Ako bazén zabezpečiť pred deťmi

06. 06. 2022

Ako bazén zabezpečiť pred deťmi

Záhradný bazén má byť predovšetkým zdrojom odpočinku, zábavy a osvieženia. Mnohokrát však zabúdame na to, že môžu byť aj veľkým rizikom a to sa týka najmä detí. Štatistiky záchranárov bohužiaľ hovoria úplne jasne.

Voda jednoducho deti láka, lenže práve detská zvedavosť a neskúsenosť ich k bazénu priťahuje ako magnet a stačí len krôčik...

Ak máte na záhrade bazén, nikdy sa nespoliehajte na to, že deti ustrážite. Naozaj stačí malá chvíľka nepozornosti, kedy napríklad zazvoní telefón alebo si odskočíte zaliať kávu...

Najväčším rizikom je potom bazény zapustený v zemi. Nadzemné bazény, ktoré majú okraj dostatočne vysoko, aby cez neho deti neprepadli, sú relatívne bezpečné. Teoreticky stačí z ich dosahu odstrániť všetko, po čom by mohli vyliezť nahor. Bazénové schodíky preto upratujte vždy, keď bazén nepoužívate, aj keď by to malo byť len na pár minút. Na trhu sú tiež dostupné bezpečnostné schody, ktorých časť vnútri bazénu možno zdvihnúť a zaistiť, aby po nich dieťa nemohlo vyliezť. V dosahu nadzemného bazéna nenechávajte ani záhradný nábytok, napríklad stoličku, ktorú by dieťa zvládlo prisunúť k bazénu. Skrátka z okolia odstráňte všetko, po čom by mohlo dieťa vyšplhať cez okraj bazéna.

Avšak ani potom nepoľavujte v ostražitosti, deti vedia byť veľmi vynaliezavé. Najlepším zabezpečením je umiestnenie bazéna v oddelenej časti záhrady, ktoré ktorej deti bez vášho dozoru nemajú prístup.

V prípade zapustených bazénov je riziko logicky oveľa vyššie. V dobe, kedy sa bazén nevyužíva musí byť vždy zaistený. Niektoré typy posuvného zastrešenia ale môžu vyvolať falošný pocit bezpečia. Ako výplň sa totiž často používajú polykarbonátové dosky, ktoré sa môžu z rámu uvoľniť aj pomerne malým tlakom. Pre dieťa, ktoré by na zastrešenie vyliezlo alebo spadlo teda môžu znamenať pascu.

Ešte nebezpečnejšie pasce sú solárne plachty plávajúce na hladine. Znamenajú nebezpečenstvo aj pre skúseného plavca. Plávajúca plachta človeka na hladine neudrží, voda plachtu nad človekom uzavrie a ten sa do nej zamotá. Pri zapustených bazénoch plávajúce plachty ohrozujú malých aj veľkých, aj vašich domácich miláčikov. Riešením môžu byť plávajúce žalúzie, ktoré bezpečne unesú aj dospelého človeka, prípadne pevné posuvné zastrešenie, ktoré možno uzamknúť, alebo uzamykateľné oplotenie.

Na trhu sú dostupné aj bazénové alarmy, ktoré sú schopné zaznamenať narušenie vodnej hladiny spôsobené pádom do vody a spustia zvukovú výstrahu. Tie by ale mali byť iba doplnkovým systémom. Stále sa jedná o zariadenie, ktoré môže z mnohých dôvodov zlyhať a spoľahlivosť nie je za všetkých okolností stopercentná. Najistejšia je vždy pevná mechanická zábrana, ktorá úplne zabráni prístupu detí. 

Podceňovať nesmiete ani malé detské bazéniky. Ani v nich nenechávajte deti bez dozoru, aj keď by sa tak malo stať len na malú chvíľku.

Pri strážení detí navyše platí jeden paradox: Čím viac ľudí dieťa stráži, tým menej je strážené. Aj to potvrdzujú štatistiky a skúsenosti záchranárov. Ak okolo bazéna sedí viac ľudí, majú tendenciu skĺznuť k pocitu, že dieťa stráži ten druhý a v dôsledku toho nedáva pozor nakoniec nikto. 

Rozhodne sa nespoliehajte ani na nafukovacie plávacie kolesá či rukávniky. Kolesom môže dieťa ľahko prepadnúť, nafukovacie pomôcky sa môžu pretrhnúť. Na dieťa, ktoré nevie plávať musí vždy niekto neustále dohliadať, a to aj v prípade, že by na sebe malo predpisovú plávaciu vestu.

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať