Zobraziť kategórie

Pripravte jazierko na zimu

11. 10. 2022

Pripravte jazierko na zimu

Tohtoročná jeseň je nevyspytateľná. Ochladenie prišlo prakticky zo dňa na deň, s letom sme sa ani poriadne nestihli rozlúčiť. Môžeme len dúfať, že nás podobne nezaskočí zima. Ale radšej by sme mali byť pripravení, podceniť zazimovanie záhradného jazierka by sa nemuselo vyplatiť. 

Ak ste tak ešte neurobili, je najvyšší čas odstrániť z dna nánosy tohtoročného blata. Priebežne zbierajte aj lístie, ktoré padá na hladinu. Ak by sa začalo v zime pod ľadom rozkladať, mohlo by uvoľnenými plynmi a toxínmi ublížiť prezimujúcim rybám.

Dobrým nápadom môže byť na zimu zakryť jazierko jemným pletivom, aby do neho nemohlo lístie napadať.

Ak je to možné, jazierko dopĺňajte vodou na najvyššiu možnú hladinu. To je dôležité hlavne preto, aby zamrznutie pri nízkej hladine nepoškodilo korene pobrežných plytko koreniacich rastlín.

Odkvitnuté a suché kvetiny ostrihajte. Ak by napadali do vody, spôsobili by rovnaké problémy, ako hnijúce lístie.

Pri prvých silnejších mrazoch zazimujte filtráciu. Vypustite z nej vodu, dôkladne ju celú vyčistite, najmä potom filtre.

Teplomilné ryby postupne presťahujte do nádrže do pivnice, ostatné ryby v jazierku prestaňte kŕmiť, akonáhle teplota vody klesne pod 8 °C. V tej dobe už potravu neprijímajú, presťahujú sa ku dnu, kde prezimujú. Krmivom by ste len zbytočne plytvali a vo vode by mohlo zahnívať. 

Akonáhle začne voda zamŕzať, je dôležité ľad rozbíjať. Do vody sa môže dostávať kyslík a zároveň môžu unikať bahenné plyny, ktoré rybám škoda. V slnečných dňoch vám môže prácu uľahčiť vhodný plavák čiernej farby, ktorý slnečné lúče rozohrievajú, a tak rozpúšťajú ľad okolo seba. V ostatných dňoch ľad rozbíjajte opatrne, aby nepotrhal fóliu. Zároveň sa snažte prezimujúce ryby zbytočne nerušiť. 

 

Autor: PST

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať