Rajčiny praskajú? Tu je spôsob, ako to vyriešiť
12. 08. 2024
Rajčiny sú v našich záhradách aj kuchyniach obľúbenou plodinou. Ich sladká a šťavnatá chuť je neodolateľná. Avšak, ak sa na vašich rajčinách objavujú praskliny, môže to znamenať problém. Praskanie rajčín je bežným javom a najčastejšou príčinou je nerovnomerné polievanie.
Ak sa na rajčinách objavia praskliny v dobe, kedy sú zrelé a ešte nezačali hniť alebo plesnivieť, ide len o kozmetickú vadu, ktorá nemusí nutne znamenať, že ich nemožno konzumovať. Ak však popraskajú ešte zelené rajčiny, je veľmi pravdepodobné, že kým dozrú, napadne ich pleseň. Také plody preto hneď odstráňte, aby sa pleseň nešírila ďalej.
Čo je príčinou praskania rajčín?
Praskanie rajčín má niekoľko príčin, tou najčastejšou je nepravidelné a nerovnomerné zalievanie. Rajčiny majú tenkú a pružnú šupku, ktorá umožňuje pomalé vstrebávanie vody. Keď sú však rajčiny zaliate nadmerným množstvom vody naraz, rýchlo napučia a ich šupka nemá dostatočný čas sa prispôsobiť tomuto náhlemu nárastu objemu. Rovnako aj keď sú rajčiny polievané nepravidelne alebo nedostatočným množstvom vody, môžu sa stať náchylné na dehydratáciu. Keď sa potom zalejú väčším množstvom vody, plody sa snažia rýchlejšie absorbovať vodu a šupka môže tiež prasknúť.
Ďalšou príčinou praskania rajčín môže byť nesprávne hnojenie. Ak majú rastliny rovnomerný, dostatočný a primeraný prísun živín, môžu byť odolnejšie voči praskaniu aj rôznym chorobám. Naopak napríklad náhly nadmerný prísun dusíkatého hnojiva môže viesť k rýchlemu rastu a oslabeniu štruktúry plodov, čo zvyšuje ich náchylnosť k praskaniu. Hnojenie by malo byť v súlade s potrebami konkrétnych odrôd rajčín a miestnych podmienok.
Ako predchádzať praskaniu rajčín?
V týchto prípadoch je preto dôležitá prevencia. Stačí zaistiť pravidelnú a rovnomernú zálievku. Ideálne je udržiavať konzistentnú vlhkosť pôdy. To môže byť najmä v horúcich dňoch problematickejšie, pretože na slnku môže pôda rýchlo vysychať. Aj tomu sa dá pomerne ľahko zabrániť. Pôdu pod rajčinami zakryte mulčom. Ideálna je napríklad pokosená tráva z kosačky. Zadrží vlhkosť v pôde, zabráni jej prehrievaniu a zároveň zabráni prerastaniu buriny. Ďalšou výhodou je, že trávu nie je nutné zo záhonu odstraňovať. Po zbere ju jednoducho zaryte do zeme, kde poslúži ako hnojivo.
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.