Zobraziť kategórie

Najčastejšie otázky ku krovinorezom

✅ Aký je rozdiel medzi krovinorezom a vyžínačom?

✅ Čo je možné kosiť krovinorezom?

✅ Aký krovinorez si mám vybrať?

✅ Na čo sa ešte pri výbere zamerať?

✅ Ako správne nastaviť popruh?

✅ Je krovinorez bezpečný?

✅ Ako sa krovinorez udržiava?

Aký je rozdiel medzi krovinorezom a vyžínačom?

Krovinorez aj vyžínač sú stroje určené na kosenie trávy, aj napriek tomu sa však jedná o dva rozdielne stroje. Zatiaľčo vyžínač je obmedzený iba na kosenie trávy pomocou struny, krovinorez ponúka aj možnosť kosenia pomocou oceľových nožov. Poradí si tak aj s mladými náletmi drevín a dokáže vyčistiť aj mesiace zanedbávané pozemky. Tomu odpovedá aj pomerne robustná konštrukcia a vysoký výkon. Pri krovinoreze sú nôž alebo strunová hlava osadené na kvalitnej uhlovej prevodovke, ktorá spoľahlivo prenáša výkon motora.

Vyžínač je oproti tomu určený predovšetkým dokosenie trávniku pozdĺž plotov, stien, stromov a ďalších miest okolo prekážok v záhrade, kam klasická kosačka nedosiahne. Preto môže mať vyžínač jednoduchšiu a ľahšiu konštrukciu než krovinorez. Strunová hlava je na vyžínači osadená priamo na hriadeli elektromotora, pri motorových vyžínačoch môže byť hlava poháňaná napríklad ohybným hriadeľom, ktorú tvorí pevné lano. Vďaka tejto konštrukcii nie je možné na vyžínači použiť iný nástroj než strunovú hlavu. Zásadný rozdiel je teda taký, že vyžínač má iba strunovú hlavu, zatiaľčo krovinorez umožní kosiace nástroje meniť podľa potreby. 

Čo je možné kosiť krovinorezom?

Krovinorezy sú ideálne na kosenie trávy na horšie dostupných pozemkoch, napríklad v priekopách alebo vo svahu, kde je použitie klasickej kosačky nemysliteľné. Na kosenie trávy je krovinorez osadený poloautomatickou strunovou hlavou, v ktorej je navinutá struna. Ak sa struna kosením opotrebuje, stačí strunovú hlavu pritlačiť ľahko na zem a dôjde k automatickému odvinutiu novej struny. Brit umiestnený na kryte potom strunu zastrihne na správnu dĺžku.

Ak je potrebné pokosiť naozaj zanedbateľnú plochu s prerastenou trávou a náletovými drevinami, strunovú hlavu stačí vymeniť za oceľový nôž. Ten môže byť najčastejšie trojzubý, podľa potrieb je ale možné použiť aj iné typy nožov. Najvýkonnejšie krovinorezy je možné osadiť napríklad aj špeciálnym pílovým kotúčom, ktorý podreže aj mladé stromčeky. Pre použitie pílového kotúča ale musí mať krovinorez aj robustnú konštrukciu vrátane pevného hriadeľa a uhlového prevodu. 

Aký krovinorez si mám vybrať?

V prvom rade si vyberte vhodný typ pohonu. Krovinorezy môžu byť poháňané elektrickým alebo spaľovacím motorom či akumulátorom.

Akumulátorový pohon má jednoduchú obsluhu a údržbu. Je relatívne tichý, nepotrebuje prívodné káble a stroj je pomerne ľahký. Jediným obmedzením je kapacita akumulátoru. Preto je vhodný predovšetkým na pravidelné dokosenie menších plôch, kam sa nedostanete s kosačkou.

Elektrické krovinorezy podobne akumulátorové majú jednoduchú údržbu a obsluhu, sú rovnako relatívne tiché, ľahké a pri práci s nimi vás obmedzuje len prívodný napájací kábel. Použitie je teda možné len tam, kam dosiahne kábel. 

Najväčšia ponuka je v kategórii motorových krovinorezov. Vyberať môžete stroje s motormi rôznych objemov a výkonov. Spravidla platí, že čím menší objem motora, tým nižšia hmotnosť ale aj nižší výkon. Ak potrebujete kosiť veľké plochy, výkon stroja tomu musí odpovedať. Krovinorezy s výkonom do 1 kW sú vhodné predovšetkým ako doplnok kosačky na dokosievanie horšie dostupných miest. Krovinorezy s výkonom 1-2 kW si už dobre poradia aj s viac prerasteným trávnikom a húževnatými bylinami. Stroje s výkonom vyšším než 2 kW zvládnu vyčistiť aj veľmi zanedbaný pozemok od náletových drevín a mladých kríkov. 

Na čo sa ešte pri výbere zamerať?

Niektoré krovinorezy môžu byť vybavené tzv. deliteľným hriadeľom. Ten umožní stroj v polovici rozdeliť, vďaka čomu ho môžete jednoduchšie prevážať autom. Pri niektorých modeloch krovinorezov je možné po rozpojení hriadeľa hlavný kosiaci nástroj vymeniť napríklad za plotostrih, vyvetvovaciu reťazovú pílu alebo niektoré ďalšie nástroje. Ak však zvažujete, že plotostrih budete osádzať pílovým kotúčom na rezanie stromčekov, zvoľte radšej stroj bez deleného hriadeľa. Pri kosení pílovým kotúčom sa do hriadeľa môžu prenášať rázy, ktoré sú pre napojenie deleného hriadeľu záťažou. 

Ako správne nastaviť popruh?

Krovinorez by bolo ťažké držať počas práce v rukách, preto ho má obsluha zavesený na popruhu. Pri menších strojoch si vystačíte s jednoramenným popruhom, výkonnejšie krovinorezy sú dodávané s dvojramennými popruhmi (vesta), ktoré hmotnosť stroja rozložia do oboch ramien. Krovinorez ale musí byť správne zavesený, do správnej polohy musia byť nastavené aj madlá (riadidlá). Správne zavesený stroj sa bude lepšie obsluhovať a práca s ním bude menej namáhavá. 

 

Je krovinorez bezpečný?

Rýchlo rotujúca struna alebo nôž môžu predovšetkým v hustom a neprehľadnom poraste zachytiť a odhodiť akýkoľvek predmet, ktorý obsluha prehliadla. 

Pravidlo č. 1 teda je, že ak pracujete s krovinorezom, nemal by sa najmenej v okruhu 10 metrov nikto nachádzať. 

Pravidlo č. 2ochranné pomôcky. V prvom rade je to opäť ochrana zraku, minimálne kvalitnými ochrannými okuliarmi, alebo ešte lepšie štítom, ktorý ochráni celú tvár. Pri motorových strojoch je nevyhnutná aj ochrana sluchu, ktorá býva často podceňovaná. Hlučný dvojtaktný motor, ktorý pri vysokých otáčkach obsluhe doslova kričí za chrbtom, môže po nejakej dobe spôsobiť trvalé poškodenie sluchu. Pevné topánky a dlhé nohavice odporúčame v neprehľadnom teréne doplniť aj o chrániče holení a kolien.

Pravidlo č. 3, ktoré platí pre všetky stroje - pri akejkoľvek manipulácii okolo nástroja, napríklad dovíjanie struny, výmena noža a pod., najskôr zaistite, aby nemohlo dôjsť k náhodnému spusteniu stroja (odpojte prívodný kábel, vymeňte akumulátor alebo odpojte zapaľovaciu sviečku).

Ako sa krovinorez udržiava?

Najčastejšie budete pravdepodobne dovíjať strunu do strunovej hlavy. To vám môže uľahčiť použitie niektorej zo strunových hláv EASY-LOAD, ktoré umožňujú jednoduché a rýchle doplnenie struny bez nutnosti rozoberania hlavy. Ak je potrebné nabrúsiť nôž, rozhodne to nerobte doma a radšej ho zverte odborníkovi. Nôž musí byť po nabrúsení dobre vyvážený, inak bude pri vysokých otáčkach spôsobovať vibrácie. Tie môžu byť v tom lepšom prípade iba nepríjemné, v krajnom prípade môžu poškodiť stroj. Pravidelne je tiež nutné doplniť mazivo v uhlovom prevode. Aj túto časť údržby je lepšie zveriť autorizovanému servisu. Ak by bolo maziva v uzavretej prevodovke priveľa, môže pri vyššej záťaži a zahriatí prevodov dôjsť vplyvom tepelného rozťahovania maziva k vytlačeniu tesnenia. Mazivo potom unikne a prevody sa môžu poškodiť.

Pri motorových strojoch je samozrejme nutné venovať pozornosť aj motoru. Pri štvortaktných motoroch to znamená pravidelnú výmenu oleja. Všeobecne potom pri všetkých spaľovacích motoroch je nutné pravidelne kontrolovať a meniť vzduchový filter, zapaľovaciu sviečku a ak má byť stroj na dlhšiu dobu odstavený, vždy vypustite palivo z nádrže, naštartujte motor a nechajte ho spotrebovať zbytky paliva z karburátoru. Predídete tak problémom, kedy bio etanol, ktorý sa pridáva do benzínu bude reagovať v karburátore so vzdušnou vlhkosťou, zatuhne a karburátor sa upchá. 

Zobraziť dostupné krovinorezy