Z čoho vysadiť živý plot?

14. 09. 2021

Z čoho vysadiť živý plot?

Živý plot nám v záhrade poskytne súkromie, skryje nás pred zvedavými pohľadmi susedov a okoloidúcich. Do istej miery pôsobí aj ako vetrolam. Živý plot však bude slúžiť dlhé roky, nie je možné ho len tak jednoducho vymeniť. Preto je nutné dôkladne zvážiť, akú funkciu od neho hlavne očakávame, a podľa toho vybrať tie najvhodnejšie rastliny. Na trhu dnes môžeme vyberať z celej rady rozmanitých kríkov a drevín, ktoré sú viac či menej vhodné na vytvorenie živého plotu. Zároveň sa nesmie zabudnúť na to, že živý plot zaberie nemalú časť pozemku. Ak ohradíte maličkú záhradku košatými kríkmi, môže sa stať, že vám zostane v záhradke miestečko sotva na stolík so stoličkou a lehátko. V takom prípade je lepšie zvážiť, či by nebolo lepšie pozdĺž plotu vysadiť nejaké popínavé rastliny, ktoré budú plniť podobnú funkciu, pričom zaberú len zlomok miesta.

Väčšina predajcov vám bude pri výbere rastlín vhodných na výsadbu živého plotu spomínať najmä výhody. My na to pôjdeme úplne opačne a upozorníme vás na možné problémy s niektorými drevinami. Väčšinu z nich by vám záhradník pri predaji asi najradšej zamlčal.


Tuje

V slovenských záhradách je stále jednou z najobľúbenejších drevín pre vytváranie živých plotov tuja. Majiteľ novej záhrady po tuji siahne najmä preto, že už krátko po vysadení pôsobí veľmi elegantne a behom krátkej doby je z rady tují hustý, zelený a nepriepustný živý plot. Má to však jeden háčik. Ak opomenieme fakt, že záhrada obohnaná radou tují pôsobí veľmi stroho, bez nápadu, s tujami po pár rokoch nastane niekoľko problémov, ktoré si mnohí ľudia spočiatku vôbec neuvedomia. V prvých rokoch po vysadení má tuja, čo sa týka vzhľadu naozaj len málo konkurentov. Spravidla ale nie je možné dosiahnuť jednoliateho, dokonale strihaného plotu, jednotlivé stromčeky budú patrné aj po viac ako 10 rokoch. Na začiatku nebude problém zastrihávať vrcholky do jednej roviny a budete mať uspokojivý dojem, že stromčeky konečne dorastajú do rozmerov, z ktorých dosiahnete zastrihnutím požadovaného tvaru. Avšak tým, ako tuje naberajú od spodnej časti do šírky, začínajú zároveň odspodu pelíchať. Pri zastrihávaní sa začnú v spodnej časti objavovať výrazne preriednuté miesta, ktoré sa nedá žiadnym spôsobom omladiť. Ako tuje budú dorastať, začnú sa ich vetvy zväčšovať a zároveň klesať smerom k zemi, a budú tak zaberať čím ďalej, tým viac miesta. Ak ich budete chcieť skrotiť a zastrihnete ich, objavia sa opelíchané hnedé vetvy a holé kmene. Často už po dvadsiatich rokoch neostáva nič iné, ako tuje proste zlikvidovať a vykopať. Ak ste však ochotný zmieriť sa s týmito možnými problémami, môže byť tuja tým pravým, čo hľadáte. 


Tis červený

Tis patrí medzi nádherné ihličnany. Dá sa pomerne dobre tvarovať, na rozdiel od tuje dobre znáša aj hlboký tvarovací rez. Než dorastie do veľkosti dokonalého živého plotu, však budete čakať dlhé roky. Ak ste ochotný čakať, z plotu sa budú radovať aj celé ďalšie generácie. Aj tis má však jeden háčik, ktorý je pomerne zásadný. Prakticky celá rastlina je prudko jedovatá, a to vrátane suchých vetvičiek. Priebeh otravy je rýchly, smrteľný a doposiaľ nie je známy žiadny protijed. S ohľadom na to, že sa v každej záhrade aj keď len občas pohybujú deti, takú rastlinu tam asi pestovať nechcete.


Hrab

Častým kandidátom na živý plot je hrab. Je lacný, a napriek tomu, že sa jedná o listnáč, záhradu dobre kryje aj v zime, pretože suché lístie zhodí až na jar, tesne predtým, ako vypučia nové. Hrab sa dá pomerne dobre tvarovať, aj on má však svoje konkrétne nevýhody. Často býva napádaný rôznymi škodcami a chorobami. Puky môže napadnúť hálkoveč a všimnete si to až na vyvinutých listoch, ktoré sú rôzne pokrútené. Ochrana preto musí byť preventívna, teda postrekom ešte v dobe rašenia. Hrab býva napádaný aj múčnatkou, čo má za následok hnednutie listov a predčasné ukončenie vegetácie. V teplých a daždivých dňoch môže byť hrab napádaný radou hubových chorôb, proti niektorým sú aj postreky neúčinné. Záhradník vám odporučí hrab presadiť tam, kde nie je pôda tak vlhká a kde bude po daždi rýchlejšie osychať. Ak však máte z hrabu živý plot, nie je vám rada, aby ste ho presadili inde, nič platná...


Krušpán

Podobne ako hrab je na tom aj krušpán, alebo ak chcete, buxus. Ten poznáme spravidla ako nízky krík, avšak dorastať môže až 10 metrov. Je hustý, veľmi dobre sa tvaruje, bohužiaľ býva tiež napádaný škodcami a hubami.  V poslednej dobe ho stále častejšie likviduje vijačka krušpánová. Jej húsenice okusujú z počiatku len listy vnútri kríku, teda si ich ani nevšimnete. Potom už ale môže byť neskoro. Larvy húseníc na buxuse prezimujú, to znamená, že ich musíte začať pravidelne kontrolovať už od jari. V prípade napadnutia potom neodkladne rastliny ošetrite vhodným postrekom.

Vijačka krušpánová


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať