Kedy začať chystať bazén na zimu

21. 09. 2021

Kedy začať chystať bazén na zimu

S každým novým dňom vystúpi slnko na oblohe o niečo nižšie. Jeho lúče pomaly strácajú silu, čo je zreteľné znamenie, že tohtoročná bazénová sezóna je definitívne na konci. Nastáva teda čas, kedy je nutné bazény dobre zazimovať, aby prečkali zimu bez ujmy a na jar sme mali s ich spustením čo najmenej práce.

U bazénov, ktoré sú osadené skimmerom a tryskou to znamená, že je potrebné vodu odpustiť pod úroveň vstupnej trysky, aby sa mohla voda vypustiť z rúrok a hadíc, inak by ich mohol mráz roztrhať. 

Pohľad do odpusteného bazéna je smutný a tak množstvo ľudí jeho zazimovanie a odstavenie odkladá na poslednú chvíľu. Nezabúdajte ale, že bazénová filtrácia zbytočne spotrebováva elektrinu, pripočítať tiež musíte aj náklady na bazénovú chémiu. Pohľad do krištáľovo čistej vody v bazéne, v ktorom už teplota nedovoľuje kúpanie sa potom stáva pomerne nákladným luxusom. Zároveň sa však nesmie zabudnúť, že väčšina zazimovacích prostriedkov je účinná až pri teplotách pod 15 °C. Z tohto dôvodu by sa naopak zazimovanie bazéna nemalo zbytočne uponáhľať, inak by voda do jari zozelenala a bude chvíľu trvať, kým ju vyčistíte. Sledujte preto starostlivo dlhodobú predpoveď počasia. 

 

Tak či tak, je nutné bazén zazimovať najneskôr pred tým, že udrú prvé mrazy. U nadzemných bazénov odpojte hadice a všetko príslušenstvo. Vstupné trysky uzavrite zátkou a vodu vypustite len toľko, aby nestála v skimerri. Podobne aj pri nekrytých zapustených bazénoch zaistite, aby voda nemohla zostať v prívodných potrubiach. 

Ak filtrácia zostáva cez zimu v miestach, kde mrzne, nezabudnite vypustiť vodu z filtračnej nádoby, nesmie v nej zostať ani mokrý piesok. Podobne nezabudnite dokonale vypustiť vodu aj z čerpadla. Vždy je ale istejšie radšej filtráciu na zimu upratať niekam, kde nemôže zamrznúť.

Do bazéna dajte zimné dištančné plaváky, ktoré v zime z časti absorbujú rozpínanie ľadu, a zabránia tým poškodeniu bazéna. Do istej miery je možné ich nahradiť aj PET fľašami, ktoré z časti naplníte pieskom tak, aby plávali ¾ ponorené. Pre lepšiu účinnosť je vhodné fľaše priviazať do rady na šnúrku, ktorý uchytíte po protiľahlých stranách bazéna. Najlepší účinok dosiahnete, keď do bazéna umiestnite dve rady krížom cez seba. Ak by ste fľaše nahádzali do bazéna len tak, vietor by ich odvial k jednej strane a účinok by bol len minimálny. 

Do zostávajúcej vody v bazéne nalejte zazimovací prostriedok. Pri dávkovaní dodržujte množstvo predpísané výrobcom.

Nadzemné bazény je vhodné zakryť plachtou, aby do nich nepadalo lístie a prach. Zapustené bazény plachtou ale nikdy nezakrývajte, ak by plachta zapadala snehom, z bazéna by sa stala život ohrozujúca pasca. Prepadnúť plachtou do bazéna znamená, že tlak vody plachtu okolo vás pevne uzavrie a bez cudzej pomoci je prakticky nemožné z takého zovretia uniknúť. 

Vodu v bazéne pravidelne kontrolujte po celú zimu. Zazimovací prostriedok je pri teplotách nad 15 °C menej účinný, ak je v zime viac teplých dní, je nutné jeho dávku v bazéne dopĺňať. 

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať