Aby reťaz dlho vydržala

Pri správnej údržbe a rešpektovaní pravidiel rezania nám reťaz môže vydržať naozaj veľmi dlho. Avšak pílu musíme chápať ako relatívne nebezpečný stroj a preto nie je vhodné za každú cenu používať reťaz javiacu sebemenšie známky poškodenia. Následky, ktoré by mohli pri jej presluhovaní nastať nemožno nikdy dostatočne predvídať a eliminovať.

Základom je teda reťaz používať na to, na čo je určená. Vyhneme sa rezaniu starého dreva obsahujúceho skryté klince, skrutky a kovania. Nikdy tiež nerežeme staré stavebné drevo so zvyškami malty, betónu atď. Nikdy nebudeme rezať drevo na zemi, teda ani v tráve. Zakaždým ho buď podložíme ďalším drevom, alebo použijeme vhodný stojan na rezanie. Akýkoľvek kontakt reťaze s materiálom tvrdším, než je drevo ju veľmi rýchlo otupí alebo aj roztrhne.

Ak pílu ukladáme na dlhšiu dobu, je vhodné po očistení reťaz uložiť do olejového kúpeľa. Tá ju nielen uchráni pred vlhkosťou, ale zároveň rozpustí nečistoty a premaže pohyblivé nitované spoje.

Späť na predchádzajúcu stránku