Jesenné aktivity so psom
13. 10. 2021
Pohľad z okna dáva jasne najavo, že jeseň už vládne naplno. Sychravé počasie a skracujúce sa dni nás von príliš nelákajú. Napriek tomu by sme mali spoločne so psím kamarátom práve tieto dni využiť k častejším vychádzkam. Pretože už nie je také teplo ako v lete, pes sa môže viac vyblázniť, bez toho, aby sa prehrial. Môžete ho nechať aportovať loptičku, zabehať si s ním alebo ho nechať bežať vedľa bicykla.
Častým problémom na jeseň je, že majitelia psov prestávajú byť obozretní pred kliešťami. Kliešte síce už nie sú tak aktívne ako na jar a v lete, neznamená to však, že by neboli aktívne vôbec. Ak psíka chránite od jari antiparazitickým obojkom, už nemusí byť účinný.
Niektoré psy milujú vodu natoľko, že aj v chladnom počasí bez okolkov vlezú napríklad do rieky alebo do rybníka. V týchto dňoch im v tom ale zabráňte. Rovnako ako človek, tak aj pes môže ľahko prechladnúť, lenže na rozdiel od človeka sa pes nemôže jednoducho prezliecť do suchého oblečenia. Ak na psa nedáte pozor a namočí sa, čo najskôr ho vysušte. Najmä tie psy, ktoré žijú s vami doma v teple, môžu byť na prechladnutie viac chúlostivé.
Ak váš psík býva celoročne vonku, mal by mať zateplenú búdu. Majitelia sa svojim psom často snažia vybudovať v búde pelech z diek alebo matracov. Problémom je, že v takom pelechu sa drží vlhkosť, rôzne parazity a roztoče. Mnohé psy sa potom búde inštinktívne vyhýbajú a spia radšej vonku. Ak psovi v búde urobíte pelech zo slamy alebo drevenej vaty, spravidla nastáva okamžitá zmena, pes búdu začne milovať a spokojne sa v nej do slamy zavŕta. Slama aj drevitá vata totiž jednoducho vyschnú, vlhkosť sa v nich nedrží a je v nich teplo. Psíkovi vonia lepšie než navlhnutá a zatuchnutá deka plná parazitov. Navyše slamu aj drevitú vatu môžete jednoducho kedykoľvek vymeniť.
V chladnejšom období vydáva pes žijúci vonku viac energie k tomu, aby sa zahrial. Preto je treba zvýšiť krmné dávky. Výhodou je, keď je pes zvyknutý na granule, pretože tie mu vonku nezamrznú. Vždy by sa ale malo jednať o kvalitné granule s vyšším podielom mäsa, ktoré zároveň obsahujú aj ďalšie doplnkové zložky podporujúce zdravý vývoj psa.
Rada na záver
Pes je síce potomok vlka pôvodne mäsožravec. Za tisíce rokov, čo žije s človekom, sa však zmenil natoľko, že pre zdravý vývoj mu nestačí iba prísun mäsa. Krmivo by teda malo obsahovať výrazný podiel mäsa, nie je však na škodu, či sú v ňom zastúpené aj rastlinné tuky obsahujúce zdravie prospešné Omega 3 kyseliny. Úplne v poriadku je aj rozumný podiel rastlinných surovín, ktoré dodajú potrebné uhľohydráty. Významným zdrojom uhľohydrátov môžu byť niektoré obilniny, od ktorých sa však v posledných rokoch postupne ustupuje. Avšak ak je v krmive zastúpená napríklad ryža, ktorá má skvelú stráviteľnosť, rozhodne to nie je na škodu. V súčasnosti sa ako zdroj uhľohydrátov využívajú predovšetkým rôzne druhy zemiakov, zeleniny a strukovín, ktoré sú úplne v poriadku.
Pri výbere kvalitných granúl sa nenechajte zlákať jednoduchým trikom, kedy mnohí výrobcovia inzerujú vysoký podiel čerstvého mäsa. Samozrejme, že môžete mať pocit, že keď je niečo čerstvé a je toho dosť, je to teda aj kvalitné. U granúl to však neplatí. Čerstvé mäso sa do granúl musí tak ako či tak usušiť, čím sa jeho podiel v pomere k ostatným surovinám zníži o niekoľko desiatok percent. Ak udáva jeden výrobca, že granule obsahujú 25% sušeného mäsa, môžete si byť istý, že je to niekoľkonásobne väčší podiel, než keď iný výrobca uvádza, že granule obsahujú 70% čerstvého mäsa, ktoré sa po vysušení v granuliach scvrkne na sotva 10%.
Autor: PST
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.