Posilní imunitu, zlepší náladu, uľaví od bolesti

31. 01. 2020

Posilní imunitu, zlepší náladu, uľaví od bolesti

Podľa archeologických nálezov siaha história saunovania až do 5. storočia pred našim letopočtom v prastarej Ázii. Písomné záznamy popisujú prvé sauny v Európe už v 11. storočí nášho letopočtu. Moderné fínske sauny začali získavať obľubu na začiatku minulého storočia a o ich prospešnosti na ľudský organizmus nie je pochýb. 

Pri pobyte v saune sa vyplavujú endorfíny známe aj ako tzv. hormóny šťastia. Pobyt v saune teda zlepšuje náladu a má dobrý vplyv na neurovegetatívny systém. Môže dopomôcť k zníženiu bolesti kĺbov, regenerácii svalov, posilňuje imunitu a pomáha predchádzať nachladnutiu. Vo výklade blahodárnych účinkov saunovania by sme mohli pokračovať ďalej.

Nie každý si ale môže dovoliť ozajstnú fínsku saunu. Jej vybudovanie je priestorovo ale hlavne finančne náročné a vo väčšine bytov aj vďaka veľkej energetickej náročnosti v podstate nerealizovateľné.   

Riešenie prináša infrasauna

Infrasauna je priestorovo nenáročná, tie najmenšie modely pre jednu až dve osoby zaberú doma len o trochu viac miesta ako obyčajná skriňa. Na pripojenie sauny do elektriny poslúži bežná zásuvka, infrasauna totiž spotrebuje približne rovnako energie ako obyčajná naparovacia žehlička. Miesto pre ňu teda nájdete aj v malom panelovom byte. 

Na rozdiel od klasickej fínskej sauny nie je potrebné infrasaunu pred použitím dlho predhrievať. V infrakabíne sú inštalované panely, ktoré generujú dlhovlnné infračervené žiarenie, ktoré preniká viac než 4 cm hlboko do tkanív. 

Zásadný rozdiel medzi fínskou a infrasaunou je teda v tom, že zatiaľ čo v klasickej saune je ohrievaný celý priestor aj vzduch na vysokú teplotu, v infrasaune je žiarením ohrievaný povrch tela a teplo sa takto vstrebáva priamo do tkanív. Teplota v infrasaune teda dosahuje maximálne 60 °C. Infrasaunu preto môžu po porade s lekárom spravidla využívať aj kardiaci, pre ktorých by návšteva fínskej sauny mohla mať fatálne následky. 

Infrasauna prehreje svaly, kĺby a prenáša tak úľavu od natiahnutia. V chladných dňoch posilňuje imunitu, uvoľňuje dýchacie cesty, odstraňuje problémy s nespavosťou a celkovo zlepšuje náladu. 

Autor: PST

 

Späť na predchádzajúcu stránku


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať