Starostlivosť o psa v zime
03. 02. 2022
Napriek tomu, že je všeobecne za pôvodného prapredka psa považovaný vlk, väčšina moderných plemien sa od vlka líši v mnohých ohľadoch.
Domestikáciou divokého vlka došlo k zmenšeniu jeho mozgu, čo sa prejavilo najmä v zhoršení jeho samostatnosti a zmenšením zmyslových centier. Pes je preto oveľa viac závislý na človeku. Zatiaľčo je vlk výhradný mäsožravec, u psa došlo aj k zmenám v tráviacej sústave (napríklad k predĺženiu čriev) a tak k zdravému vývoju potrebuje okrem mäsa aj rastlinné zložky.
Zatiaľčo sa vlk vie veľmi dobre vyrovnať aj s extrémnym chladom, väčšina psích plemien túto schopnosť stratila. Pes, ktorý žije trvalo na záhrade, potrebuje na zimu zateplenú búdu a keď ortuť teplomera klesá naozaj nízko, pes by mal mať možnosť schovať sa napríklad v garáži, kde teplota neklesá pod 7 °C. Zároveň je nutné počítať s tým, že pes žijúci na záhrade v zime vydá oveľa viac energie na to, aby sa zahrial, a tomu je nutné prispôsobiť aj krmné dávky. Samozrejme sa musí jednať o kvalitnú potravu, nemožno ho živiť len zbytkami z obeda.
Trochu odlišná je situácia, ak chováte gaučového maznáčika. Musíte si uvedomiť, že na rozdiel od človeka si pes doma nemôže odložiť svoj kožuch, preto je pre neho v zime prechod z vyhriateho domova do vonkajšieho chladu teplotným šokom. Najmä menšie a krátkosrsté plemená na vychádzku radšej vybavte oblečkom, aj keď je vonkajšia teplota nižšia než 10 °C. U zdravého psa, ktorý je neustále v pohybe, nie je spravidla nutné skracovať prechádzky, ak teplota neklesá hlboko pod bod mrazu. Avšak nikdy ho nenechávajte uviazaného napríklad pred obchodom, kde by bez pohybu mohol rýchlo prechladnúť. Akonáhle sa pes začne zimou triasť, čo najskôr ho vezmite do tepla.
Bežná teplota psa je okolo 38 - 39 °C. Ak klesne pod 35 °C, nastáva podchladenie. Pes sa začne triasť, ak nedochádza k jeho zahriatiu, trasenie odoznieva a pes sa stane malátnym, spomaľujú sa mu reakcie. Ak sa mu nedostane pomoci a jeho teplota klesne pod 33 °C, je pes ohrozený na živote.
Keď je vonku naozajstná zima, dĺžku vychádzky je nutné vonkajšej teplote prispôsobiť. V extrémnych mrazoch je najlepšie pobyt vonku obmedziť len na najnutnejšie venčenie. Mráz môže psovi spôsobiť omrzliny, citlivé sú najmä uši a chvost.
V mestách potom nesmieme zabúdať na solené chodníky. Soľ je pre psa veľmi nepríjemná, preto mu ihneď po návrate domov starostlivo umyte labky a prípadne ich ošetrite vhodným prípravkom.
Autor: PST
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.