Zdravie psa v horúcich dňoch: Ako minimalizovať riziko prehriatia

03. 07. 2023

Zdravie psa v horúcich dňoch: Ako minimalizovať riziko prehriatia

V horúcich letných dňoch je dôležité nezabúdať na pohodlie a bezpečie našich štvornohých miláčikov, najmä ak sú vonku na záhrade. Psi sú citliví na vysoké teploty a môžu sa ľahko prehriať. Preto je dôležité prijať opatrenia, ktoré zaistia, že váš pes bude mať príjemné a bezpečné prostredie aj v horúcom počasí. 

Tieň a pitný režim sú pre psa základ

Napriek tomu, že psi radi trávia čas na slnku, je dôležité poskytnúť im prístup do tieňa. Najlepší je tieň pod stromami, ktorých hustá koruna sa sama prirodzene ochladzuje a tak je pod stromom vždy chladnejšie, než pod slnkom rozpálenou strechou alebo plachtou. Avšak ak nemáte na záhrade stromy, je čokoľvek čo poskytne tieň lepšie ako nič. V horúcom počasí je kľúčové, aby váš pes mal neustály prístup k čerstvej vode. Pravidelne ju meňte, aby bola čerstvá a osviežujúca. Niektorí psi sa vo vode radi schladia. Zaobstarajte svojmu štvornohému priateľovi psí bazén. Detské bazéniky sú nevhodné, pes ich dokáže rýchlo pazúrmi roztrhať. Špeciálne psie bazény sú vyrobené z odolných materiálov. Niektorý pes si doňho aj ľahne, iný bude len stáť a chladiť si nohy. Rozhodne psa nenúťte, aby sa v bazéne chladil, keď sám nechce. Prudké ochladenie by mu mohlo spôsobiť zdravotné problémy. 

Pes v psom bazéne

Venčenie psa v lete

Ak je to možné, snažte sa psa venčiť v skorých ranných hodinách alebo neskôr večer, kedy sú teploty nižšie. V najteplejšej časti dňa sa vyhnite všetkým aktivitám, pri ktorých by sa pes mohol prehriať. Chcieť po psom kamarátovi, aby vám aportoval v dobe kedy teploty presahujú 30 °C tiež nie je dobrý nápad. 

Často sa zabúda aj na to, že pes nemá topánky, ktoré by jeho labky ochránili pred rozpáleným asfaltom, dlažbou alebo betónom. Takéto povrchy sa na slnku môžu rozpáliť aj na viac ako 60 °C. To môže byť problém najmä v mestách, kde je nutné psíka vyvenčiť aj cez deň, aby mohol vykonať svoju potrebu. V najteplejších hodinách dňa ale venčenie obmedzte len na najnutnejšiu dobu a zvážte, či by nebolo vhodné psíkovi zaobstarať špeciálnu psiu obuv. Množstvo veterinárov by mohlo potvrdiť, koľko popálených labiek každoročne ošetrujú. 

Oddychujúci pes

Je dôležité byť pozorný k príznakom prehriatia u psa. Mali by ste zbystriť vždy, keď sa prejavia známky, ako sú nadmerné dýchanie, vyčerpanie, zmätenosť, zvracanie alebo hnačka. Ak si všimnete týchto príznakov, okamžite dajte psa na chladné a zatienené miesto, poskytnite mu dostatok vody a kontaktujte veterinára. 


Prečítajte si tiež:

Ako psovi správne odstrániť kliešťa

Prečítať

banner krmivo prominent

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať