Záhada studeného tepla

04. 02. 2020

Záhada studeného tepla

Poznáte ten pocit, keď teplomer v miestnosti ukazuje 24°C a vy sa nemôžete zbaviť pocitu, že je v miestnosti zima? Ako je to možné?

Prídete na chalupu, zapnete elektrický priamotop a o pár desiatok minút teplota vzduchu vystúpi na nastavenú hodnotu termostatu. Teplomer síce ukazuje, že vzduch má viac než 20°C, ale vám je stále chladno a nič na tom nezmení ani prestavenie termostatu na vyššiu teplotu. Naozaj je priamotop tak neúčinný a produkuje iný druh tepla než poctivé kachle? Neplatí tu fyzika?

Celý problém je v tom, že elektrický priamotop dokáže rýchlo ohriať vzduch v miestnosti. Neprodukuje však prakticky žiadne sálavé infračervené žiarenie, ktoré by ohrievalo predmety v jeho okolí. 

Ak zakúrite v kachliach, trvá im dlhšiu dobu, než sa rozohrejú. Vzduch ohrievajú len minimálne a aj keď je v blízkosti kachiel teplo, na druhej strane miestnosti môže byť ešte veľmi dlho chladno. Kachle postupne predajú teplo aj do okolitých stien, ktoré ho naakumulujú a uvoľňujú ho aj nejakú dobu po tom, čo kachle vyhasnú. 

Výhodou priamotopu je, že vzduch v miestnosti sa ohreje veľmi rýchlo a po dosiahnutí nastavenej teploty sa priamotop automaticky vypne. Steny, strop aj podlaha však zostanú studené. Vzduch pozdĺž stien sa rýchlo ochladzuje a padá k zemi. 

Napriek tomu, že je teplota vzduchu meter nad zemou relatívne komfortná, od podlahy a stien sála zima a my máme pocit studeného tepla aj keď je v miestnosti zakúrené. 

Naozaj je to taký problém?

Priamotop ohreje vzduch, ktorý je ochladzovaný stenami. Na začiatku teda bude priamotop spínať častejšie. Teplo sa ale nikam nestratí. Tým, ako steny a podlaha vzduch ochladzujú, postupne z neho preberajú teplo a sami sa tým ohrievajú. Ak teda necháte priamotop bežať dostatočne dlho, teplota vzduchu aj stien sa postupne vyrovná a efekt studeného tepla zmizne. Frekvencia spínania priamotopu sa postupne zníži, ustáli a v miestnosti bude príjemne. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať