Ako polievať efektívne a šetriť pri tom s vodou

03. 07. 2023

Ako polievať efektívne a šetriť pri tom s vodou

Myslíte si, že viete správne polievať zeleninu a ostatné rastliny? Možno robíte chyby, ktorými rastlinám škodíte a navyše zbytočne plytváte vodou.

Pravidelnosť je základ

Každá rastlina má iné nároky na polievanie. Najviac vody potrebuje plodová zelenina, ako sú napr. uhorky, rajčiny alebo cuketa. Aby im ale nezačali hniť korene, nemali by trvalo stáť v premočenej pôde. Nie je nutné ich polievať tak často, avšak polievanie by malo byť pravidelné a výdatné, aby voda presiakla do hĺbky. Podporí sa tým hlboké korenenie a rastliny sú odolnejšie proti suchu. Pozor ale na nepravidelnú zálievku, najmä pri rajčinách môže viesť k popraskaniu plodov. Rastliny polievajte odspodu, nikdy nie na listy. Vlhkosť na listoch podporuje rašenie húb a plesní.

Naopak rastliny, ktoré korenia plytko, je potrebné polievať pravidelne a častejšie. Pôda na vrchu rýchlejšie vysychá. Nie je potrebné polievať do hĺbky, kam korene rastliny nedosiahnu, avšak pôda nesmie nikdy úplne vyschnúť. Preto môže byť najmä v najteplejších dňoch nutné polievať aj 2x denne

To isté platí aj o čerstvom výseve zeleniny, ale aj trávniku. Semienko, ktoré vo vlhkej pôde napučí, začne rašiť a následne vyschne a zahynie. Preto musí byť vrstva, v ktorej semienko klíči neustále vlhká, a to najmenej do doby kým dobre nezakorení. Ak sa teda napríklad rozhodnete pre letný výsev reďkoviek, nesmiete ich nechať ani jeden deň zaschnúť, inak vyjdú semienka aj vaša práca navnivoč. 

Polievajte zásadne ráno alebo večer, keď nie je tak horúco. Jednak sa nebude voda tak rýchlo odparovať a zároveň rastliny nevystavíte teplotnému šoku zo studenej vody.

Nádoby na vodu

Akou vodou polievate?

Nie je tajomstvom, že pre polievanie je najvhodnejšia dažďová voda. Tej však nemusí byť vždy dostatok a nie každý má možnosť ju zachytávať. Ak polievate vodou zo studne, vrtu alebo vodovodu, nerobte to priamo. Zaobstarajte si sud alebo inú vhodnú nádrž, naplňte ju vodou a pred polievaním ju nechajte niekoľko hodín odstáť. Bude mať vhodnejšiu teplotu na polievanie. Ideálne je vodu doplniť vždy deň dopredu. Ak sa vám nechce nosiť ťažkú krhlu s vodou, môžete si do sudu zaobstarať ponorné čerpadlo a polievať hadicou. Nádrž s vodou uzatvárajte vekom, aby sa z nej nestala liaheň komárov a aby sa v nej nemohol utopiť užitočný hmyz alebo vtáky. 


Prečítajte si tiež:

Ako vybrať čerpadlo na zavlažovanie

Prečítať

Polievanie balkónových rastlín

Aj v tomto prípade platia rovnaké pravidlá. Nechávajte vodu odstáť v plastových fľašiach, alebo si zaobstarajte krhlu či vedro s vekom, aby sa voda neodparovala. Po polievaní vodu opäť doplňte, aby do druhého dňa mohla odstáť. 

Môžete si tiež vypomôcť rôznymi trikmi. Jedným z nich je mulčovanie pokosenou trávou. Tou zakryjete pôdu pod rastlinami. Mulč výrazne obmedzí vysychanie pôdy a tiež zabráni prerastaniu buriny. Nie je však možné ho použiť na všetky druhy zeleniny.

Ako polievať hlbšie zakorenené rastliny

Polievanie rajčín

Hlboko koreniace rastliny môžete polievať ku koreňom pomocou lievikov, ktoré jednoducho vyrobíte z PET fliaš a hrdlom ich zapustíte do zeme vedľa rastliny. Voda sa potom bude z fľaše vsakovať priamo do zeme, nebude sa rozlievať po jej povrchu a tak sa nebude odparovať. Ideálna potom môže byť kombinácia mulčovania a lievikov. 

Polievanie trávnika

Podobné je to aj pri polievaní trávnika. Jednou z najväčších chýb je polievanie trávnika v najväčších horúčavách tesne okolo obeda. Ak ste ju tiež robili, možno ste si neuvedomili, koľko vody z rozstrekovača sa odparí skôr, ako dopadne na zem. Ďalšia voda vyschne skôr, než vsiakne do zeme. Trávnik utrpí prudký teplotný šok a z vody použitej na jeho zavlaženie sa k jeho koreňom dostane len malý zlomok. 

Môže sa zdať, že zavlažovanie je veda, často však stačí použiť zdravý sedliacky rozum. Dbajte na to, aby pôda nebola ani premočená, ani príliš suchá a záhrada sa vám za to odvďačí bohatou nádielkou chutných plodov a prekrásnych kvetov. 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať