Zobraziť kategórie

Ako na prípravu kosačky pred sezónou?

Ak ste na jeseň vašu kosačku zanedbali, teraz je najvyšší čas pripraviť ju na nadchádzajúcu sezónu. Najjednoduchšie je kosačku zveriť autorizovanému centru k predsezónnej prehliadke, ak ste však dostatočne zruční, môžete väčšinu úkonov zvládnuť sami.

1. Dôkladne očistite stroj

Kosačku je najlepšie riadne očistiť na jeseň pred odložením. Zabránite tak tomu, aby sa v nečistotách držala vlhkosť, ktorá môže spôsobovať koróziu. Ak ste tak neurobili, urobte to teraz. Odstráňte zvyšky trávy, hliny a prach, venujte pozornosť časti okolo noža, dôležitý je vyhadzovací tunel, na zaschnutých zvyškoch by mohla priľnúť tráva a tunel by sa tak mohol upchávať. Dôkladne vyčistite kôš, predovšetkým odvetrávacie otvory, ktorými prúdi vzduch z koša. Ak je kôš špinavý a odvetranie upchaté, vzduch nemôže z koša dobre unikať, kosačka potom zle zbiera trávu a kôš nie je plnený do svojej celkovej kapacity.

2. Skontrolujte dotiahnutie skrutiek

Skontrolujte dotiahnutie skrutkovaných spojov. Povolené skrutky dotiahnite, kolesá a ďalšie pohyblivé spoje premažte vazelínou. Skontrolujte ovládacie lanká, či sú neporušené, môžete ich premazať vhodným mazivom, prípadne dotiahnite primerane napínacie skrutky na lankách, aby nedochádzalo k preklzávaniu spojky pojazdu.

3. Skontrolujte vzduchový filter

Filter je vhodné meniť aspoň raz za sezónu. Frekvencia výmeny je závislá na využití kosačky, ale aj na prevládajúcom počasí danej sezóny. Ak je napríklad počasie prevažne suché a pri kosení je zvýšená prašnosť, treba filtru venovať vyššiu pozornosť. Zanesený filter nedostatočne prepúšťa vzduch, motor potom stráca výkon, viac sa namáha, rýchlejšie sa opotrebováva.

4. Doplňte olej

Skontrolujte, či je v motore dostatok oleja, doplňte ho alebo ho vymeňte. Olej je odporúčané meniť aspoň raz za sezónu, prípadne po výrobcom odporúčanej dobe prevádzky stroja. Stav oleja kontrolujte následne pred každým použitím kosačky. Nedostatok oleja, alebo zanedbanie jeho výmeny môže spôsobiť fatálne poškodenie motora.

5. Skontrolujte sviečku

Ak je sviečka čierna, plná karbónu, môže to svedčiť o zle nastavenom motore. Nastavenie je lepšie prenechať odborníkom, ak skutočne neviete, čo robíte, nikdy sa nepokúšajte motor nastaviť na vlastnú päsť. Ak je sviečka len ľahko zanesená, očistite ju, alebo ju radšej úplne vymeňte.

6. Vymeňte palivo

Ak ste v kosačke nechali stáť palivo, je veľmi pravdepodobné, že do seba natiahlo vodu, pri moderných často tiež vznikajú problémy s usadzovaním biozložky, ktorá je do paliva pridávaná. Staré palivo je vhodné vymeniť za nové, môžete si tým ušetriť veľa starostí spojených so zlým štartovaním alebo zanášaním palivového systému. Počas zimného uskladnenia by sa však palivo v kosačke nemalo nachádzať vôbec. Pred posledným použitím pred koncom sezóny je potrebné palivový systém úplne vyprázdniť a to buď vyčerpaním paliva alebo používaním do úplného zhasnutia. 

7. Skontrolujte nôž

Ak je nôž tupý, má poohýbané ostrie, nechajte ho prebrúsiť, alebo ho vymeňte za nový. Stav noža pri kosačkách nikdy nepodceňujte. Len dobre nabrúsený a vyvážený nôž môže dobre kosiť trávu. Ak je nôž tupý, motor je nadmerne zaťažovaný, strih je nerovný, nôž trávnik skôr trhá ako kosí a trávnik tým trpí. Výkon motora potom sotva stačí na pohon tupého noža, kosačka nie je schopná trávu dobre zbierať. Nôž musí byť dokonale vyvážený. Nevyvážený nôž spôsobuje vibrácie, ktoré nadmerne zaťažujú ložiská, motor, ale aj celú konštrukciu kosačky. Životnosť stroja sa tým podstatne skracuje. Nôž je vhodné nechať nabrúsiť v autorizovanom centre, kde máte záruku, že bude pri brúsení skontrolovaný a vyvážený.

Späť na predchádzajúcu stránku