Pri spracovaní dreva vzniká užitočný odpad. Bola by škoda ho vyhodiť!
13. 09. 2023
Či už doma pílite drevo reťazovou pílou alebo cirkulárkou, vždy pod pílou nájdete hromadu pilín. Ak navyše spracovávate aj konáre, vždy sa nahromadí množstvo tenkých vetvičiek, ktoré na kúrenie nie sú vhodné. Aj napriek tomu sa jedná o cennú surovinu, pre ktorú je v záhrade využitie. Samozrejme sa však nesmie jednať o piliny z lakovaného alebo inak chemicky ošetreného dreva.
Piliny ako mulč
Teraz na jeseň ich možno využiť ako mulč, ktorým možno niektorým rastlinám uľahčiť prezimovanie. Stačí nasypať hrubšiu vrstvu pod rastlinu. Vrstva pilín bude brániť premŕzaniu pôdy a bude v pôde zadržiavať vlahu. Nasledujúci rok v teplejších mesiacoch budú piliny naopak chrániť pôdu pred nadmerným prehrievaním. Zároveň s tým, ako budú piliny postupne hniť, zmenia sa na kvalitné hnojivo, ktoré voda prenesie do pôdy ku koreňom rastliny.
Piliny je možné aj kompostovať. Ich rozklad síce môže trvať aj niekoľko mesiacov, ale výrazne zlepší štruktúru aj kvalitu kompostu.
Na jeseň sa nemusíte báť ani piliny zapracovať kultivátorom priamo do záhonov. Aj keď sa do jari nerozložia, zľahčia pôdu a zlepšia jej priepustnosť. V pôde sa môžu rozkladať aj viac ako rok, a tak budú postupne uvoľňovať živiny.
Čo s malými vetvami?
Bola by škoda ich bez úžitku spáliť. V záhradnom drviči sa ľahko premenia na drť, s ktorou možno nakladať podobne ako s pilinami. Teda využiť ich ako mulč alebo na kompostovanie. Ostatne drvič vetiev sa hodí do každej záhrady, kde sú kríky a stromy, ktoré je nutné každý rok prerezávať a strihať. Podrvené vetvy, ktoré využijete ako mulč ušetria náklady za nákup mulčovacej kôry, a tak sa investícia rýchlo vráti.
Bola by škoda zbavovať sa aj popolu zo spáleného dreva. Aj ten môžete zapracovať do záhonov. Do pôdy tak zdarma doplníte draslík, vápnik, horčík a ďalšie stopové prvky. Avšak nesmie sa to preháňať, pretože popol môže zvýšiť pH pôdy, čo nemusí niektorým rastlinám vyhovovať.
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.