Zaostrené na akumulátory!
02. 03. 2022
Rôzne typy akumulátorov sú čoraz častejšie využívané nielen v záhradnej technike. Nachádzajú sa v elektrobicykloch a slúžia aj na pohon štvorkoliek či elektro skútrov. Akumulátory poháňajú aj niektoré elektrické kosačky, píly a ďalšie náradie. Väčšinou ide o sezónne stroje, ktoré na zimu upracete do garáže alebo kôlne a znovu poslúžia až na jar. Ak sa však zabudnete o akumulátor správne postarať, je viac ako pravdepodobné, že mu zima uškodí. Ako sa teda o akumulátory správne starať? Radí Tomáš Jurčák, produktový špecialista siete predajní Hecht – špecialista na záhradu.
Najčastejšie sú v dnešnej dobe využívané olovené alebo modernejšie lítiové akumulátory. Medzi nimi je hneď niekoľko podstatných rozdielov. Olovené akumulátory sú ťažké ale lacnejšie než lítiové. Naopak lítiové pri nižšej hmotnosti a menších rozmeroch pojmú veľké množstvo energie. Preto sú vhodnejšie na pohon elektrobicyklov, malého aku náradia a pod. Tieto výhody sú bohužiaľ vyvážené vyššou cenou.
Obidva typy akumulátorov majú ale jedno spoločné. Hlboké vybíjanie doslova neznášajú. Stačí opakovane hlboko vybiť olovený akumulátor a okamžite začnete pociťovať, že sa doňho nezmestí toľko energie, ako predtým. Jednoducho povedané – bude sa vybíjať rýchlejšie. Keď ho potom necháte vybitý dlhšie, nepôjde už nabiť vôbec. Koniec koncov nejde o žiadnu novinku, všetci motoristi dobre vedia, že sa akumulátor jednoducho zničí v aute, ktoré nechajú dlhšiu dobu odstavené a v zime to potom platí dvojnásobne.
Pri lítiových akumulátoroch je to z tohto pohľadu ešte horšie, stačí ich pod stanovenú hranicu vybiť raz a príde k ich trvalému poškodeniu. Preto sú spravidla vybavené elektronikou, ktorá riadi proces vybíjania aj nabíjania a zároveň ju odpojí spravidla skôr, než dosiahne vybitie pod povolenú úroveň.
„Obidva typy akumulátorov je nutné pred uskladnením na dlhšiu dobu plne nabiť. Je totiž nutné počítať s tzv. efektom samovybíjania, kedy napätie akumulátora pomaly klesá, aj keď ho nepoužívate. Pri lítiových akumulátoroch je síce tento efekt pomerne nízky, aj tak ho však neodporúčam podceňovať,“ hovorí Tomáš Jurčák, Hecht.
Akumulátory v elektrickom skútri HECHT EQUIS
Asi nikoho nepoteší, keď na jar naštartuje elektrický skúter, ktorý ešte na jeseň zvládol desiatky kilometrov na jedno nabitie a na jar s ním zájdete sotva pár metrov od domu. Keďže sa obstarávacia cena nového akumulátora môže často blížiť polovici ceny celého stroja, oplatí sa nič nezanedbať.
„Akumulátory preto zo zásady skladujte na miestach, kde nemrzne. Ak nie je možné v týchto priestoroch parkovať celý stroj, oplatí sa aspoň vybrať akumulátor a preniesť ho do tepla. Aspoň 1x za mesiac ho potom skontrolujte a v prípade potreby dobite. Na nabíjanie potom vždy používajte nabíjačky odporúčané výrobcom. Zároveň dodržujte odporúčané postupy pre nabíjanie. Pri nabíjaní niektorých typov olovených akumulátorov sa totiž môžu uvoľňovať nebezpečné plyny, preto sa musia nabíjať len v dobre vetraných priestoroch,“ upozorňuje Tomáš Jurčák, Hecht.
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.