Zobraziť kategórie

Ako spoznám ohnutý kľukový hriadeľ na kosačke?

Ohnutý kľukový hriadeľ je jednou zo závad vzniknutých v takmer v 100% prípadoch nesprávnym použitím kosačky. Ohnutý kľukový hriadeľ sa prejavuje nadmernými vibráciami a vysokou hlučnosťou kosačky. Tieto vibrácie potom spôsobujú zvýšené zaťaženie celej kosačky, môže dochádzať k poškodzovaniu spojov, uvoľňovaniu niektorých častí kosačky a zvýšenému opotrebovaniu. Spravidla sa jedná o ohnutie časti hriadeľa, na ktorom je namontovaný unášač noža. Vo veľmi ojedinelých prípadoch sa však môže jednať aj o mierne skrútenie celého hriadeľa, kedy vďaka zlému uhlu uchytenia ojnice piestu môže dochádzať k zvýšenému trenia piestu vo valci, čo vedie k prehrievaniu, vysokému opotrebeniu a následnému zadretiu motora.

Príčinou ohnutého hriadeľa je takmer vždy náraz noža na pevný predmet. Často sa jedná o nárazy na kamene ukryté v tráve počas kosenia, veľakrát nezodpovedný majiteľ aj vedome nabehne s kosačkou do krtinca v snahe ho ľahko zrovnať. Nie je výnimkou, že majiteľ kosačku použije na pokosenie náletových drevín. Vôbec najhorší je prípad, keď sa nám podarí nôž zaseknúť do v tráve zatlčenej kovovej tyče alebo betónového obrubníka.

Prečo sú tieto nárazy noža tak kritické? Ak si uvedomíme, že unášač s nožom je pripevnený priamo ku kľukovému hriadeľu motora, ktoré spolu rotujú veľmi vysokou rýchlosťou a pri náraze noža dôjde k ich okamžitému zastaveniu, musí byť každému jasné, že sily pôsobiace na hriadeľ sú obrovské. Zatiaľ čo nôž zostáva zastavený o tuhý predmet, zotrvačnosť motora ďalej otáča hriadeľom a tým dôjde k jej ohnutiu alebo skrúteniu. Moderné kosačky sú síce spravidla vybavené bezpečnostným klinom, ktorým je hriadeľ a unášač pevne spojený a pri náraze dôjde k jeho odstrihnutiu, na túto ochranu však nemožno vždy dostatočne spoliehať.

Pri zle udržiavaných kosačkách sa môže stať, že vplyvom korózie a nečistôt hriadeľ s unášačom doslova zrastie a teda krútiaci moment, ktorý by mal klin odstrihnúť musí prekonať aj ďalší odpor, ktorý môže byť pre kosačku fatálny. Všetko mnohokrát zhorší aj majiteľ kosačky tým, že v snahe zvýšiť spoľahlivosť kosačky nôž s unášačom neprimerane dotiahne. Nezriedka tiež dochádza k tomu, že po náraze noža dôjde k odstrihnutiu klina, čoho si však užívateľ nevšimne, dotiahne nôž a pokračuje v kosení. Krútiaci moment motora potom skrutku unášača ďalej samovoľne doťahuje a pri ďalšom náraze nielen že neprimerane utiahnutý unášač neplní bezpečnostnú funkciu, zároveň môže v extréme dôjsť aj k pretrhnutiu skrutky a uvoľneniu noža s unášačom.

Problémom s ohnutým kľukovým hriadeľom sa dá predísť teda predovšetkým vyhýbaním sa akémukoľvek nárazu noža. Pokiaľ k nemu predsa len dôjde, je nutné okamžite prerušiť prácu, skontrolovať, či nedošlo k odstrihnutiu klinu a prípadne ho nahradiť novým. Vhodné je tiež nechať kosačku prekontrolovať v odbornom servise, či napriek tomu nedošlo k ohnutiu hriadeľa. Zároveň je dôležité v rámci údržby pri brúsení noža klin pravidelne kontrolovať a spojenie unášača s hriadeľom udržiavať čisté a ošetrené vhodným mazivom.

 

Pokiaľ dôjde k ohnutiu hriadeľa, máme spravidla jedinú možnosť - jej výmenu. Na rôznych fórach sa dá síce dočítať, že niektoré firmy sú schopné za pár eur hriadeľ narovnať. Avšak toto narovnanie nie je nikdy stopercentné. Navyše pri ohnutí hriadeľa dochádza k zmene štruktúry kovu, môžu sa objaviť mikroskopické prasklinky, ktoré znižujú pevnosť materiálu. Raz ohnutá hriadeľ už tak nikdy nebude mať svoju pôvodnú pevnosť, je tu dokonca riziko jej ulomenia. Hriadeľ je preto vždy lepšie vymeniť, čo však môže znamenať investíciu rovnajúcu sa obstaraniu novej menšej kosačky. Preto je lepšie týmto problémom predchádzať. 

 

Späť na predchádzajúcu stránku