Chráňte trávnik pomocou nášľapov

05. 01. 2023

Chráňte trávnik pomocou nášľapov

Jeseň a zima je obdobím, kedy trávnik trpí najviac. Na väčšine miest v našej krajine sú v posledných rokoch zimy pomerne teplé, sneh spravidla napadne len výnimočne na niekoľko dní. Väčšinou je daždivo, záhrada je premočená a na trávnik by sme radšej vôbec nemali vstupovať. V rozmočenej hline sa rýchlo vyšliapu cestičky a trávnik, ktorý v tomto období prakticky nerastie, nedokáže zničené miesta obnovovať.

Lenže nie vždy je možné na trávnik v tomto období nevstupovať a na jar sa trávnik zašliapaný do blata spamätáva veľmi zle. Navyše chodiť po klzkom blate napríklad do kôlne je nebezpečné, navyše si domov na topánkach nanosíte množstvo špiny. Lenže čo robiť, keď nechcete zložito budovať po záhrade dlhé chodníčky? Riešením môžu byť nášľapy. Pomerne rýchlo obrastú trávnikom, nepôsobí preto príliš rušivo a keďže sú zapustené na úroveň zeme, nemusíte sa báť prejsť kosačkou. Odpadá tak aj obkosenie trávy vyžínačom okolo obrubníkov. 

Ako nášľapy je asi najvhodnejšie použiť betónové dlaždice. Vydrží množstvo rokov prakticky bez údržby. Ak nechcete dlaždice kupovať, relatívne jednoducho ich doma vyrobíte sami. Stačí si napríklad z dosiek vyrobiť vhodnú formu a zamiešať betón napríklad elektrickým miešadlom. Výhodou doma vyrábaných nášľapov je, že môžete popustiť uzdu fantázii a z plechu vytvarovať formu ľubovoľného tvaru a odlievať nášľapy, ktoré nikto iný nemá.

Môžete skúsiť vyrobiť aj betónové dlaždice s dekorom dreva. Stačí vybrať dosku s peknou textúrou, pomocou drôtenej kefy opatrne vybrúsiť, aby textúra plasticky vystúpila. Dosku ošetrite napríklad lakom a okolo vytvorte formu z lát. Formu vylejte polyuretánovou gumou a nechajte stuhnúť. Po vytvrdnutí opatrne odstráňte dosku a takto vzniknutú polyuretánovú formu potom môžete opakovane využiť na odlievanie betónových dlaždíc. 

A nášľapy nemusia byť len v klasickej šedej farbe. Na trhu sú dostupné rôzne pigmenty, ktorými betón zafarbíte na ľubovoľnú farbu. Ľahko tak môžete imitovať napríklad tehlovú farbu, nášľapy ale môžu byť napríklad aj hnedé, žlté, zelené, modré alebo čierne. Skrátka ich ľahko farebne zladíte s ostatnými prvkami v záhrade.

Nádherné sú kamenné nášľapy, pretože sa jedná o prírodný materiál, počítajte však s vyššou cenou. Vyberajte však hlavné také, na ktorých sa nešmýka. Ak však kameň nie je úplne rovný, nebude sa dať ani prechádzať s kosačkou.

Pekné môžu byť aj drevené nášľapy, tie však majú obmedzenú životnosť. Rozhodne sa ale vyvarujte použitiu starých železničných podvalov. Tie bývajú napustené jedovatými látkami, ktoré môžu kontaminovať pôdu aj vodu.

Nášľap položte na trávnik a opatrne si obvod vyznačte rýľom alebo lopatkou. Na vyznačenom mieste odstráňte drny a zeminu do hĺbky odpovedajúcej hrúbke nášľapu. Dno vysypte vrstvou jemného piesku. Po uložení ho opatrne (aby nepraskol) poklepte gumeným kladivom, aby si dobre sadol. Správne usadený nášľap sa nesmie kývať a musí byť v rovine s povrchom pôdy.

A kedy s budovaním nášľapov začať? Ideálna doba je skoro na jar predtým, než sa pustíte do obnovy zničeného trávnika. K vymedzeniu trasy sa môžete orientovať podľa toho, kde ste v zime vyšliapali cestičky. 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať