Mačací život v zime

03. 02. 2022

Mačací život v zime

Pre mačky žijúce v byte zima neznamená prakticky žiadnu zmenu. Pravá dedinská mačka však trávi spravidla väčšinu času vonku, preto sa musí na zimu poriadne pripraviť.

Ak chováte mačku, ktorá trávi väčšiu časť dňa, alebo všetok čas vonku, určite ste si všimli, že sa na jeseň dožaduje žrádla častejšie než normálne. Začína sa totiž pripravovať na zimu. Postupne jej hustne srsť a naberá na váhe. Tým je v zime lepšie chránená proti chladnému počasiu. Táto zvýšená "pažravosť" však môže byť problémom, ak by ste mačke dávali príliš veľké dávky krmiva naraz. Aby ste zabránili tráviacim problémom, zvýšený prísun žrádla je dobré rozdeliť do niekoľkých menších dávok, ktoré jej budete dávať postupne v priebehu dňa. Dôležitá je kvalita žrádla. Na jeseň aj v zime je nutné mačke zaistiť predovšetkým kvalitné žrádlo s vysokým podielom mäsa. Tým môžu byť najmä kvalitné granule a konzervy, nie je však od veci mačke občas prilepšiť napríklad surovým hovädzím mäsom. Často sa zabúda, že v zime potrebuje mať mačka neustály prístup k vode. Misku s vodou je nutné pravidelne kontrolovať. V mrazoch je nutné vodu často meniť, aby nezamrzla. Mačka by denne mala vypiť približne 2-3 dcl vody.

Vonkajšie mačky spia vonku spravidla aj v zime. V extrémne mrazivých dňoch takú mačku môžete pustiť trebárs do chladnejšej chodby, niektoré mačky ale do domu nechcú ani za tých najmrazivejších nocí. Akonáhle zavriete dvere domu, taká mačka okamžite zneistí, cíti sa obmedzená a domáha sa toho, aby ste ju pustili von. Je veľmi dôležité, aby mačka mala vonku trvalo prístupný pelech, do ktorého nefúka. Pelech musí byť zateplený, najlepšie bude, ak ho umiestnite napríklad do kôlne alebo do záhradného domčeka, kam samozrejme musí mať mačka prístup. Stačí jej v stene urobiť otvor, ktorým sa pretiahne. Výhodou je, že sa vám tam nebudú v zime sťahovať myši, ktoré radi všeličo rozhryzú. Nemusíte sa tak napríklad báť, že na jar zistíte, že vám myši v zime zožrali čalúnenie záhradného nábytku. Mačka naopak ocení, že v chladných alebo daždivých dňoch môže tráviť čas vo vyhriatom a suchom pelechu, kam nefúka.

Zdravé mačky, ktoré trvalo žijú vonku sú odolnejšie proti nachladnutiu. Musia však mať pestrú stravu a ich odolnosť zvýšite tým, že ich pred zimou odčervíte. Vonkajšie mačky lovia myši a hraboše, preto je u nich riziko začervenia mnohonásobne vyššie, než pri mačkách, ktoré žijú trvalo doma. Mačka plná parazitov je oslabená, horšie sa vysporiada so zimou a bude náchylná k chorobám. 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať