Zobraziť kategórie

Nebaví vás kosiť trávu?

Pre niekoho je pravidelné kosenie odpočinkom, pri ktorom môže relaxovať. Pre mnoho ďalších je udržiavanie perfektne strihaného trávniku dookola sa opakujúcim zlom. Tí potom poškuľujú po robotických kosačkách, avšak od nákupu ich odrádza nedôvera a vysoká cena. Máme pre vás však dobrú správu: Na robotického pomocníka do záhrady už nie je nutné šetriť dlhé mesiace! Malú robotickú kosačku môžete kúpiť už za cenu bežnej rotačnej kosačky.

Ako vlastne taká robotická kosačka pracuje?

V nastavených dňoch a časoch sa kosačka automaticky aktivuje a z nabíjacej základne sa vydá do práce. Dni aj čas si ľahko navolíte sami napríklad tak, aby vás kosačka nerušila v čase, kedy chcete na záhrade relaxovať. Kosačka je navyše vybavená dažďovým senzorom, ak prší, kosenie trávnika chytro odloží na neskôr. Keď jej dochádza energia, sama sa vráti na nabíjačku a v práci pokračuje, až keď je opäť plne nabitá.

Ako kosačka spozná, kde má kosiť?

Od nabíjacej základne je okolo pozemku vedený vymedzovací vodič, ktorý vysiela pre kosačku signál. Kosačka vie, že sa má pohybovať len v priestore vymedzenom vodičom. Nemôže sa tak stať, že by sa kosačka v nestrážený okamih otvorenými vrátami vydala na výlet k susedom. Vodič tiež slúži ako navigácia, podľa ktorej kosačka vždy spoľahlivo nájde svoju nabíjaciu základňu.

Ako zložitá je inštalácia robotickej kosačky?

Najprv musíte na záhrade dobre zvoliť miesto, kde bude kosačka "bývať", teda kde jej umiestnite jej nabíjaciu stanicu. Ideálne miesto je také, odkiaľ môže kosačka dobre vychádzať na pozemok, ktorý bude sekať, v ceste jej nebudú vadiť žiadne zbytočné prekážky. Nie je od veci, aby mala kosačka svoj "pelech" v tieni, horúčava z letného slnka elektronike a akumulátorom moc neprospieva. A keď bude základňa navyše chránená pred prírodnými vplyvmi, ako sú dážď a krúpy, nový robotický obyvateľ záhrady vám za to bude vďačný.

Druhým úkonom je kosačke vymedziť vodičom priestor, kam bude chodiť "spásať trávu". Vodič stačí umiestniť len veľmi plytko pod trávnik, aby sa zamedzilo jeho poškodeniu. Umiestnenie tohto neviditeľného plotu pre kosačku síce dá trochu viac práce, našťastie to ale robíte len raz.

Tým posledným potom je umiestnenie kosačky na základňu a nastavenie času, kedy má spať a kedy pracovať. Tlačidlami jednoducho navolíte na displeji dni v týždni a hodiny, kedy sa má kosačka prebudiť do práce.

A pokosí robotická kosačka trávnik kvalitne?

Robotická kosačka na rozdiel od tej ručne vedenej nemusí čakať, až si na ňu urobíte čas. Ak bude treba, môže kosiť trávnik pokojne každý deň. A pravidelné kosenie, kedy zastrihávate iba krátke končeky, trávniku rozhodne prospeje viac, než keď ho raz týždenne motorovou kosačkou osekáte na polovičnú výšku. Navyše drobné kúsky, ktoré robotická kosačka odsekáva, prepadnú pod trávnik k jeho koreňom, kde rýchlo zaschnú a zhnijú. Stanú sa tak vlastne hnojivom podporujúcim zdravý rast trávnika. Dôležité zároveň je, že neustále rovnomerne zastrihnutý trávnik bude prospievať lepšie ako ten, ktorý raz za čas skrátite o polovicu výšky, čím pustíte slnko na spodnú časť trávniku doteraz zvyknutú na tieň. V krajnom prípade potom môže ostré letné slnko trávnik spáliť. Robotická kosačka je preto k trávniku oveľa citlivejšia, a ten potom lepšie prospieva.

Je kosačka bezpečná?

Kosačka je vybavená niekoľkými senzormi. Prvá časť senzorov stráži, aby kosačka neopustila vymedzený priestor. Ďalšie senzory zabezpečia, že ak kosačka vo vymedzenom priestore narazí na nejakú prekážku, dokáže sa jej vyhnúť. Dôležité sú potom polohové senzory. Ak by sa kosačka z nejakého dôvodu prevrátila, nože sa okamžite zastavia. Nože sú navyše kryté tak, že v bežnej polohe kosačky k nim nie je prístup. Ak by napríklad deti chceli za prevádzky preskúmať nože, akonáhle kosačku nakloní, okamžite sa vypne. Naviac je kosačka na vrchnej strane vybavená veľkým tlačidlom "STOP".

A je robotická kosačka nejako chránená proti krádeži?

Pokiaľ má pracovať aj v čase, keď nie ste doma, ťažko ju môžete mať pod zámkom. Istý spôsob, ako zlodeja odradiť, tu však je. Ako sme si už uviedli, kosačka je vybavená polohovým čidlom. Kedykoľvek kosačku zdvihnete a nakloníte, kosačka sa deaktivuje a pre jej opätovné spustenie musíte zadať kód PIN. Zlodej, ktorý by kosačku ukradol, ju teda pri prenášaní deaktivuje, a ak nepozná PIN, je mu kosačka k ničomu.

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.