Zavzdušnený radiátor sa môže predražiť

19. 09. 2022

Zavzdušnený radiátor sa môže predražiť

Plytvať energiou si dnes nemôže dovoliť nikto. Pri súčasných cenách elektriny a plynu sa počíta každá kilowatthodina. Starostlivo nastavený termostat riadiaci teplotu v závislosti na dni a dennej hodine môže ušetriť aj stovky eur ročne. 

Moderné termostaty možno nastaviť tak, že automaticky znížia teplotu v dobe, kedy nie ste doma, v noci, keď spíte, vedia zohľadniť aj to, či je víkend alebo bežný pracovný deň. Dostupné sú aj chytré termostaty, ktoré spoznajú vašu prítomnosť napríklad podľa toho, či je váš telefón prihlásený do domácej siete, a tak teplotu automaticky znížia, kedykoľvek domov opustíte. Aj keď nie sú najlacnejšie, investícia sa určite oplatí. Avšak všetko môže zhatiť taká drobnosť, akou je zavzdušnený radiátor. 

Aby mohol radiátor správne fungovať, musí byť úplne naplnený vodou. Zo zavzdušneného radiátora sa môžu ozývať nepríjemné zvuky, napríklad bublanie tečúcej vody. To je určite nepríjemné, väčším problémom však je, že zavzdušnený radiátor zle hreje. Na vrchu býva spravidla studený alebo len vlažný, hreje čiastočne len v spodnej časti. Trvá mu preto oveľa dlhšie, než zvládne miestnosť vykúriť, ak ju teda vôbec dokáže vyhriať na požadovanú teplotu. Najmä elektrický alebo plynový kotol preto musí byť zapnutý oveľa dlhšie, než by bolo potrebné. Moderné elektrické a plynové kotle síce vedia prispôsobiť svoj výkon podľa aktuálnej potreby, teda ak zavzdušnený radiátor zle kúri, kotol pravdepodobne svoj príkon zníži, napriek tomu bude najmä vďaka tepelným stratám a zbytočne zapnutému obehovému čerpadlu prevádzka kotla citeľne drahšia. Opomenúť nesmieme ani zbytočné opotrebenie kotla, najmä potom spomínaného čerpadla. 

Ak máte termostat umiestnený napríklad iba v obývačke, a práve v tejto izba máte aj zavzdušnený radiátor, môže nastať problém, že aj keď v obývačke bude chladno, ostatné miestnosti v dome budú prekúrené. Termostat totiž kotol vypne až vo chvíli, kedy dosiahnete nastavenej teploty v obývačke, čo bude trvať oveľa dlhšie, než s nezavzdušneným radiátorom.

Problém však budete mať aj v prípade, že kúrite krbovými kachlami s výmenníkom. V miestnosti, kde sú kachle budete mať prekúrené, zatiaľ čo v miestnosti so zavzdušneným radiátorom bude stále chladno. To povedie k zvýšenej spotrebe dreva, pričom nikdy nedosiahnete komfortnú teplotu v celom dome.

Ako radiátor odvzdušniť?

Aby ste predišli obareniu, odvzdušňujte radiátor len ak nie je spustený kotol (do radiátoru neprúdi horúca voda). Zároveň nesmie bežať obehové čerpadlo.

Odvzdušňovací ventil nájdete na väčšine radiátorov oproti uzatváraciemu ventilu, ktorým je do radiátoru vpúšťaná voda. 

Pre niektoré typy radiátorov bude stačiť plochý skrutkovač, no je možné, že budete potrebovať odvzdušňovací kľúč (dá sa zaobstarať u kurenára, alebo v železiarstve).

Odvzdušňovací kľúč

Ďalej budete potrebovať pohár alebo hrnček na zachytenie vytekajúcej vody a utierku alebo handru.

Ako postupovať?

  1. Vypnite kotol a obehové čerpadlo.
  2. Pod odvzdušňovací otvor priložte hrnček. Pri moderných radiátoroch je možné odvzdušňovací otvor pootočením nasmerovať potrebným smerom. Pri starších radiátoroch to niekedy možné nie je a často býva otočený smerom k stene. V takom prípade je dobré vodu zachytávať napr. do igelitového vrecka. Najmä pri starších radiátoroch totiž býva voda hrdzavá a ak by vystrekla na stenu, hrdzu by ste z maľby neodstránili.
  3. Kľúčom alebo skrutkovačom otočte ventilom a nechajte unikať vzduch. Akonáhle začne vytekať voda, ventil uzavrite.

Je možné, že odvzdušnenie budete musieť opakovať aj viackrát než raz. Niekedy sú v systéme nahromadené vzduchové bubliny, ktoré obehové čerpadlo s vodou naženie opäť do radiátora. Zároveň je vhodné skontrolovať zároveň všetky radiátory v dome a v prípade potreby ich odvzdušniť, inak by obehové čerpadlo mohlo vzduchové bublinky rozháňať z neodvzdušnených radiátorov opäť do tých, ktoré ste už odvzdušnili.

Je možné, že po odvzdušnení budete musieť do systému doplniť vodu. Spôsob doplnenia však záleží na type kotla, ktorý používate.

Autor: PST

Súvisiace kategórie:

KACHLE HECHT


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať