Ako na údržbu záhradného nábytku?
03. 09. 2021
Klesajúce teploty pomaly dávajú vedieť, že sa s nami leto čoskoro rozlúči. Nejaký čas na záhrade posedíme v teplejšom oblečení a môžeme len dúfať, že babie leto pošle ešte zopár krásnych slnečných dní. Potom už neostáva nič iné, ako začať záhradu pomaly pripravovať na zimu.
Údržbu a správne uskladnenie po sezóne si okrem iného zaslúži aj záhradný nábytok. Ak už po rokoch doslúžil, je práve teraz najlepší čas zaobstarať si nový, pretože ho môžete v rámci rôznych posezónnych výpredajových akcií zakúpiť s výraznými zľavami.
Pri výbere nového záhradného nábytku nezabudnite zohľadniť niektoré dôležité faktory vyplývajúce zo spôsobu, ako chcete nábytok používať a kde bude umiestnený.
Plastový nábytok býva lacný a ľahký. Jednoducho sa preto prenáša, táto výhoda sa ale obráti proti vám, keď príde silný vietor, ktorý plastový stôl, stoličky alebo lehátko rozhádže po celej záhrade.
Kovový nábytok býva odolný, moderné materiály sú spravidla ošetrené kvalitným povrchom, ktorý bráni korózii. Na záhrade vydržia s minimálnou údržbou množstvo rokov. Kovový záhradný nábytok však spravidla nie je vhodný pre umiestnenie na trávniku, do ktorého sa môžu tenké nohy nábytku ľahko zaboriť. Podobne môžu tenké kovové nohy poškodiť drevené terasy.
Drevený nábytok vyžaduje častejšiu údržbu, najmä pravidelnú úpravu povrchu. Napriek tomu je výhodou dreveného nábytku relatívne jednoduchá oprava, kedy často stačí dotiahnuť skrutkové spoje, ľahko sa opravujú aj spoje lepené. Hitom posledných rokov je nábytok z exotických driev, ktoré dobre odolávajú vlhkosti a nie sú napádané našim drevokazným hmyzom. Aj tieto drevá je však nutné udržiavať v dobrej kondícii vhodným náterom, spravidla teakovým alebo ľanovým olejom. Náter by sa mal uskutočňovať ideálne 2x ročne, na jar a na jeseň. Odmenou bude dlhoročná životnosť.
Silnejšie nohy dreveného nábytku poskytujú možnosť nábytok krátkodobo umiestniť aj priamo na trávnik, pretože sa toľko nezabára do hliny. Ak si však v lete na slniečko do trávy vyberiete drevené kreslo alebo lehátko, vždy ho večer radšej premiestnite na pevný a suchý povrch. Vlhkosť stúpajúca zo zeme do nôh nábytku by viedla k výraznému zníženiu životnosti.
Na konci sezóny je nutné záhradný nábytok správne "zazimovať", aby vlhkosť a mráz nenapáchali zbytočné škody. Ideálne je samozrejme nábytok uskladniť v nejakej suchej miestnosti, ako je kôlňa, suchý sklad, garáž alebo povala. Nie vždy ale máte možnosť najmä niektorý rozmerný nábytok (napríklad mohutné drevené hojdacie lavice a pod.) umiestniť do suchého priestoru pod strechou. V takom prípade z nábytku upracte všetky textilné doplnky, ako sú matrace podsedákov a operadiel či tieniace plachty na strieškach hojdacích lavíc.
Zaistite, aby nábytok nestál vo vode. Myslite na to, že najmä na jar môže byť z roztápajúceho snehu v záhrade veľké množstvo. Pri hojdacích laviciach a podobne rozmerného nábytku preto môžete nohy vypodložiť (napríklad tehlami, betónovými dlaždicami a pod.) tak, aby boli vyššie nad terénom. Na zakrytie použite nepremokavú, avšak priedušnú plachtu, spod ktorej bude môcť unikať vlhkosť. Nezabudnite, že počasie môže byť nepredvídateľné, preto plachtu starostlivo upevnite, aby ju neodniesol vietor.
Ak nič nezanedbáte, ušetríte si na jar množstvo zbytočných starostí.
Autor: PST
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.