Zobraziť kategórie

Ako funguje poloautomatické odvíjanie struny?

Vyžínače a krovinorezy Hecht môžu byť podľa zvoleného modelu vybavené poloautomatickým alebo automatickým odvíjaním struny. Struna je navinutá na cievke v strunovej hlave a jej konce sú voľne prevlečené otvormi von z hlavy. Vďaka odstredivej sile potom pri rýchlej rotácii hlavy tieto konce struny kosia trávu. Pri tom pružnosť struny umožní jej prispôsobenie rôznym prekážkam, ako sú ploty, múry domov a podobne, bez toho aby ich pri kosení struna poškodila. Daňou za túto flexibilitu je samozrejme rýchle opotrebovanie struny, ktoré sa zvyšuje práve nárazmi na pevné prekážky.


Poloautomatické odvíjanie

Ak je struna počas kosenia opotrebovaná a svojou dĺžkou už nevyužíva plný potenciál stroja, postačí pri zapnutom stroji jemné poklepanie strunovou hlavou o trávnik. Mechanizmus odvíjača vďaka tomu uvoľní na chvíľu cievku so strunou a odstredivá sila ju automaticky vysunie. Na kryte struny je upevnený nôž, ktorý strunu automaticky zastrihne na ideálnu dĺžku. Takto máte plnú kontrolu nad tým, ako rýchlo sa struna odvíja aj koľko jej spotrebujete.
 


Automatické odvíjanie

Automatické odvíjanie struny sa používa predovšetkým u malých elektrických a akumulátorových vyžínačov. Spravidla funguje tak, že pri každom spustení sa struna sama vysunie o niekoľko milimetrov. Všetko je realizované odstredivým mechanizmom, ktorý pri každom roztočení hlavy uvoľní v hlave cievku so strunou o jeden zub. V tomto prípade teda záleží, ako často stroj zapínate a vypínate. Ak budete stroj v krátkych intervaloch opakovane spúšťať a zastavovať, struna na cievke bude aj rýchlo ubúdať. Ideálne je preto naučiť sa stroj používať v dlhších intervaloch a zastavovať ho len pokiaľ sa struna začne skracovať. Ak teda napríklad obsekávate nedokosené zvyšky trávy okolo plotu, vždy kosiť cca 2-4 metre na jediné spustenie stroja. Interval je potom vhodné prispôsobiť sile a hustote trávnika. Ak teda napríklad pod plotom prerastá urastená a odolná burina, o ktorú sa struna opotrebováva rýchlejšie, intervaly pre zastavenie a opätovné spustenie budú kratšie, než keď len upravujete pravidelne udržiavaný trávnik. 

Späť na predchádzajúcu stránku