Je najlepšia doba na strihanie živého plotu

24. 06. 2022

Je najlepšia doba na strihanie živého plotu

Živý plot je super vec. Poskytuje nám v záhrade súkromie a ochráni nás pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich a susedov. Na rozdiel od rôznych stien a prefabrikovaných betónových plotov, ktoré sa v lete slnkom rozpália a odrážajú teplo do záhrady, živý plot vytvára príjemnú klímu. Poskytuje tieň a zároveň umožní priechod vzduchu, záhrada sa preto v lete toľko neprehrieva. 

Ďalšou výhodou živého plotu je, že ho môžete tvarovať podľa potreby. Zatiaľ čo pre vybudovanie klasického plotu môže byť za určitých podmienok vyžadované povolenie alebo súhlas úradov, pri živom plote spravidla stačí, keď sa dohodnete so susedom, ktorému by mohol tieniť alebo brániť vo výhľade.

Živý plot je ale nutné držať na uzde, inak by sa mohol po pár rokoch rozrásť do neúnosných rozmerov. Väčšina rastlín, ktoré sa bežne používajú na výsadbu živých plotov, znášajú strih pomerne dobre po väčšinu roka. Nevhodným obdobím je mrazivá zima, kedy by mráz mohol spôsobiť, že vetvy od rezu zamrznú.

Skoro na jar kríky prudko vyrašia. Všetku silu vložia do rastu a ten začne v júni ustávať. To je teda ideálny čas pustiť sa do strihu a tvarovania. Nielenže strih budú rastliny pomerne dobre znášať, zároveň vďaka tomu, že teraz rastú pomalšie, nebude nutné po pár dňoch zásah opakovať. Teda ak nie ste perfekcionista a nebude vám vadiť, že dokonalý strih môže tu a tam rušiť nanovo vyrašená vetvička. Ďalšia vhodná doba, kedy plot upravovať je aj na prelome augusta a septembra. Väčšinu rastlín ale môžete priebežne zastrihávať od marca do novembra.

Ihličnaté živé ploty stačí ostrihať raz za rok, listnaté kríky rastú rýchlejšie, preto môžu vyžadovať strih aj dvakrát či trikrát do roka.

Ak potrebujete urobiť nejaký razantnejší prerez, nechajte ho radšej na zimu, kedy je obdobie vegetačného kľudu. V tej dobe nie sú rastliny tak citlivé na výraznejšie zásahy, uskutočňujte ho ale zásadne v dobe, kedy nemrzne.

Ako si uľahčiť prácu?

Dnes by sa len ťažko niekto púšťal do živého plotu klasickými nožnicami. Ak však vyberáte plotostrih, neuponáhľajte sa.

Ak máte na záhrade pár metrov živého plotu, nebude asi nutné zaobstarávať hneď výkonný motorový plotostrih, s ktorým sa vďaka vyššej hmotnosti a zložitejšej obsluhe horšie manipuluje. Tu si vystačíte spravidla s elektrickým alebo akumulátorovým strojom. Sú pomerne ľahké, nemusíte ich zložito štartovať, alebo miešať a dopĺňať palivovú zmes. Zvládnu ich obsluhovať aj menej technicky zdatní ľudia. 

Ak však máte živým plotom obohnanú celú záhradu, prichádza do úvahy výkonný motorový plotostrih. Práca pôjde rýchlejšie, nebudete sa zdržiavať ťahaním prívodných káblov, alebo dobíjaním a výmenou batérií.

Ak udržiavate vysoký živý plot, určite zvážte aj teleskopický plotostrih. Nebudete musieť namáhavo presúvať rebrík pozdĺž plotu, jednoducho ho ostriháte priamo zo zeme. Vďaka teleskopickej rukoväti dosiahnete aj viac než do trojmetrovej výšky.

 

Autor: PST

Súvisiace kategórie:

Obrázek

PLOTOSTRIHY


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať