Ako vybrať najvhodnejšiu klimatizáciu?

22. 06. 2021

Ako vybrať najvhodnejšiu klimatizáciu?

Ak panuje tropické počasie, skôr či neskôr sa vzduch ohreje aj v tej najlepšie izolovanej budove a mnohí začnú uvažovať nad zaobstaraním klimatizácie. Aby ste však neboli sklamaní, je nutné vybrať tú správnu, dobre ju nainštalovať a vhodným spôsobom používať. 

V prvom rade musí klimatizácia podávať dostatočný výkon úmerný priestoru, ktorý chcete klimatizovať. Určiť potrebný výkon mobilnej klimatizácie len podľa objemu miestnosti úplne presne je prakticky nemožné, pretože v hre sú ďalšie faktory, ako je napríklad tepelná izolácia miestnosti, počet a veľkosť okien, tvar miestnosti, alebo dokonca orientácia miestnosti v budove. Dôležité je tiež zvážiť ďalšie tepelné zdroje, ako sú platne, sporáky, rúry, chladnička a pod. Ak vlastníte staršiu plazmovú televíziu, aj tá funguje ako celkom účinné vykurovanie.

Avšak veľmi orientačne môžeme povedať, že v bežne izolovanej miestnosti bez tepelných zdrojov je na každý 1 m3 miestnosti potrebných 100 BTU chladiaceho výkonu klimatizácie. 

Objem miestnosti spočítame jednoducho tak, že vynásobíme šírku, dĺžku a výšku.


Príklad:

Dajme tomu, že máte izbu s rozmermi 4 m x 6 m s výškou stropu 2,4 m. Objem teda vypočítate: 4 x 6 x 2,4 = 57,6.

Objem miestnosti je 57,6 m3, a pretože vieme, že na 1 m3 potrebujeme cca 100 BTU chladiaceho výkonu, vypočítaný objem vynásobíme 100, vyjde nám tak minimálny požadovaný chladiaci výkon 5760 BTU.

Teraz teda vieme, že by sme mali vyberať mobilnú klimatizáciu s chladiacim výkonom minimálne cca 6000 BTU (po zaokrúhlení).


Ďalším krokom je vhodné umiestnenie mobilnej klimatizácie. Predovšetkým by mala byť umiestnená tak, aby prúd studeného vzduchu nemieril priamo na niekoho v miestnosti. V horúcom letnom dni sa síce z počiatku môže zdať príjemné, že vás klimatizácia pri sledovaní televízie chladí prúdom vzduchu, s veľkou pravdepodobnosťou ale skončíte v lepšom prípade prinajmenšom len s nachladnutím. 

Ďalšie, čo je nutné zohľadniť, je odvod teplého vzduchu. Mobilná klimatizácia totiž nefunguje tak, že by nejakým zázrakom "likvidovala" teplo. Zákon zachovania energie stále platí, a tak klimatizácia teplo, ktoré zo vzduchu odoberie, musí niekam odvádzať. Pri mobilných klimatizáciách, na to slúži široká hadica, pomocou ktorej je teplý vzduch vypúšťaný von z miestnosti. To je možné urobiť buď tak, že hadicu vystrčíte von pootvoreným oknom, avšak v takom prípade chladenie nebude moc efektívne, pretože oknom bude dovnútra prúdiť teplý vzduch zvonku. Tento problém je možné vyriešiť tesniacou okennou sadou, pomocou ktorej okno okolo hadice utesníte. Úplne ideálnym riešením je otvor v stene, ktorý je priamo určený na pripojenie hadice, nie každý ale chce alebo môže robiť takéto stavebné úpravy.

Dôležité je myslieť aj na to, že hadica by nemala byť príliš dlhá. Pri prevádzke sa totiž môže rozohriať a potom funguje ako malé kúrenie, ktoré znižuje účinnosť klimatizácie. 

Ak zvažujete, že by ste jednou klimatizáciou schladili celý byt, rovno na to zabudnite. Chladný vzduch sa drží pri zemi a ak necháte otvorené všetky dvere, v podstate sa rozleje po podlahe v celom byte, kde sa opäť rýchlo ohreje. Navyše ak sa studený vzduch drží pri zemi, znižuje to účinok klimatizácie aj pocitovo, pretože klimatizáciu potrebujeme cítiť predovšetkým od pása nahor. V zatvorenej miestnosti klimatizácia tým ako fúka, priebežne víri studený vzduch a zdvíha ho od zeme nahor. Ak uniká studený vzduch do vedľajšej miestnosti, kde zostáva ležať pri zemi, účinok klimatizácie v nej prakticky nepocítite. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať