Je ideálna doba na založenie záhonov! Ako na to?

05. 10. 2022

Je ideálna doba na založenie záhonov! Ako na to?

Dôvodov prečo mať vlastný zeleninový záhon je mnoho. Pri stúpajúcich cenách potravín to môže byť dôvod ekonomický, nemusíte konzumovať chemicky ošetrenú zeleninu zo supermarketov, pre niekoho môže byť dôvodom aj radosť z vlastnoručne vypestovanej úrody. Ak ste začiatočník, poradíme vám ako na to.

Pre založenie nového záhonu je najlepšia doba práve na jeseň.

Dôležité je vybrať vhodné umiestnenie záhonu. Malo by sa jednať o miesto chránené pred vetrom, kam zároveň po väčšinu dňa svieti slnko. Rovnako dôležitá je kvalita pôdy. Pre pestovanie je najvhodnejšia hlinitopiesčitá zemina. Ťažkú a nepriepustnú pôdu možno zľahčiť premiešaním s pieskom, do piesčitej pôdy pridajte kompost. S dokonalým premiešaním vám pomôže kultivátor.

Zo skúseností vám môžeme povedať, že v záhonoch je kultivátor pomocník na nezaplatenie. Nielenže zvládne do pôdy zapravovať kompost a hnojivá tak dokonale, ako to ručne nie je možné zvládnuť, rovnako tak aj zdĺhavé a namáhavé pravidelné rýľovanie a rozkopávanie drnov uľahčí a skráti na zlomok času. V malých záhonoch si vystačíte s ľahkým elektrickým kultivátorom, veľké rozľahlé záhony zvládne výkonnejší motorový stroj.

Aj malý akumulátorový kultivátor zvládne v záhonoch prácu za 10 ľudí. Na založenie nového záhonu ale nestačí.

Záhon najskôr vymerajte a vyznačte špagátom a kolíkmi. Pri rýľovaní sa drn obráti smerom dole, a tak väčšina trávy do jari odumrie. Lepšie je však drn strhnúť, vyklepať z neho zem a drn dať na kompost, kde sa rozloží. V komposte ale drny ukladajte koreňmi nahor. Pri jesennom založení záhonu si tiež po rýľovaní môžete pomôcť tmavou plachtou z netkanej textílie, ktorou záhon zakryjete. Buriny a trávy bez svetla spoľahlivo odumrú.

Práca s rýľom dá naozaj zabrať. Kultivátor je pomocník na nezaplatenie

Na jeseň behom rýľovania môžete záhon vyhnojiť. Čerstvý hnoj nie je možné zaryť až na jar, pretože by rastliny spálil. Najlepší je samozrejme konský hnoj, ak však nie je iná možnosť, dobre funguje aj hnoj granulovaný. Rýľovanie uskutočňujte na hĺbku rýľa, prípadne na maximálnu hĺbku, akú umožní kultivátor. Po porýľovaní rýľom je nutné rozkopať hrudy a zákon uhrabať do roviny, aby pôdu nesplavovala voda. S kultivátorom je práca jednoduchšia, ten pôdu pomelie na drobné zrnká, a tak stačí záhon len ľahko zrovnať hrabľami. 

Kultivátor pôdu pomelie na drobné zrná...

Ak nevytvárate pole pre pestovanie zemiakov, vyplatí sa záhon rozdeliť na menšie záhony oddelené cestičkami tak, aby ste pohodlne dosiahli na ktorékoľvek miesto v záhone. Nie je od veci dať okolo záhonu betónové obrubníky. Sú prakticky nezničiteľné, dokonale oddelia záhon a zabránia splavovaniu zeminy pri dažďoch a polievaní. Podobnú službu zaistia aj drevené obrubníky, je však nutné použiť kvalitné tvrdé drevo, inak vydržia len pár sezón. Životnosť je možné predĺžiť tak, že ich od zeminy oddelíte fóliou. Ak budete dosky moriť alebo chrániť náterom, voľbou sú betónové dlaždice. Nám sa osvedčilo záhony olemovať betónovými obrubníkmi a cestu vysypať štrkom. Je odolný a prepúšťa vodu. Ak chcete medzi záhonmi nechať trávnik, pamätajte na to, že ho budete musieť kosiť, a tak sa medzi záhony musíte vojsť s kosačkou.

Motorový kultivátor zvládne aj prípravu políčka pre výsadbu zemiakov

A kedy sa dočkáte prvej úrody? Je dôležité počítať s tým, že cez zimu pôda sadne, a tak ju bude na jar nutné opäť prekypriť. Tu je opäť výhodou, ak vlastníte kultivátor. Prvých reďkoviek sa môžete dočkať už 28 dní po výseve. 

Autor: PST

 

Súvisiace kategórie:

KULTIVÁTORY


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať