Ako na bohatú úrodu malín?

31. 05. 2022

Ako na bohatú úrodu malín?

Maliny asi ocenia najviac deti. Na záhrade ich vyjedia rýchlejšie, než stihnú dozrievať. Ukoristiť ich preto aspoň trochu do koláča je tak prakticky nemožné. Návodov na pestovanie malín nájdete naozaj veľa, často sa v nich však vyskytuje množstvo rozdielov.

Skôr, než sa vôbec rozhodnete maliny vysadiť, mali by ste si ujasniť niektoré zásadné veci. Maliník vyžaduje množstvo slnka a vlahy, tomu by malo zodpovedať miesto, ktoré mu vyberiete. Čím menej slnka bude mať, tým menej bude kvitnúť a plodiť. Zároveň ale počítajte aj s tým, že maliník vydrží na jednom mieste 8, maximálne 10 rokov. Preto je vhodné plánovať dopredu, v pravý čas maliny premiestniť a ich pôvodné stanovisko využiť iným spôsobom. 

Pred výsadbou pôdu dobre prekyprite a doplňte o kompost, granulovaný alebo odležaný hnoj (nie čerstvý), alebo vhodný substrát. Ideálna je slabo kyslá pôda, ale zo skúsenosti vieme, že maliník narastie prakticky kdekoľvek. Kvalita pôdy však bude mať vplyv na to, ako veľmi bude plodiť. 

Počítajte tiež s tým, že maliník veľmi odnožuje. Ak ho budete sadiť k plotu, do roka vyrastú výhonky aj u suseda, z čoho nemusí mať práve radosť. Ak chcete zabrániť jeho bujneniu do všetkých strán, zakopte okolo záhonu s malinami kolmo do zeme vhodnú prekážku, ktorú výhonky neprerazia.

Maliník nesaďte príliš hlboko. Ak si nie ste istý, dajte ho rovnako hlboko, ako bol v pôvodnom substráte. Koreňové výhonky by mali byť maximálne 5 cm pod povrchom. Po vysadení maliník opatrne prišliapneme tak, aby sa nepoškodili korene. 

Maliník vysádzajte v radách, aby ste k nemu mali jednoduchý prístup. Jedno plodiacu rastlinu s rozostupmi 40 cm, stále plodiacu aspoň 60 cm od seba. Ak vysádzate viac radov, myslite na to, že sa maliny rozrastú, medzi radmi preto nechávajte vzdialenosť aspoň 120 cm.

Po vysadení maliník dobre polejte a ideálne je ho aj zamulčovať. Mulč zabráni prerastaniu buriny a odparovaniu vody. Ako už sme spomínali, maliník potrebuje dostatok vlahy. To platí najmä v dobe, kedy plodí. Korene sú väčšinou sústredené plytko (20-30 cm hlboko), v suchých obdobiach pôda do tejto hĺbky môže rýchlo vysychať. Potom je nutné polievať častejšie v menších dávkach. Nie je však dobré to s polievaním preháňať, ak by boli maliny trvalo premočené, mohlo by to viesť k zahnívaniu koreňov. Vodu aj prácu tiež jednoducho ušetríte vyhudovaním prekvapkávacej mikrozávlahy, kedy vodu privediete priamo ku koreňom rastliny. Automatická závlaha sa dá naprogramovať tak, aby mali maliny neustále primerané množstvo vody.

Ak nemáte na záhrade vhodnú plochu, môžete skúsiť pestovať maliny aj v nádobách. Musia byť ale dostatočne veľké, mnohým sa osvedčili napríklad murárske nádoby, ktoré nie sú tak drahé a ponúkajú sa v objemoch až 90 litrov. Je však nutné zaistiť odtok prebytočnej vody. Do dna preto vyvŕtajte niekoľko otvorov, dno pokryte vrstvou drenáže (napríklad štrku) a maliny vysaďte do kvalitného substrátu. Takto ich možno pestovať aj na balkóne.

Niektoré odrody rastú dobre aj bez opory, ak však chcete zabrániť tomu, aby sa bujne rozkošatili do všetkých strán, natiahnite medzi kolíkmi drôty a rastliny k nim upevnite. Udržíte ich tak na uzde a nebudú si navzájom tieniť. Samozrejme je možné k jednotlivým rastlinám dať oporné tyče, to však nie je príliš praktické.

Maliny plodia na jednoročných výhonkoch, teda na tých, čo vyrástli vlani. Na konci sezóny preto staré zdrevnatené výhonky ostrihajte a nechajte len tie mladé, ktoré budú plodiť na budúci rok.

A akú odrodu maliníka vybrať? Záleží na oblasti, kde žijete. V polohách nad 600 metrov, kde zima prichádza skôr a jar neskôr, sa nehodia odrody s neskorším dozrievaním. Časť úrody by nestačila dozrieť. Najlepšie bude, keď sa poradíte so skúseným záhradníkom vo svojom okolí.

 

Autor: PST

 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať