Beriete psa na výlet? Ako na jeho bezpečnú prepravu v aute
07. 09. 2023
Či už svojho štvornohého parťáka beriete autom na výlet, alebo s ním idete napríklad len k veterinárovi, je veľmi dôležité v aute zaistiť jeho aj vašu bezpečnosť.
Na Slovensku síce aktuálne neexistuje žiadny zákon, ktorý by prepravu psa v aute presne špecifikoval, uvedené je len:
Pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.
V podstate je teda na vás, aby ste našli bezpečný spôsob, ako psíka v aute zaistiť. Dôležité je znemožnenie voľného pohybu po aute. Niekto síce môže namietať, že jeho pes je na cestovanie v aute zvyknutý a užíva si jazdu na zadnom sedadle, bez toho aby akokoľvek obťažoval. Lenže nikdy neviete, čo môže urobiť napríklad aj pri malej dopravnej nehode, v strese sa môže začať chovať nepredvídateľne. Môže napadnúť posádku vozidla, alebo z neho utiecť a ohroziť cestnú premávku.
Nezaistený pes môže byť tiež pri náraze vrhnutý dopredu neskutočnou silou a vážne pritom poraniť ako seba, tak cestujúcich vo vozidle.
Voľne pohybujúci sa pes môže vodiča pri riadení rozptyľovať a chvíľka nepozornosti môže byť príčinou nešťastia. Známy je aj prípad, kedy pes vystrašený hlasným klaksónom kamióna vliezol vodičovi pod nohy a znemožnil mu nohami ovládať pedále auta. Navyše ak hliadka polície pri cestnej kontrole usúdi, že pes nie je riadne zaistený, môžete na mieste dostať pokutu až 100 €.
Ako teda psa v aute prepravovať bezpečne?
Ponúka sa napríklad prepravný box, lenže uzavretý priestor môže byť pre psa stresujúci a bude vás pri jazde rozptyľovať kňučaním a štekaním. Ak váš pes prepravný box zle znáša, zvoľte iný spôsob.
Zaobstarajte špeciálny postroj, ktorým psa pripútate k bezpečnostnému pásu na zadnom sedadle. Postroj mu umožní do istej miery voľný pohyb po sedadle, zabráni mu ale, aby preliezal dopredu a obťažoval vodiča. Pri nehode postroj psovi poskytne určitú ochranu. Nevhodné je v aute psa pripútať za obojok, na ktorom by sa pes pri nehode mohol uškrtiť.
Ak jazdíte so psom na výlety častejšie, úplne ideálnym spôsobom je vozidlo kombi, kde oddelíte batožinový priestor sieťou alebo mrežou. Svojmu parťákovi tam môžete dať jeho obľúbenú deku a hračky, aby sa cestou zabavil.
Prečítajte si tiež:
Ako psovi správne odstrániť kliešťa
Na trhu sú dostupné aj špeciálne deky, ktoré sa pripevnia na operadlo zadných sedadiel a cez zadné sedadlo sa zdvihnú a zavesia za operadlá predných sedadiel. Tým sa psíkovi vymedzí priestor, v ktorom sa môže pohybovať a zároveň sa tým ochráni zadné sedadlo. Avšak aj na tejto deke je vhodné psa pripútať do postroja.
V neposlednom rade tiež myslite na reflexné obojky alebo postroje, ktoré sú dôležité vo chvíľach, kedy sa so psíkom pohybujete okolo vozidla. Keď napríklad podvečer zastavíte na odpočívadle pri ceste, môže pes nečakane vybehnúť z auta do cesty a reflexné prvky môžu zabrániť nešťastiu.
Čoho sa pri preprave psa v aute vyvarovať?
Nikdy psa nenechávajte v aute samého, a to najmä v letných mesiacoch. Teplota v aute môže veľmi rýchlo stúpnuť aj cez 60 °C a pre psieho kamaráta môže byť aj krátky pobyt v takom prostredí veľmi nebezpečný. Ak idete na nákup alebo kamkoľvek inam, kam so sebou psa vziať nemôžete, radšej ho nechajte doma.
Ak veziete v aute psa, nepúšťajte hlasnú hudbu, jeho uši sú oveľa citlivejšie ako ľudské.
Psa nikdy nevozte na prednom sedadle, a to ani s bezpečnostným postrojom. Úplne najhorší nápad je potom voziť psa na kline. Aj keď to asi väčšinu ľudí ani nenapadne, možno by ste boli prekvapení, koľkokrát boli najmä niektoré dámy pristihnuté, ako na klíne pri riadení vezú svojho malého psieho kamaráta.
Pri dlhších jazdách nezabudnite robiť prestávky na venčenie. Pes sa prebehne, natiahne a vykoná potrebu. Nezabudnite mu pri každej zastávke tiež ponúknuť misku s vodou.
Na dlhšie cesty nezabudnite na krmivo, ideálne sú granule, ktoré sa ľahko prepravujú aj pri bežnej teplote v aute a nekazia sa. Vyberajte len také, ktoré obsahujú všetky živiny, ktoré pes potrebuje. Niektoré lacné granule zo supermarketov často majú veľmi nízku výživnú hodnotu. Psa síce zasýtia, ale nedajú mu prakticky žiadnu energiu, ktorú bude práve na výlete potrebovať viac ako doma.
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.