Ako správne uskladniť palivové drevo na zimu?

06. 09. 2021

Ako správne uskladniť palivové drevo na zimu?

Sychravé počasie na jeseň značí, že na slniečku sa už moc neohrejeme a vykurovacia sezóna sa nezadržateľne blíži. Ak kúrite drevom a nemáte ho ešte nachystané, je na jeho prípravu vlastne neskoro.

Palivové drevo musí byť totiž správne preschnuté, čo pri mäkkom dreve znamená presychanie najmenej jeden až dva roky, pri tvrdom dreve potom dokonca až štyri roky. Správna vlhkosť dreva by sa totiž mala pochybovať pod 20%. Vlhké drevo má totiž citeľne nižšiu výhrevnosť. Ak budete kúriť preschnutým drevom, môžete ušetriť až 25% nákladov. Keď si to prepočítate na ročné náklady na kúrenie, možno budete prekvapený, akú vysokú čiastku každý rok necháte doslova vyletieť komínom. Vlhké drevo tiež o poznanie viac kúri, bude preto viac zanášať nielen komín, ale aj presklené dvierka krbových kachlí.

Preto je nanajvýš vhodné vybudovať na záhrade poriadnu kôlňu, do ktorej sa vám zmestí drevo na dve až tri vykurovacie sezóny. Ideálne kôlňu rovno rozdeľte na niekoľko sektorov, ktoré budete každý rok doplňovať tak, aby ste vždy kúrili preschnutým drevom a v ďalších sektoroch mohlo drevo presychať. Ak máte jednu veľkú kôlňu, pravdepodobne si suché drevo každý rok neprakticky zarovnáte novým vlhkým, alebo musíte každoročne drevo namáhavo prerovnávať.

V správnej kôlni musí mať drevo možnosť dobre presychať. Rozhodne nesmie ležať na vlhkej zemi. Najjednoduchším spôsobom, ako zabrániť kontaktu dreva s vlhkou zemou, je dobré dať na dno kôlne napríklad staré palety, ktoré navyše umožnia drevu presychať aj zospodu. Ak je to možné, konštrukciou kôlne by mal voľne prúdiť vzduch aj stenami. Tie môžete vytvoriť z pevných lát alebo dosiek, medzi ktorými necháte medzery. 

Dnes síce nie je problém nechať si priviezť drevo už napílené a naštiepané, ak sa pustíte do jeho prípravy sami, môžete opäť ušetriť až ďalších 50% nákladov, čo môže robiť aj niekoľko stoviek eur ročne.

Kedysi sa hovorilo, že drevo zahreje dvakrát. Raz pri jeho príprave a druhýkrát v peci. Preč sú našťastie časy, kedy pílenie polien ručnou pílou a následné štiepanie sekerou stálo každého množstvo potu aj času. S pomocou reťazovej píly naporcujete drevo behom chvíľky a ak sa na prácu s "motorovkou" necítite, zaobstarajte si modernú "cirkulárku" alebo presnejšie povedané okružnú pílu. Práca s kolískovou pílou je pri dodržaní základného pracovného postupu relatívne bezpečná. Kotúč je celý schovaný pod sústavou krytov. Kladu jednoducho uložíte do kolísky a pri pílení sa odkryje vždy len tá časť kotúča, ktoré sa práve zakusuje do dreva.

Drevo síce môžete aj naďalej štiepať klasickou, aj keď modernizovanou sekerou s kompozitovým poriskom s protišmykovou úpravou. Niekto sa môže pri takom štiepaní odreagovať. Ostatní, ktorí sa nechcú učiť obratnosť so sekerou si môžu zaobstarať štiepačku na drevo, ktorá jednoduchým stlačením ovládacích pák ľahko rozštiepi aj tie najodolnejšie polená. 

Aj keď sa môže zdať počiatočná investícia do takých mechanických pomocníkov vysoká, nie je ťažké si spočítať, za ako dlho sa investované peniaze vrátia - a potom už budete len šetriť!

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať