Zobraziť kategórie

Ako sa starať o motorovú rotačnú kosačku HECHT?

Aby kosačka mohla spoľahlivo slúžiť niekoľko rokov, je potrebné sa o ňu aj správne starať. Univerzálny návod pre starostlivosť o všetky kosačky neexistuje, avšak ak budete dodržiavať aspoň základné pravidlá starostlivosti, kosačka sa vám odmení dlhoročnou spoľahlivosťou.
 
 
Olej

Medzi základnú držbu patrí pravidelná výmena motorového oleja, ktorá je veľmi často zanedbávaná. Je nutné si uvedomiť, že motor pre hladký a bezproblémový chod potrebuje dobre mazať. Počas prevádzky sa do oleja však uvoľňujú kovové mikročastice, ktoré jeho mazivosť postupne znižujú. Starý olej je už na prvý pohľad v porovnaní s novým tmavý, nepriezračný, toto spôsobujú práve nečistoty. Aj samotný olej nemá neobmedzenú životnosť, preto je potrebné ho pravidelne meniť za nový. Frekvencia výmeny u pravidelne používanej kosačky je určená výrobcom motora - pri motoroch HECHT je odporúčané spravidla olej meniť hneď po prvých 5 hodinách prevádzky a následne každých ďalších 50 hodín, alebo najmenej 1x ročne.


Vzduchový filter


Pri kosení trávy predovšetkým v suchšom období môže byť dosť vysoká prašnosť. Aby mal motor vysoký výkon, potrebuje dostatočný prísun vzduchu pre kvalitné spaľovanie. Nie je však možné nasávať vzduch plný prachu a nečistôt, ktoré by zanášali palivové cesty a spôsobovali zvýšené opotrebenie motora. Preto je sanie kosačky chránené vzduchovým filtrom, ktorý prach a nečistoty zadržiava. Na filtri sa prachové častice usadzujú, postupne však znižujú jeho priechodnosť a preto je potrebné ho pravidelne čistiť a meniť. Filter by sa mal čistiť každých 25 pracovných hodín, najlepšie 1x za rok úplne vymeniť.

 
Zapaľovacia sviečka


Zapaľovacia sviečka by sa mala 1x za rok vymeniť, alebo aspoň nechať skontrolovať odborníkom. Chybná sviečka môže byť zdrojom mnohých problémov.

 

Palivo

Ak nebudete kosačku dlho používať, napríklad mimo sezónu, je vhodné vypustiť starý benzín. Moderné palivá obsahujú biologické zložky, ktoré sú nestabilné, viažu na seba vodu, gélovatia a upchávajú palivový systém. Ak necháte v kosačke stáť benzín niekoľko mesiacov, môže sa na jar stať, že biologické zložky reagujúce so vzdušnou vlhkosťou úplne upchajú karburátor a bude potrebné ho zložito mechanicky vyčistiť. Ak nechcete benzín vypúšťať, použite aspoň vhodné aditíva, ktoré zabraňujú degradácii biologických prísad.

 
Čistota

Čistota kosačky je veľmi podceňovaná. Štvortaktné motory HECHT sú vzduchom chladené, ventilátor slúžiaci na chladenie motora je umiestnený pod horným krytom motora. Ak neporiadny majiteľ nechá zaniesť otvory chladiacej mriežky na kryte kosačky prachom a zvyškami trávy, nemôže byť motor správne chladený. Rovnako dôležité je udržiavať v čistote celý motor.


Pre správnu funkciu kosenia je nutné udržiavať v čistote aj samotný skelet, predovšetkým priestory noža a vyhadzovacie otvory. Nalepenú trávu a nečistoty je nutné pravidelne očistiť po každom kosení. Pokiaľ toto raz zanedbáte, zaschnuté nečistoty pôjdu odstrániť veľmi zložito. Na zanesený skelet sa postupne nalepuje ďalšia a ďalšia tráva. Vzduch nemôže správne prúdiť, nože strácajú výkon, kosačka nie je schopná plniť kôš. Aj samotný kôš je nutné udržiavať čistý. Je potrebné zabezpečiť, aby prúd vzduchu nesúci trávu do koša mohol otvormi v koši voľne unikať.

 

Mazanie pohyblivých častí


Najčastejšie zabúdanou údržbou je mazanie. Všetky pohyblivé časti je potrebné pravidelne mazať vhodným olejom, alebo vazelínou. Ložiská kolies, pri moderných trojkolesových kosačkách nezabudnúť mazať čap zatáčania predného kolesa. Rozhodne neuškodí prekvapkať olejom ovládacie lanká, čapy tiahla nastavenia výšky a podobne. Dobre premazané pohyblivé časti sa nielen ľahšie pohybujú, znižuje sa tak ich opotrebenie a predlžujete tak životnosť kosačky.

 

Nôž

Dobre nabrúsený nôž je základom kvalitného kosenia. Zároveň však musí byť aj dobre vyvážený, inak je zdrojom nadmerných vibrácií. Nôž je vždy lepšie na brúsenie zveriť odborníkovi. Ak sa do brúsenia pustíte sami, je dobré ho aspoň vyvážiť tak, že ho za stredový otvor zavesíte na skrutkovač - nôž sa nesmie prevažovať. Ak sa raz polovicou otáča dole, postupne pribrusujte ostrie klesajúcej ťažšej strany, kým nôž nebude vyvážený.


Účel použitia


Rotačné kosačky HECHT sú rovnako ako ostatné konkurenčné rotačné kosačky určené predovšetkým pre kosenie pravidelne udržiavaných trávnikov. Tým sa rozumie, že plocha trávnika k tomu sa musí vopred pripravená. Rotačnou kosačkou nie je možné kosiť párkrát do roka prerastenú trávu v sade za domom, kde je plno krtincov, náletových drevín alebo ešte horšie - skrytých kameňov. Ak sa kosačka zasekne do tvrdého predmetu ako je väčší kameň, nepoškodzuje sa len nôž, môže dôjsť aj k poškodeniu hriadeľa.


Uskladnenie kosačky


Kosačka je z väčšej časti vyrobená z kovu, ktorý podlieha korózii. Nenechávajte ju zmoknúť, pokiaľ ju umyjete vodou, nechajte ju riadne uschnúť. Nájdite jej suché miesto, kam nezateká na spevnenom suchom podklade. Nenechávajte ju stáť len niekde pod prístreškom, najhoršie čo by ste mohli urobiť je uskladňovať ju zakrytú pod plachtou, kde sa len hromadí vlhkosť.

 
Kutilovia

Sme národom kutilov. Pri opravách tak zložitého stroja, akým je motorová kosačka však kutilstvo nemá miesto. Vždy používajte len kosačku so všetkými krytmi, s originálnymi dielmi. Vlastnoručne vyrobené doplnky, zásahy do konštrukcie a odstraňovanie častí kosačky môžu byť veľmi nebezpečné.

 

Späť na predchádzajúcu stránku