Zobraziť kategórie

Ako sa starať o batériu Li-ion?

Rad produktov Hecht je napájaný moderným Li-ion akumulátorom, ktorý má vďaka svojej konštrukcii mnoho výhod, ale zároveň je nutné venovať mu pre dlhodobú spoľahlivú životnosť trochu pozornosti. Hoci sú Li-ion akumulátory vybavené integrovanou elektronikou, ktorá ich chráni proti prebíjaniu alebo vybitiu pod prípustnú hranicu, pri nesprávnom použití sebalepšia elektronika nedokáže akumulátor ochrániť.

Výhodou týchto akumulátorov je predovšetkým veľká hustota energie, teda jednoducho povedané, s touto technológiou je možné vyrobiť malý a ľahký akumulátor s relatívne vysokou kapacitou v porovnaní so staršími typmi batérií. Li-ion akumulátory sú zostavené z niekoľkých lítiových článkov, počet a typ článkov potom určujú výstupné napätie a kapacitu akumulátora. Samotná kapacita potom udáva laicky povedané, koľko energie sa do akumulátora dá uložiť.

Ďalšou neskonalou výhodou je veľmi nízke samovybíjanie. Samovybíjanie je bežné pri všetkých typoch akumulátorov, a preto nie je možné uložiť do akumulátora energiu na neobmedzenú dobu. U lítiových akumulátorov je samovybíjanie v porovnaní s inými naozaj nízke (udávané je pod 5%), vďaka čomu akumulátor vydrží nabitý skutočne dlho.

Prednosťou týchto akumulátorov je tiež skutočnosť, že nemá tzv. pamäťový efekt. Nie je preto potrebné akumulátor plne vybíjať pred ďalším nabitím, tak ako bolo odporúčané napríklad pri niektorých starších batériach v notebooku alebo mobilnom telefóne.

Ak chceme, aby lítiový akumulátor spoľahlivo slúžil po dlhú dobu, je nutné sa o neho dobre starať. Cez všetky svoje výhody sú lítiové akumulátory relatívne drahé a zároveň citlivé na zaobchádzanie. Ak teda nehodláme investovať zbytočne do nákupu nového akumulátora, je nutné dodržať niekoľko zásad.

Jednou z hlavných nevýhod všetkých akumulátorov je prirodzené starnutie. Akumulátor časom bez ohľadu na to, či je používaný, alebo nie, stráca svoju kapacitu. Tomuto starnutiu sa nedá zabrániť, je však možné ho minimalizovať a u lítiových akumulátorov to platí dvojnásobne. Prvou zásadou by malo byť, že by sa akumulátor nemal uskladňovať vybitý, zároveň však nie je vhodné ho uskladňovať ani plne nabitý. Ak chceme akumulátor od kosačky uskladniť napríklad mimo sezónu, ideálne by mal byť nabitý na cca 40 - 50%. Podobne tak je vhodné nechávať akumulátor takto nabitý kedykoľvek je predpoklad, že ho nebudete dlhšiu dobu používať a nabiť ho na 100% až pred začatím práce. Týmto postupom môžete životnosť batérie až strojnásobiť.

Nikdy dlhodobo neskladujte batériu úplne vybitú, aj keď je samovybíjanie relatívne nízke, ak by napätie niektorého z článkov kleslo pod 2,8 V bude problém akumulátor znovu "oživiť" a pri dlhodobom uskladnení vybitej batérie je riziko, že "zomrie" nadobro. Batéria by sa mala skladovať v chladnom mieste, vysoké teploty jej škodia, zároveň však zle znáša mráz. Nikdy sa nesnažte batériu rýchlo dobiť, používajte iba nabíjačku dodanú spoločne s výrobkom Hecht. Hoci je batéria Hecht opatrená elektronikou, ktorá do istej miery nabíjanie a vybíjanie stráži, použitie nevhodnej nabíjačky môže batériu nielen trvalo poškodiť, zároveň môže spôsobiť aj jej vznietenie. Li-ion batérie sú citlivé na teplotu, dlhodobé používanie nesprávnej nabíjačky môže články batérie zahrievať a tým podstatne skracovať ich životnosť.

Správne používaný Li-ion akumulátor Hecht má životnosť okolo 800 - 1200 nabíjacích cyklov, čo môže znamenať aj niekoľko rokov spoľahlivého používania. Ak však nedbalý používateľ ponechá úplne akumulátor vybitý niekoľko dní mrznúť v nevykurovanej garáži, prípadne ho pravidelne dlhodobo vystavuje priamemu slnečnému žiareniu, životnosť akumulátora veľmi rýchlo klesá.

 

Späť na predchádzajúcu stránku