12 vecí, na ktoré by ste mali myslieť pri kúpe novej kosačky

21. 04. 2021

12 vecí, na ktoré by ste mali myslieť pri kúpe novej kosačky

Kúpa novej kosačky rozhodne nie je každoročnou záležitosťou. Preto by ste si mali jej kúpu poriadne premyslieť a pred uskutočnením nákupu si položiť niekoľko základných otázok. Záleží nám na tom, aby ste boli s výberom spokojní a preto sa vám tento proces pokúsime čo najviac uľahčiť. Tu je 7 vecí, na ktoré by ste pri kúpe novej kosačky určite nemali zabudnúť a ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní, akú kosačku kúpiť. 

1. Veľkosť trávnatej plochy

Základným faktorom pre výber kosačky je veľkosť plochy, pre ktorú bude určená. Od tohto parametra je potom možné odvodiť šírku záberu, akú budete potrebovať.

Pre menšie plochy do 700 m2 je vhodná elektrická kosačka - jej výhodou je nižšia hmotnosť, jednoduchšia manipulácia a minimálne nároky na údržbu. Ak nemáte prístup k elektrickej zásuvke alebo radšej preferujete tichú prevádzku stroja, stavte na akumulátorovú kosačku.

Pre väčšie plochy nad 700 m2 je vhodnejšia voľba motorovej kosačky. Tie spravidla disponujú vyšším výkonom a nie sú závislé na prívode elektriny. Do úvahy pripadá aj možnosť zaobstarania kosačky s viacerými akumulátormi - po vybití jedného vložíte druhý a veselo kosíte ďalej. 

Vzhľadom na to, že pri kosení väčších plôch s rozmermi nad 1800 m2 pomocou kosačky so záberom nad 53 cm nabeháte viac ako 4 km, nehovoriac o častom vysypávaní koša, odporúčame zvoliť rider alebo záhradný traktor. Tieto stroje Vám ponúknu nielen maximálne pohodlie ale aj širší záber, väčšiu rýchlosť a objemnejší zberný kôš. 

Rozdielom v komforte práce na väčšej ploche tiež môže byť veľkosť zberného koša - platí, že čím väčšia plocha, tým väčší by mal byť objem koša. Netreba však zabúdať na to, že keď sa kôš naplní, kosačka bude ťažšia - preto sa určite zamerajte na kosačky s pojazdom.

TIP: Aby sme Vám ešte viac uľahčili výber, pripravili sme pre Vás kalkulačku, pomocou ktorej si jednoducho vypočítate približnú dĺžku kosenia.

Aká kosačka je pre vás vhodná podľa veľkosti trávnatej plochy? Pozrite si prehľad v tabuľke:

Plocha Kosačka Záber
Do 50 m2 Elektrická, aku alebo ručná 30 cm
Do 100 m2 Elektrická alebo aku 35 cm
Do 200 m2 Elektrická, aku alebo benzínová 40 cm
Do 400 m2 Elektrická alebo benzínová 40 cm
Do 1400 m2 Benzínová 40 – 55 cm
1600 – 1800 m2 Záhradný rider 60 – 80 cm
1800 – 2000 m2 Záhradný rider alebo traktor 80 – 100 cm
Nad 2000 m2 Záhradný traktor Od 100 cm

2. Členitosť plochy

Pre členité plochy s množstvom stromov, kríkov, záhonov alebo iných prekážok je vhodnejšie zvoliť kosačku s benzínovým alebo akumulátorovým pohonom. Vyhnete sa tak problémom so zachytávaním kábla ako pri elektrických kosačkách. Zabezpečíte bezproblémový pohyb okolo prekážok a nemusíte mať obavy z toho, že sa Vám bude kábel neustále zamotávať alebo príde k jeho náhodnému preseknutiu. 

Pre členité plochy je tiež lepšie zvoliť kosačku s užším záberom, jednoduchšie sa s ňou manipuluje okolo prekážok a bez problémov prejde aj zúženými priestormi. 

S pojazdom alebo bez?

Ak máte Váš trávnik prerušovaný množstvom prekážok, nie je potreba kosačky s pojazdom nevyhnutná. Naopak, ak ide o plochu bez prekážok alebo len s minimálnymi obmedzeniami, využijete funkciu pojazdu naplno. Ovládanie kosačky s touto funkciou je v tom prípade oveľa jednoduchšie a problémy pri tlačení nerobí ani naplnený kôš. 

3. Ovládanie kosačky

Pri rozhodovaní ako vybrať kosačku vám môže pomôcť aj informácia o tom, či je kosačka poháňaná ručným ťahom, samovodičkou, prípadne disponuje iným spôsobom ovládania, napríklad diaľkovým ovládaním. Za zmienku tu určite stojí napríklad autonómna robotická kosačka, ktorá má vlastný riadiaci systém a tak automaticky pokosí vymedzené priestory a pohybuje sa len vo vymedzených oblastiach. Pri kosačkách s ručným vedením pomôže napríklad ovládanie rýchlosti kosačky pomocou ovládacej páčky, čo znižuje namáhanie rúk pri kosení. Na zmenu smeru, zastavenie alebo spätný chod sa používajú samostatné ručne ovládané páky.

4. Počet kosení

Ak kosíte v pravidelných intervaloch, vystačíte si aj so strojom s nižším výkonom. Naopak ak na Váš trávnik nemáte toľko času a stáva sa, že tráva prerastie, je vhodnejšie pouvažovať nad kúpou výkonnejšieho modelu s benzínovým pohonom, ktorý zvládne aj vyššiu a hustejšiu trávu. 

Pri pravidelnom kosení môže byť zaujímavá kosačka s funkciou mulčovania, vďaka ktorej je tráva rozsekaná na malé kúsky a vrátená späť ku korienkom, kde pôsobí ako prírodné hnojivo. 

Ak nemáte na starostlivosť o trávnik dostatok času, pomôže Vám s jeho kosením robotická kosačka, ktorá sa v prípade potreby sama dobije a vďaka dažďovému senzoru nezačne pracovať, ak bude trávnik premočený. 

Pre trávnaté plochy, pri ktorých sa nepredpokladá pravidelné kosenie je možné zvoliť lištovú kosačku alebo bubnovú kosačku. Okrem extra veľkého záberu jej nerobí problém ani vysoká tráva či hrubé stonky. Trávu nerozdrví a preto je po kosení vhodná napr. na sušenie. 

5. Sklon kosenej plochy

Aj mierny sklon alebo nerovnosti môžu tlačenie kosačky znepríjemniť, obzvlášť keď je naplnený kôš. V tomto prípade sa určite neoplatí šetriť - investujte do kosačky s pojazdom a vyhnite sa namáhavej práci pri tlačení kosačky s plným košom do kopca. Niektoré typy kosačiek sú navyše vybavené rýchlostnou pákou na voľbu rýchlosti pojazdu

Benzínové kosačky sú spravidla vzhľadom k prevádzkovým kvapalinám vhodné pre svahy so sklonom do cca 20°, pre svahy do cca 35° je vhodnejšie použiť elektrické alebo akumulátorové kosačky. Svahy s vyšším sklonom odporúčame kosiť pomocou krovinorezu alebo vyžínača

6. Typ trávnika

Na starostlivosť o reprezentatívny trávnik je najvhodnejšia vretenová kosačka, ktorá je vďaka čistému strihu veľmi šetrná k trávniku. Chybu neurobíte ani ak si vyberiete rotačnú kosačku, je však nutné, aby umožňovala nastavenie výšky kosenia od cca 20 mm. Dôležité je myslieť na zarovnanie okrajov trávnika, to môžete uskutočniť napr. vhodným vyžínačom alebo nožnicami. 

Bežné kosenie trávnika zvládnu v podstate všetky rotačné kosačky. Záleží na vašich preferenciách, voľbou kosačky s viacerými stupňami nastavenia výšky kosenia však určite nestúpite vedľa. Ak je trávnik hustejší, zamerajte sa na vyšší výkon. 

Na kosenie trávnika lúčneho typu je nutné zvoliť výkonný benzínový motor, objemný kôš a možnosť nastavenia väčšej výšky kosenia, vhodný bude tiež stroj s možnosťou bočného vyhadzovania. 

7. Fyzická predispozícia obsluhy

Ak sa predpokladá, že kosačku bude obsluhovať fyzicky menej zdatná osoba, je na mieste zvoliť stroj s čo najjednoduchšou obsluhou. Takým môže byť napríklad elektrická alebo akumulátorová kosačka, ktorá je relatívne ľahká a na spustenie motora stačí stlačiť tlačidlo. V prípade, že preferujete benzínový pohon, zamerajte sa na modely s elektrickým štartérom.

Ideálnou voľbou pre fyzicky menej zdatných užívateľov je kosačka vybavená funkciou automatického pojazdu a centrálnym nastavením výšky kosenia. V prípade, že napriek tomu zvolíte stroj bez pojazdu, vyberte kosačku vybavenú guličkovými ložiskami.

V prípade voľby kosačky bez pojazdu treba počítať s tým, že čím je zberný kôš väčší, tým je manipulácia s kosačkou v prípade jeho naplnenia ťažšia. 

8. Hlučnosť kosačky

Dôležitým parametrom pri výbere je tiež hlučnosť kosačky. A to najmä v prípade, ak chcete brať pri častom kosení ohľad aj na susedov, prípadne vám samotným vadí hlučnosť. Menej hlučné sú akumulátorové kosačky. Kým pri bežných motorových kosačkách sa hlučnosť pohybuje nad 100 decibelov, tie akumulátorové sú aj o 30 decibelov tichšie. Preto sú ideálne napríklad vtedy, ak máte menšie záhrady a susedov veľmi blízko.

9. Cena kosačky a záruka

Výber kosačky určite ovplyvňuje aj jej cena a ďalšie služby, vrátane záruky. Ak si kúpite kosačku Hecht, okrem klasickej dvojročnej záruky si môžete dokúpiť aj službu predĺženej záruky a získať ďalšie 3 roky k štandardnej záruke.

Pokiaľ ide o cenu, je samozrejmé, že k najdrahším modelom sa radia robotické kosačky. Za túto cenu však poskytujú maximálne pohodlie a nenáročnosť pre používateľa a tiež znížené náklady na kosenie.

Pokiaľ ide o benzínové, elektrické a akumulátorové kosačky, cena sa odvíja nielen od výkonu, ale aj od rôznych doplnkových funkcií. Tu treba zvážiť aj ďalšie faktory, napríklad koľko chcete do kosačky investovať, ako často budete kosačku využívať, aká je veľkosť trávnatej plochy a iné. To teda znamená, že cena určite nie je to jediné, na čo by ste sa pri kúpe kosačky mali zamerať.

10. Spotreba kosačky

Ak vám záleží aj na spotrebe a nákladoch na kosenie, vhodnou voľbou sú robotické kosačky, ktoré pracujú v podstate za zlomok nákladov v porovnaní s bežnými motorovými kosačkami. Navyše, neprodukujú žiadne emisie.

11. Špeciálne funkcie 

Vybrané modely kosačiek HECHT disponujú prívlastkom 5 in 1. To znamená, že kosačka má okrem kosenia a zberu trávy k dispozícii aj pojazd, funkciu mulčovania a možnosť bočného vyhadzovania

Kosačky s funkciou Edge cutting zase umožňujú jednoduché kosenie pri plote alebo múriku. 

Ak sú Vaše skladovacie priestory obmedzené, zamerajte sa pri výbere na stroje, ktoré ponúkajú možnosť ľahkého zloženia rukoväte do skladovacej polohy.

12. Môžem ku kosačke dokúpiť náhradné diely?

Dostupnosť náhradných dielov ku kosačke je takisto mimoriadne dôležitá. A to najmä v sezóne. Určite netúžite ostať bez kosačky len preto, že vám „vypadne“ niektorý z náhradných dielov. Pri kosačke Hecht sa však obávať nemusíte. Náhradné diely si veľmi jednoducho vyhľadáte a objednáte. Ak si nebudete vedieť poradiť s výberom náhradného dielu, jednoducho kontaktujete odborníkov z Hecht

Ak napriek týmto odporúčaniam neviete, akú kosačku kúpiť, neváhajte sa na nás obrátiť. V Hecht vám radi poradíme s výberom kosačky, ideálnej pre váš pozemok.

Výhody a nevýhody jednotlivých typov kosačiek v skratke:

Ručné vretenové kosačky

Výhody

  • mechanický pohon bez závislosti na prívode energie alebo paliva
  • nulové náklady na prevádzku
  • kvalitný a čistý strih
  • šetrné kosenie
  • nízka hlučnosť
  • nízka hmotnosť

Nevýhody

  • vhodné iba pre malé, rovné a udržiavané plochy
  • fyzicky namáhavejšia práca

Pozri ponuku

Elektrické kosačky

Výhody

  • nižšia obstarávacia cena
  • nízke náklady prevádzku
  • minimálne požiadavky na údržbu
  • nižšia hmotnosť
  • nulové emisie
  • jednoduché spustenie

Nevýhody

  • obmedzenie prívodným káblom
  • menší výkon
  • nevhodné na prerastenú trávu alebo členité plochy

Pozri ponuku

Akumulátorové kosačky

Výhody

  • nízke náklady na prevádzku
  • nízka hmotnosť
  • minimálne požiadavky na údržbu
  • jednoduché manévrovanie
  • v Accu programe možno batériou z kosačky napájať aj iné kompatibilné stroje

Nevýhody

  • menší výkon ako elektrické či benzínové kosačky
  • nutnosť nabíjania batérie

Pozri ponuku

Benzínové kosačky

Výhody

  • vysoký výkon
  • vhodné aj na väčšie a nerovné plochy
  • pokosia aj hustú a prerastenú trávu
  • žiadne káble
  • dlhá životnosť

Nevýhody

  • nutnosť pravidelnej údržby
  • emisie
  • vyššia hmotnosť

Pozri ponuku

Záhradné traktory

Výhody

  • extra široký záber
  • vysoký výkon
  • minimálna námaha
  • pohodlná práca
  • veľký kôš

Nevýhody

  • obstarávacia cena
  • nutný veľký priestor na skladovanie
  • nutnosť pravidelnej údržby

Pozri ponuku

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať