Ako pripraviť skleník na novú sezónu krok za krokom
20. 03. 2024

S príchodom jari sa začína nová sezóna pestovania v skleníku. Ak máte v pláne tento rok vypestovať väčšie množstvo rastlín, je dôležité urobiť niekoľko úkonov, aby bol čo najlepšie pripravený na novú sezónu. V tomto článku vám prinášame užitočné tipy, ako na jar pripraviť skleník na novú sezónu.
Obsah článku:
- Čistenie skleníka
- Kontrola stavu skleníka
- Príprava pôdy
- Inštalácia zavlažovacieho systému
- Rozhodnite sa, čo budete pestovať
Čistenie skleníka
Predtým ako začnete skleník pripravovať na novú sezónu, je nevyhnutné ho dôkladne vyčistiť. Odstráňte zbytky rastlín a listov, ktoré zostali z minulej sezóny a očistite okná od prachu a nečistôt. Ak potrebujete vyčistiť skleník zvnútra, môžete použiť zmes octu a vody alebo špeciálny čistiaci prostriedok pre skleníky.
Kontrola stavu skleníka
Kým začnete s novou sezónou pestovania, je dobré urobiť kontrolu stavu skleníka. Skontrolujte, či sú v poriadku okná a či sú všetky diely skleníka pevne spojené. Ak sú niektoré časti poškodené, je dôležité ich opraviť alebo vymeniť.
Príprava pôdy
Pripravte pôdu tak, aby bola pre rastliny čo najvhodnejšia. Ak pestujete rastliny v nádobách, môžete použiť novú zeminu a dobre ju premiešať. Ak máte pôdu priamo v skleníku, môžete ju obohatiť hnojivami alebo kompostom, s rýľovaním a premiešaním vám pomôže malý elektrický alebo akumulátorový kultivátor. Dbajte na to, aby pôda bola voľná a priedušná, aby korene rastlín mohli rásť správne. Pamätajte tiež na to, že pôdu v skleníku je vhodné aspoň raz za 5 rokov úplne vymeniť najmenej do hĺbky 15 cm.
Najlepšie kultivátory pre prácu v skleníku:
Inštalácia zavlažovacieho systému
Je dôležité zaistiť, aby mali rastliny v skleníku dostatok vody. Ak nemáte čas na pravidelné polievanie, automatický zavlažovací systém zálievku obstará za vás. Existujú rôzne typy zavlažovacích systémov, ktoré môžete použiť, do skleníka sú však najvhodnejšie prekvapkávajúce alebo presakovacie systémy, ktoré zavlažujú iba pôdu pod rastlinami, čím ich v prehriatom skleníku nevystavujú teplotnému šoku, ktorý by mohli utrpieť pri pokropení listov ľadovou vodou. Nezabudnite tiež, že rastliny v skleníku potrebujú viac vody než rastliny vonku.
Presakovacia hadica
Rozhodnite sa, čo budete pestovať
Kým začnete so samotnými prípravami, je dobré sa rozhodnúť, aké rastliny chcete pestovať a aké sú ich nároky na pôdu, vodu a svetlo. Dobre si premyslite, ako rastliny vysadíte, aby si vzájomne netienili. Berte ohľad aj na to, ako rýchlo rastliny rastú a ako ich budete postupne zbierať. Napríklad šaláty môžete bez problémov zasadiť medzi rajčiny, pretože kým rajčiny dorastú už budú šaláty dávno zozbierané.
Prečítajte si:
Prehrieva sa vám skleník? Tu je riešenie
S pripraveným skleníkom a plánom na pestovanie je teraz čas začať so sadením a sledovaním rastu vašich rastlín. Je dôležité pamätať na to, že skleník je vlastne umelou atmosférou, takže je potrebné byť pri starostlivosti o rastliny pozorný a dôsledný. Len tak sa potom budete tešiť z bohatej úrody plnej zdravej zeleniny.
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať

Ako vybrať trávne osivá pre dokonalý trávnik?
28. 04. 2025
Začnite grilovaciu sezónu naplno s HECHT VESUV
28. 04. 2025
Trávnik nepočká - je čas kosiť!
08. 04. 2025
Chystáte sa pestovať špenát? Poradíme, ako na to!
01. 04. 2025
