-
- Kosačky
- Traktory
- Prevzdušňovače
- Vyžínače
- Krovinorezy
- Kultivátory
- Akumulátorové programy
- Plotostrihy
- Píly
- Štiepačky
- Drviče vetiev
- Fukáre, vysávače
- Vozíky a fúriky
- Rozmetadlá a posypové vozíky
- Čerpadlá a vodárne
- Vysokotlakové umývačky
- Zametacie stroje
- Snežné frézy
- Odhŕňače, škrabky na ľad
- Postrekovače a rosiče
- Skleníky a pareniská
- Kompostéry
- Ručné náradie
- Príslušenstvo
- Pestovateľské potreby
Pripravte skleník na novú sezónu
17. 03. 2021

Tento rok sa zima v porovnaní s tými minulými zdržala o niečo dlhšie, preto väčšina z nás začne so sadením a výsevom trochu neskôr. Tí nedočkaví už určite začali s prípravou skleníkov. Pri rýľovaní pôdy vynikajúco poslúži malý akumulátorový kultivátor. Tu však celá starostlivosť o skleník nekončí.
V skleníkoch môže prezimovať množstvo rôznych škodcov či chorôb. Najjednoduchší spôsob, ako sa ich zbaviť je dezinfekcia pomocou sírneho knotu. Množstvo knotov pre konkrétnú veľkosť skleníka určuje spravidla jeho výrobca. Knot zavesíte na drôtik a zapálite ho. Po zapálení skleník okamžite opustite, pri horení sa uvoľňuje oxid siričitý, ktorý je zdraviu škodlivý! Skleník uzavrite a dym z knotu nechajte pôsobiť aspoň 2 hodiny. Oxid siričitý ničí škodlivé mikroorganizmy, plesne a rôznych škodcov. Po dvoch hodinách skleník starostlivo vyvetrajte.
V prípade, že z nejakého dôvodu nechcete skleník vysíriť, umyte zvnútra výplne okien a konštrukciu octovou vodou. Ocot nielenže funguje ako ekologický čistiaci prostriedok a rozpúšťa nečistoty, ale zároveň pôsobí ako dezinfekcia. Čisté výplne okien v skleníku navyše podporia rast rastlín.
Ak v skleníku používate pestovateľské nádoby, ako sú kvetináče a truhly, rovnako ich umyte octovou vodou a nezabudnite ani na vaničky pod nimi.
Zeminu v skleníku vydezinfikujte primiešaním dusíkatého vápna. Pred jeho použitím pôdu prekyprite a zbavte ju buriny a zbytkov rastlín. Dusíkaté vápno ľahko zapravte do zeminy a polejte. Spoľahlivo zlikviduje vajíčka škodcov, semená buriny, baktérie a spôry húb a plesní. Použiť ho ale musíte včas, najmenej 2 až 3 týždne pred výsadbou.
Pred sadením ešte pôdu prihnojte. Nie je nutné používať chémiu, bohato si vystačíte s kompostom alebo maštaľným hnojom. Zdravá pôda by mala držať hrudkovitú štruktúru, ak sa po čase začala meniť na prach, je potrebné ju vymeniť.
Autor: PST
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Mohlo by Vás tiež zaujímať

Ako jednoducho vyčistiť bazén po zime?
26. 05. 2023
Ako pripraviť základňu pod nadzemný fóliový bazén?
25. 05. 2023
Čo možno neviete o elektrických skútroch
11. 05. 2023
