Zobraziť kategórie

Posilní imunitu, zlepší náladu, uľaví od bolesti

31. 01. 2020

Posilní imunitu, zlepší náladu, uľaví od bolesti

Podľa archeologických nálezov siaha história saunovania až do 5. storočia pred našim letopočtom v prastarej Ázii. Písomné záznamy popisujú prvé sauny v Európe už v 11. storočí nášho letopočtu. Moderné fínske sauny začali získavať obľubu na začiatku minulého storočia a o ich prospešnosti na ľudský organizmus nie je pochýb. 

Pri pobyte v saune sa vyplavujú endorfíny známe aj ako tzv. hormóny šťastia. Pobyt v saune teda zlepšuje náladu a má dobrý vplyv na neurovegetatívny systém. Môže dopomôcť k zníženiu bolesti kĺbov, regenerácii svalov, posilňuje imunitu a pomáha predchádzať nachladnutiu. Vo výklade blahodárnych účinkov saunovania by sme mohli pokračovať ďalej.

Nie každý si ale môže dovoliť ozajstnú fínsku saunu. Jej vybudovanie je priestorovo ale hlavne finančne náročné a vo väčšine bytov aj vďaka veľkej energetickej náročnosti v podstate nerealizovateľné.   

Riešenie prináša infrasauna

Infrasauna je priestorovo nenáročná, tie najmenšie modely pre jednu až dve osoby zaberú doma len o trochu viac miesta ako obyčajná skriňa. Na pripojenie sauny do elektriny poslúži bežná zásuvka, infrasauna totiž spotrebuje približne rovnako energie ako obyčajná naparovacia žehlička. Miesto pre ňu teda nájdete aj v malom panelovom byte. 

Na rozdiel od klasickej fínskej sauny nie je potrebné infrasaunu pred použitím dlho predhrievať. V infrakabíne sú inštalované panely, ktoré generujú dlhovlnné infračervené žiarenie, ktoré preniká viac než 4 cm hlboko do tkanív. 

Zásadný rozdiel medzi fínskou a infrasaunou je teda v tom, že zatiaľ čo v klasickej saune je ohrievaný celý priestor aj vzduch na vysokú teplotu, v infrasaune je žiarením ohrievaný povrch tela a teplo sa takto vstrebáva priamo do tkanív. Teplota v infrasaune teda dosahuje maximálne 60 °C. Infrasaunu preto môžu po porade s lekárom spravidla využívať aj kardiaci, pre ktorých by návšteva fínskej sauny mohla mať fatálne následky. 

Infrasauna prehreje svaly, kĺby a prenáša tak úľavu od natiahnutia. V chladných dňoch posilňuje imunitu, uvoľňuje dýchacie cesty, odstraňuje problémy s nespavosťou a celkovo zlepšuje náladu. 

Autor: PST

 

Späť na predchádzajúcu stránku


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať