Zobraziť kategórie

Ako na čisté sklo na krbových kachliach?

31. 01. 2020

Ako na čisté sklo na krbových kachliach?

Plápolajúci oheň v krbových kachliach dokáže navodiť pocit domáceho pohodlia a bezpečia. Pohľad do poskakujúcich plamienkov môže väčšinu z nás privádzať takmer do tranzu. Asi to máme v génoch od dôb, kedy človek po prvý krát skrotil oheň, ktorý mu poskytol teplo a ochranu pred dravou zverou. Ak je však sklo na krbových kachliach zanesené, celé kúzlo je preč. 

Problémom je možné predísť voľbou správnych kachlí. Ak si zaobstaráte predimenzované kachle s vysokým výkonom, budete ich musieť pri vykurovaní dosť brzdiť, čo povedie k nedokonalému spaľovaniu a bude sa viac špiniť nielen sklo, ale aj cesty pre odvod dymu. Preto vždy vyberajte také kachle, ktorých výkon odpovedá požiadavkám na vykurovaný priestor.

Vypočítať výkon kachlíTIP
Neviete, aké kachle zvoliť, aby spoľahlivo vykúrili požadované priestory? Okrem kvality a dizajnu je dôležitý aj primeraný výkon kachlí. U nás ho jednoducho zistíte!

Kvalitné a suché drevo je druhou podmienkou pre dobré horenie. Drevo by malo byť uskladnené v zastrešenej drevárni. V žiadnom prípade do krbových kachlí nepatrí odpadové drevo, ktoré je lakované alebo čímkoľvek napustené. Kvalitným a suchým drevom prekúrite menej peňazí a kachle sa budú podstatne menej špiniť.

Vyššie uvedenými odporúčaniami sa samozrejme nutnosť pravidelného čistenia skla úplne neeliminuje, môžete ale frekvenciu čistenia výrazne znížiť. Zároveň budete produkovať menej popola a nebudú sa vám v komíne v nadmernej miere usadzovať sadze a decht.

Pri čistení skla sa v každom prípade vyhnite mechanickému odstraňovaniu napálených usadenín! Akékoľvek oškrabávanie, drhnutie drátenkou alebo pieskom sklo nenávratne poškodí. Následné odstránenie znovu napálených usadenín na poškriabanom povrchu skla potom bude ešte zložitejšie.

Na trhu je samozrejme dostupná celá rada viac či menej účinných čistiacich prostriedkov. Otázkou je, či sa sa oplatí investícia do drahých čističov s neistým účinkom, keď sa dajú nahradiť prostriedkami, ktoré doma nájde každý.

Relatívne dobre je možné obstáť aj s "babskými" postupmi, ktoré sa časom osvedčili. Veľmi efektívne sú mokré noviny, na ktoré naberiete trošku jemného dreveného popolčeka z kachlí a následne nimi uvoľníte napálené sadze na skle. Tie potom zotriete vlhkým obrúskom a nakoniec všetko ešte doleštíte čistým a suchým obrúskom. Je však potrebné dávať pozor, aby popolček neobsahoval veľké pevné častice, ktoré by mohli sklo poškriabať. 

Ak sú sadze napálené príliš pevne, môžete ich skúsiť potrieť octom, ktorý necháte nejakú dobú pôsobiť. Nečistoty sa tak uvoľnia a mokrými novinami ich lepšie zotriete.

Dobré výsledky sa dajú dosiahnuť aj bežným saponátom a špongiou. Ak však budete používať klasickú špongiu na riad, nikdy nepoužívajte zadnú, drsnú stranu špongie určenú na umývanie pripáleného jedla. Vždy je lepšie mať viac trpezlivosti než ponáhľať sa a sklo nenávratne poškodiť. 

Sklo čistite iba na vychladnutých dvierkach. Počítajte aj s tým, že pri čistení skla budú sadze z dvierok odpadávať na zem, preto nie je od veci pred čistením pod dvierka rozložiť napr. staré noviny.

Vďaka čistému sklu bude za kachlí vychádzať lepšie aj UV žiarenie, kúrenie tak bude oveľa efektívnejšie. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať