Inšpirujte sa grilovanou zeleninou na letné večery

11. 08. 2023

Inšpirujte sa grilovanou zeleninou na letné večery

Grilovanie je obľúbená letná aktivita, ktorá spája rodinu a priateľov. Grilovanie ale nemusí byť len o mäse. Môžete si pripraviť aj grilovanú zeleninu, ktorá je chutná, zdravá a farebná. Tu je niekoľko tipov, ako pripraviť grilovanú zeleninu, ktorá poteší vaše chuťové poháriky.

Grilované papriky

Papriky sú ideálne na grilovanie, pretože majú pevnú štruktúru a sladkú chuť. Môžete použiť rôzne farby paprík, aby ste dodali jedlu pestrosť. Papriky nakrájajte na veľké kusy a osoľte ich. Potom ich položte na rošt grilu a opekajte ich zo všetkých strán, kým nezmäknú a nezískajú čierne škvrny. Grilované papriky môžete podávať samostatne alebo s omáčkou z jogurtu, cesnaku a byliniek.

Grilovaný karfiol

Karfiol je ďalšia zelenina, ktorú môžete grilovať. Karfiol rozdeľte na menšie ružičky a uvarte ich v osolenej vode asi 10 minút, kým nebudú mäkké, ale stále chrumkavé. Potom ich osušte a premiešajte s olivovým olejom, soľou, korením a korením podľa chuti. Môžete použiť napríklad karí, kurkumu alebo papriku. Karfiol rozložte na plech vyložený papierom na pečenie a pečte v rúre predhriatej na 200 stupňov asi 15 minút, kým nezíska zlatistú farbu. Potom karfiol preložte na gril a opekajte ho ešte pár minút z každej strany, aby sa urobila chrumkavá kôrka.

Šalát s grilovanou cuketou

Cuketa je ľahká a osviežujúca zelenina, ktorá sa hodí do šalátov. Cuketu nakrájajte na tenké plátky a osoľte ich. Nechajte ich odstáť asi 15 minút, aby pustili vodu. Potom ich osušte papierovou utierkou a potrite olivovým olejom. Cuketu grilujte na stredne vysokom ohni asi 3 minúty z každej strany, kým nezmäknú a nezískajú prúžky. Cuketu dajte do misy a pridajte nakrájanú paradajky, olivy, syr feta a čerstvú bazalku. Pokvapkajte citrónovou šťavou a premiešajte.


Prečítajte si tiež:

Recept na super nealko drink

Prečítať

Grilovaná zelenina je skvelým doplnkom k mäsu alebo rybám, ale môže byť aj hlavným chodom pre vegetariánov alebo vegánov. Je plná vitamínov, minerálov a vlákniny, ktoré podporujú vaše zdravie. Skúste grilovať zeleninu tento rok a objavte nové chute.
Grilovať môžete na elektrickom alebo plynovom grile, nič však vášmu jedlu nedá tak jedinečnú vôňu a chuť ako gril na drevené uhlie.

Otec so synom stojaci pri grile nakladajúci zeleninu do misky

Grilovanie na drevenom uhlí je spôsob, ako si užiť pravú atmosféru ohňa a prírody. Drevené uhlie dodáva jedlu nezameniteľnú vôňu a chuť, ktorú nemožno napodobniť žiadnym iným zdrojom tepla. Avšak, grilovanie na drevenom uhlí má aj svoje nevýhody. Jednou z nich je, že dym z dreveného uhlia obsahuje látky, ktoré môžu byť škodlivé pre zdravie.

To ale neznamená, že by ste sa mali grilovaniu na drevenom uhlí úplne vyhnúť. Existujú spôsoby, ako znížiť riziko vzniku týchto škodlivých látok a chrániť svoje zdravie. Napríklad:

  • Používajte kvalitné drevené uhlie bez prímesí alebo chemikálií.
  • Nepoužívajte horľavé kvapaliny, ako je benzín alebo petrolej, na zapaľovanie uhlia.
  • Udržujte dostatočnú vzdialenosť medzi jedlom a uhlím, aby sa zabránilo spáleniu alebo kvapkaniu tuku do ohňa.
  • Obracajte jedlo často a nenechávajte ho na grile dlhšie, než je nutné.
  • Odstraňujte spálené časti jedla pred konzumáciou.
  • Pridajte do jedla antioxidanty, ako sú bylinky alebo zelenina, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály.

Grilovanie na drevenom uhlí si teda môžeme občas dopriať, pokiaľ dodržujete niektoré opatrenia a dbáte na vyváženú stravu. Grilované jedlo by nemalo byť vaším hlavným zdrojom potravy, ale skôr doplnkom k iným zdravým pokrmom.


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať