Všetko, čo potrebujete vedieť o robotickej kosačke

11. 03. 2022

Všetko, čo potrebujete vedieť o robotickej kosačke

Ak zvažujete kúpu robotickej kosačky, pravdepodobne nepovažujete pravidelné a stále dookola sa opakujúce kosenie trávnika za činnosť, pri ktorej sa dá relaxovať. Možno so zaobstaraním robota váhate aj preto, že si nie ste istý tým, ako spoľahlivý robot je a ako kvalitne kosenie zvládne. Pokúsime sa preto odpovedať na niektoré najčastejšie kladené otázky.

Pre akú záhradu je robotická kosačka vhodná?

Robot sa určite nehodí pre každú záhradu. Ak chováte psa, ktorý rád v záhrade hrabe, je takmer isté, že robot v takej pasci, ktorú mu váš domáci miláčik pripraví, uviazne. Relatívne malé kolesá robotickej kosačky totiž nedokážu prekonať diery, vyjazdené koľaje ani ďalšie podobné nerovnosti v trávniku. Robotická kosačka je určená pre kosenie pravidelne udržiavaného trávnika, ktorý je dostatočne rovný. Problém potom môže nastať aj vo chvíli, kedy sa na trávniku bude nachádzať nejaký predmet. Tým väčším sa robot dokáže vyhnúť, avšak napríklad šnúry či pohodené káble nerozpozná a môžu sa namotať na kolesá alebo ich dokonca namotá na nôž a presekne. Ak máte deti, dobre viete, že po záhrade dokážu pohádzať čokoľvek - od hračiek až po oblečenie. Neostáva nič iné, než každý večer prejsť záhradu a všetko pozbierať, inak to robot nasledujúci deň môže rozsekať a sám sa pri tom môže poškodiť.

Môže byť robot pre deti nebezpečný?

Robot je vybavený mnohými senzormi, ktorých účelom je zabrániť jeho poškodeniu, ale aj prípadnému poraneniu. Nebezpečné sú najmä nože rotujúce pod robotom, preto je vybavený polohovým senzorom, a keď dôjde k jeho prevráteniu, nože sa okamžite zastavia. Aj napriek tomu ale nie je vhodné nechávať deti bez dozoru na záhrade, v ktorej robotická kosačka práve kosí. Každá kosačka je navyše na vrchnej strane vybavená veľkým bezpečnostným tlačidlom, ktorým ju možno kedykoľvek okamžite zastaviť.

Ako robot zistí, kde má kosiť?

Priestor pre kosenie je vymedzený káblom, do ktorého nabíjacia základňa vysiela signál. Snímače na kosačke zaistia, že vymedzovací kábel neprejde a bude sa pohybovať len vo vymedzenom priestore. Ak by predsa len z nejakého dôvodu robot vymedzený priestor opustil, senzory rozpoznajú, že sa nachádza mimo slučku vytvorenú káblom a robot sa najskôr pokúsi vrátiť. Ak cestu nenájde, zastaví a na displeji bude hlásiť chybu. Podobne sa zachová, ak by došlo k prerušeniu kábla. Nie je preto dôvod sa obávať, že by kosačka opustila vymedzený priestor a vydala sa na výlet.

Akým spôsobom robot kosí?

Ako sme už povedali, robot sa pohybuje vo vymedzenom priestore. Ak narazí na kábel, otočí sa a pokračuje v kosení. Behom kosenia mení v nastavenom algoritme režim pohybu. Chvíľu jazdí v rovných pruhoch, potom sa pohybuje po špirále v kruhoch. Pohyb je optimalizovaný tak, aby robot nevynechal pri kosení žiadne miesto. Ak robot v priebehu kosenia zaznamená vybitie batérie, vydá sa priamym smerom, kým nenarazí na vymedzujúci kábel. Po kábli sa potom sám automatický vráti na nabíjaciu základňu. Spôsob pohybu môžete sledovať na animácii:

Je inštalácia nabíjacej základne a kábla zložitá?

Nie je. Je ale dôležité všetko dopredu starostlivo naplánovať. Nabíjacia základňa potrebuje mať v dosahu elektrickú zásuvku. Kábel môžete uložiť buď na zem a upevniť ho pomocou kolíkov, istejšie však je vytvoriť v zemi drážku hlbokú 2-5 cm a kábel ukryť od zem. Minimalizuje sa tak riziko jeho poškodenia.

Akú veľkú plochu môže kosačka kosiť?

Veľkosť plochy je obmedzená v podstate len kapacitou batérie a dĺžkou kábla, ktorý vymedzuje plochu pre kosenie. Robotické kosačky HECHT sú aktuálne ponúkané aj vo verzii, ktorá môže pokosiť až 1500 m2. Navyše kosačka má tú výhodu, že nemusí pokosiť celú plochu na jedno nabitie. Ak sa akumulátor vybije, vráti sa na nabíjaciu základňu, dobije sa a v práci môže pokračovať. Avšak nie je možné plochu kosenia zväčšiť tým, že predĺžite vymedzovací kábel. Na káble vznikajú straty a ak má signál zo základne putovať dlhším káblom, je nutné aj úmerne zväčšiť prierez kábla, aby sa straty eliminovali.

Ako kosačka zistí, kedy má kosiť?

Kosačku možno jednoducho naprogramovať nastavením časov a dní v týždni, kedy má kosiť. Môžete tak vybrať dobu, kedy vás bude najmenej obťažovať, alebo kedy nie je nikto doma. Mokrá tráva sa ale kosí zle, nože po nej kĺžu a tráva sa lepí pod skeletom. Väčšina robotov je preto vybavená dažďovým senzorom a keď prší, kosačka prácu preruší a vráti sa na nabíjaciu základňu. U väčšiny kosačiek je ale možné dažďový senzor aj deaktivovať.

Ako je kosačka chránená proti odcudzeniu?

Kosačka väčšinu sezóny "býva" vonku na záhrade a môže byť preto lákadlom pre zlodeja. Preto je chránená kódom PIN. Jeho zadanie je vyžadované vždy, keď s kosačkou budete nejako manipulovať. Ak by nejaký zlodej kosačku odniesol, nebude mu k ničomu, pretože ju bez kódu nemožno spustiť. Vďaka tomu nie je kosačka pre zlodeja zaujímavá.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať