Ako odnaučiť psa ničiť veci?

13. 09. 2021

Ako odnaučiť psa ničiť veci?

Len ťažko by sme hľadali chovateľa, ktorému jeho psí priateľ niekedy niečo nerozhrýzol. U šteniatok je úplne normálne, že svet objavujú svojou tlamičkou. Hryzenie je pre šteniatko prirodzenou hrou, navyše si ním pomáha, keď mu rastú zuby.

To, že výchova psíka musí začať od šteniatka a musí byť dôsledná je všeobecne známe. Šteniatku však hryzenie zakázať nemôžeme, musíte ho však začať učiť, čo hrýzť môže a čo nie. Zaobstarajte mu preto vhodné hračky na hryzenie. Tie by mali byť odolné, aby vydržali dlhšie než jedno dopoludnie. Ideálne sú rôzne hryziace uzle, žuvacie pamlsky z byvolej kože a pod. Keď si šteňa zvykne hrýzť topánky, tým najhorším, čo môžete urobiť je, že mu dáte starú topánku na hranie. Zvykne si potom, že má dovolené topánky kusať a už nikdy mu nebudete schopný vysvetliť, ktoré topánky hrýzť môže a ktoré nie. Rozdiel medzi nimi nespozná.

S odnaučovaním hryzenia by sme mali začať hneď potom, čo psíkovi zúbky dorastú. Akonáhle začne likvidovať čokoľvek iné, než svoju hračku na hryzenie, rázne ho napomeňte. Ak nebude reagovať, zatiahnite ho napríklad za kožu na krku. Musíte dôsledne vytrvať. Šteniatka sú veľmi učenlivé a čoskoro pochopia, že niečo nesmú. Keď psík poslúchne, nezabudnite ho pochváliť.

Problém nastáva vo chvíli, kedy hryzie a ničí veci dospelý pes. Ak ho pristihnete, opäť musí prísť dôrazné napomenutie. Bohužiaľ dospelý pes bude veci spravidla hrýzť počas vašej neprítomnosti a tak býva problém psovi vysvetliť, že niečo urobil nesprávne. Klasickým príkladom je, že sa vrátite z práce, pes vás radostne víta a vzápätí nájdete nejakú spúšť. V tej chvíli už býva neskoro na nejaký trest, pes totiž dostatočne nepochopí, za čo je trestaný. Často je preto odporúčané také vyčíňanie zvládnuť bez slov. Málokto sa však dokáže pri upratovaní ovládnuť a nedať najavo, že sa mu to nepáči. Je však dôležité udržať nervy na uzde a všetko musí skončiť maximálne tým, že na psa nachvíľu zvýšiť hlas.

Najčastejšie príčiny takého správania sú nuda, nedostatok podnetov alebo stres a strach zo samoty. Ak sa pes začne chovať deštruktívne ihneď po vašom odchode, príčinou je práve stres a strach z odlúčenia. V takom prípade pomôže len profesionálna pomoc.

Ak pes devastuje veci až po dlhšej dobe po vašom odchode, je pravdepodobné, že príčinou je nuda. Tu pomôže predovšetkým psa poriadne zamestnať a unaviť. Nestačí len pravidelné venčenie, prechádzky predlžujte, nechajte ho vybehať, učte ho aportovať. Vyrazte napríklad na bicykli do prírody a nechajte ho bežať vedľa vás. Doma odstráňte všetko, čo by mohol zničiť, zaobstarajte mu hračku, ktorá ho zabaví.

Pozor na psiu pubertu!

Pes podľa konkrétneho plemena dospieva medzi 6 - 12 mesiacom veku. V dobe dospievania sa chová podobne ako dospievajúci človek. Môže ignorovať povely, pokojne rozhryzie pohovku alebo všetky topánky v botníku. Pes týmto spôsobom testuje hranice, za ktoré môže zájsť, čo mu budete tolerovať. V tomto období preto musíte byť dôsledný. Dajte mu jasne najavo, že jeho neposlušnosť a vzdorovitosť nebudete tolerovať. Zároveň je dôležité nezabudnúť psa pochváliť a odmeniť, ak sa chová vzorne.

Ak z nejakého dôvodu psíka v puberte nebudete zvládať, vyhľadajte radšej odborníka. Akékoľvek zanedbanie v tejto dobe sa môže neskôr prejaviť dôraznejšie. Pes sa potom môže stať nezvládateľným a nebezpečným, alebo naopak úzkostlivým. Príčiny takého správania je nutné odhaliť čo najskôr, kým je možné ich začať riešiť.

Najdôležitejšie je vedieť si priznať, odkiaľ pramenia príčiny problémov so psom. Aj pes samozrejme môže mať podobne ako človek psychické problémy vrodené. Spúšťačom všetkých problémov ale býva najčastejšie skutočnosť, že pri výchove psa robíme nejaké chyby. V prvom rade si teda musíme siahnuť úprimne do vlastného svedomia a položiť si otázky, či sme vo výchove a výcviku dôsledný, alebo či naopak nie sú naše požiadavky prehnané, prípadne či psiemu kamarátovi venujeme dostatok času.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať