Jar klope na dvere! Ste pripravení?

27. 02. 2023

Jar klope na dvere! Ste pripravení?

Jar je obdobím, kedy sa záhradkári opäť vrhajú do práce a začínajú sa pripravovať na novú sezónu. Tu je niekoľko tipov, ako sa na jar pripraviť:

1. Skontrolujte svoje náradie: Skontrolujte stav záhradného náradia a vyčistite ho. Je dôležité, aby bolo ostré, aby ste mohli pracovať rýchlo a efektívne. Ostrie na lopatách, rýľoch a motykách skontrolujte a v prípade nutnosti ho priostrite pilníkom. Budú potom jednoduchšie prenikať do zeme.

2. Skontrolujte záhradnú techniku: Pozrite sa, či ste na jeseň na niečo nezabudli, či je kosačka, vyžínač, kultivátor, prevzdušňovač a ďalšia technika v poriadku. S niektorými menšími problémami si možno poradíte aj sami, ale ak bude potrebný zásah servisného technika, teraz je ideálna doba dať stroj opraviť a nastaviť. V tejto dobe totiž ešte nebývajú servisy vyťažené tak, ako v hlavnej sezóne a na opravu preto nebudete musieť čakať dlho. 

3. Vyčistite svoju záhradu: Vyčistite svoju záhradu od popadaného lístia a vetiev, ktoré sa nahromadili behom zimy. Odstráňte aj všetky ostatné zbytky, ktoré by mohli brániť rastu rastlín.

4. Pripravte pôdu: Ošetrite pôdu tak, aby bola pripravená na nové rastliny. Porýľujte záhony, pridajte organické hnojivo a vápno. Ak je to možné, pridajte aj kompost. 

5. Plánujte svoju záhradu: Rozmyslite si, čo chcete v tejto sezóne vypestovať. Premýšľajte o nových rastlinách, ktoré by ste chceli vysadiť, a o tom, aké rastliny z minulých sezón boli úspešné a ktoré nie.

6. Dokúpte semená: Nakúpte semená rastlín a zeleniny, ktoré tento rok plánujete pestovať. Ak vám ostali nejaké semená z predchádzajúcej sezóny, radšej skontrolujte ich klíčivosť. Predídete tak sklamaniu, keby vám po vysiatí nevyklíčili. Nasypte vzorku semienok na vlhkú buničinu, vatu alebo napríklad mokrú papierovú kuchynskú utierku, umiestnite ju do tepla na tmavé miesto. Ak v dobe úmernej druhu semien (niektoré klíčia už za dva tri dni, iné aj po týždni a viac) nevyklíčia, alebo vyklíči len ich časť, radšej kúpte nové semená.

7. Vysádzajte a vysievajte semená: Ak máte záhradku, na ktorú dopadá slnko, môžete začať so sadením skorých plodín, ako sú hráčok fazuľa alebo reďkovky. Je dôležité byť trpezlivý a nevysádzať semená príliš skoro, keď je pôda studená. Niektoré rastliny si môžete zasiať doma alebo v skleníku do kelímka alebo kvetináča a presadiť ich do záhonov, až keď budú vonkajšie teploty priaznivejšie. Výrazne tým urýchlite zber úrody.

8. Starostlivosť o trávnik: Ak máte trávnik, je dôležité ho po zime pripraviť. Vyhrabte starú trávu a odstráňte burinu. V marci, akonáhle už nebude trávnik premočený po roztopení snehu alebo zrážkach, prevzdušnite ho, pridajte hnojivo a holé miesta dosypte osivom.

9. Ochrana proti škodcom a chorobám: Majte na pamäti, že s novou sezónou môžu prísť aj noví škodcovia a choroby. Starostlivo odstraňujte všetok odpad, v ktorom by sa mohli množiť plesne a choroby. Pravidelne kontrolujte svoje rastliny, používajte preventívne opatrenia a v prípade, že zistíte napadnutie rastlín, okamžite zasiahnite, aby ste predišli ďalšiemu šíreniu. 

10. Skontrolujte záhradný nábytok: Pozrite sa, či záhradný nábytok prežil zimu bez ujmy. Dotiahnite skrutkové spoje, očistite ho a ak je to nutné, opatrite ho novým náterom. Ak je nábytok príliš poškodený a doslúžil, radšej si zaobstarajte nový. Pamätajte, že prasknutá stolička alebo lavica môže zaviniť aj závažné zranenia.

Pamätajte, že príprava záhrady na jar je dôležitý krok pre úspešnú sezónu. Ak sa na jar starostlivo pripravíte, budete mať v lete krásnu a plodnú záhradu plnú rastlín a zelene.

 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať