Ako sa zbaviť kuny

16. 06. 2022

Ako sa zbaviť kuny

Kuna je roztomilé a hravé zvieratko, ak sa k vám však nasťahuje, radosť z toho určite mať nebudete.

Na Slovensku môžete naraziť na dva druhy - kuna lesná a kuna skalná. Zatiaľ čo kuna lesná žije výhradne v lese, skalná často v blízkosti ľudí, kde dokáže napáchať nemalé škody. Ak navštívi kurník, môžete si byť istý, že zmorduje celý chov. S obľubou sa zabýva v stodole alebo na dvore, nepohrdne ale ani dlhšiu dobu odstaveným automobilom. V aute prehryzie káble, čalúnenie, gumené hadice alebo remene. Na povale zničí izoláciu, elektrické rozvody, a keď budete mať naozaj smolu, môže byť elektroinštalácia rozhryzená kunou aj príčinou požiaru. Aj keď je kuna veľmi plachá a na povale ju zahliadnete len sotva, o jej prítomnosti budete veľmi dobre vedieť. Je to nočný tvor, a napriek tomu, že sa jedná o pomerne drobné zviera, dokáže narobiť taký hluk, že sa nevyspíte. Priestory spustoší silne páchnucim močom, ktorý môže byť navyše infekčný. Navyše si teritórium označí zapáchajúcimi výlučkami žliaz. Divokú kunu doma skrátka nechcete.

Prvým krokom by malo byť kune úplne zabrániť, aby sa k vám nasťahovala. Nespoliehajte sa na to, že je povala vysoko. Kuna veľmi dobre šplhá a skáče. Dôkladne preto zabezpečte všetky otvory, ktorými by mohla preliezť. Používajte na to materiály, ktoré ľahko neprekoná. Ideálne je pevné pletivo, plech alebo betón.

Kuna je teritoriálny tvor, ktorý neznesie konkurenciu. Ak máte psa alebo mačku, kuna sa bude vášmu pozemku vyhýbať. Samozrejme nesmú to byť "gaučové typy", ktoré trávia väčšinu času výhradne doma. 

Ak chováte sliepky, buďte dôsledný a každú noc ju zatvorte do zabezpečeného kurníka.

Keď sa k vám kuna nasťahuje, nesnažte sa ju chytiť alebo zabiť, kuna je u nás v období od 1. marca do 31. augusta chránená. Navyše, keby ste ju zahnali do kúta, môže zaútočiť a škaredo vás poraniť. Najlepšie je kunu niečím odohnať.

  • Na trhu sú dostupné spreje proti kunám. Tými by malo stačiť nastriekať priestor, kde sa zabývala. 
  • Môžete tiež vyskúšať rôzne ultrazvukové plašiče.
  • Účinné rovnako tak bývajú ľudské vlasy napríklad v silonovej pančuche, avšak malo by sa jednať o nefarbené vlasy ostrihané pred umytím, aby ľudský pach nebol prebíjaný šampónom alebo farbou.
  • Podobne účinné bývajú aj psie chlpy
  • Odporúča sa tiež trus mačkovitých šeliem, najlepšie rysa, ktorý žije aj v našej prírode. Zohnať ho možno v niektorých zoologických záhradách.

Akonáhle kunu vyženiete, okamžite zabezpečte všetky cesty, kade by sa mohla vrátiť. Kuna je veľmi chytrá a tak si môže pomerne rýchlo zvyknúť na všetko, čím ste sa ju snažili odohnať a keby sa vrátila, bude to opäť o niečo zložitejšie. 

 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať