Zobraziť kategórie

Aký typ oleja mám použiť do motora HECHT?

U každého jednotlivého modelu motora Hecht je nutné vychádzať pri údržbe z údajov v užívateľskom manuáli konkrétneho stroja.


Stroje Hecht využívajú ako dvojtaktné, tak štvortaktné motory. V prípade dvojtaktných motorov (motorové píly, vyžínače ..) sa olej pridáva do palivovej zmesi, teda priamo do benzínu. Pokiaľ nie je v návode uvedené inak, je pomer oleja/paliva pre motory v zábehu spravidla 1:33 a pre zabehnutý motor potom 1:40. Doba zábehu je spravidla odvodená od spotrebovaného paliva a pre malé dvojtaktné motory to potom činí približne 4-5 litrov paliva.


Vhodným olejom pre dvojtaktné motory Hecht potom môže byť napríklad HECHT 2T.

 

Stroje vybavené štvortaktovými motormi sú z výroby dodávané s vypusteným olejom, aby počas prepravy nedošlo k jeho úniku. Ak zákazník zakúpi stroj v niektorej z našich predajní HECHT - špecialista na záhradu, personál predajne pri predaji vykoná nastavenie stroja, doplnenie prevádzkových náplní vrátane oleja. Ak je však výrobok zakúpený na e-shope, nie je možné olej pred odoslaním doplniť, mohol by pri preprave uniknúť. V tomto prípade teda olej musí doplniť sám zákazník pred prvým uvedením stroja Hecht do prevádzky. Pre štvortaktné motory HECHT štandardne odporúčame priamo olej HECHT 4T alebo HECHT 5W-40. Oba oleje sú vyvinuté pre celoročné použitie v motoroch využívaných pre pohon záhradnej techniky, aj pri teplotách do -30°C. Pre motory s obsahom nad 200 cm3 však odporúčame skôr HECHT5W-40.


Obsah náplne oleja v motore je uvedený v manuáli konkrétneho stroja Hecht, spravidla sa pohybuje od 0,4 do 0,6 litra. Pri doplnení oleja je však nutné mať na pamäti, že motor už z výroby obsahuje neurčené množstvo zvyškového oleja a preto pri dolievaní budeme vychádzať zo stavu oleja na mierke motora. Rovnako tak ako nedostatok oleja aj jeho preplnenie nad predpísané množstvo môže zapríčiniť poškodenie alebo aj úplné zničenie motora.

 

Späť na predchádzajúcu stránku